Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германските лъжи са виновни за кризата?

20 коментара
Германските лъжи са виновни за кризата?

Ще се удаде ли на политиката да спаси еврото? Едва ли. По този начин катастрофата става неизбежна. Всъщност, цялата история няма нищо общо с икономическото развитие, а с повтарящите се от години политически измислици. Това се казва в анализ на германското списание "Шпигел", цитиран в четвъртък от Дойче веле.


В Германия, пише по-нататък изданието, съществуват две особено интересни истории, разказвани толкова често, че вече всички вярват в тях. По-лошото е, че те определят и базата на настоящия дебат и са обречени на провал, също както и предишните междинни решения.


Първата лъжа се отнася до причините за катастрофата. В Германия почти всеки вярва, че кризата е предизвикана от лошата бюджетна политика. А това не е вярно. Разбира се, че Гърция е нарушила всички възможни правила на добра бюджетна политика, но това не се отнася до Испания, Италия, Ирландия, Франция или Австрия.


Причината, поради която днес всички сме затънали до гуша в екзистенциална бъркотия, няма нищо общо с нарушенията на една малка държава в далечния югоизточен ъгъл на еврозоната. Междувременно кризата засяга страни, които в мнозинството си спазват правилата. Нека да вземем за пример Испания. Испанците винаги послушно се придържат към стабилизационния пакт. Повече дори и от германците. Те постигаха и бюджетни излишъци, за което бяха хвалени. А сега страната е изправена пред държавен фалит.


Нека се запитаме как решението на испанците за налагане на спирачка на дълговете може да помогне? Или пък предложената от Ангела Меркел реформа на европейските договори? Какво помага това на една страна, която винаги спазва правилата, пита по-нататък изданието.


Нищо чудно, че финансовите пазари изобщо не се интересуват от дългови спирачки и реформи на европейските договори. Тъкмо напротив, те се опасяват от още един рунд на мерки за икономии. В дните след победата на консерваторите в Испания с бъдещия премиер Рахой лихвите скочиха до небесата, защото пазарите се опасяват от нови мерки за икономии.


Пазарите разбират причините за кризата по-добре от политиците. Икономическата причина е частната задлъжнялост, а не обществената. Това се превръща в проблем за държавните бюджети, защото всяка страна се придържа към собствената си банкова система. И всичко се случва, защото Ангела Меркел и бившият финансов министър Пеер Щайнбрюк през октомври 2008 година отхвърлиха всякакво общоевропейско решение на банковата криза. Това се случи малко след фалита на Леман Брадърс. И това беше първородният грях на кризисния мениджмънт, защото превърна една обозрима банкова криза в ескалираща бюджетна криза. Фискална лъжа е да приписваш всички причини на безотговорната бюджетна политика, пише "Шпигел".


Втората лъжа е инфлационната лъжа, според която Германия, на базата на историческия си опит с инфлацията, настоява за ценова стабилност, се казва по-нататък в анализа. Тази лъжа се вкарва сега в играта, за да бъде предотвратено масираното изкупуване на държавни облигации от Европейска централна банка. Сама по себе си тази лъжа е интересна, защото германският стопанско-исторически опит не е кой знае колко по-различен от този на други държави. Инфлацията в началото на 1920-те години ли беше тази, която доведе Хитлер на власт, или дефлацията през 1930-те? Покачването на безработицата и дефлацията от 1930-те години доведоха до масова мизерия в Германия, подобно на Великобритания и САЩ. Разликата между Германия и САЩ в съвременното възприемане на тези събития е в селективната германска памет. Германия просто изтласка дефлацията от съзнанието си. Едно от най-важните познания на това време беше, че държавата и централната банка трябваше да се намесят, за да прекъснат дяволския кръговрат между дефлация и дългове.


Испания в момента се намира на тази повратна точка. Историческата поука от американската банкова криза през 1907 година беше, че държавата има нужда от една централна банка, която да е последна инстанция като купувач. Навремето банкерът Джи Пи Морган спаси системата. Не след дълго се видя обаче, че това не може да бъде дълготрайно решение. Вследствие на което бе създаден федералният резерв - днешната централна банка.


Този, който не разбира причините и въздействието на една криза, няма и да я овладее. Това всъщност е същинският проблем с нашите комбинирани фискални и инфлационни лъжи. С мерки за икономии няма да излезем от кризата. Нито със структурни реформи. Най-малко пък с промени в европейските договори. Кризата междувременно е набрала такава скорост, че без ЕЦБ няма да минем. Без еврооблигации също.


Има основание и за песимизъм. Защото ние нямаме време. Най-много два-три месеца. Трудно може да се предположи, че на политиката ще се удаде за толкова кратко време да смени плочата с измислиците и да си направи изводите, пише в заключение "Шпигел".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    За инфлация плачат. Американците почнаха с печатницата- сега и Европата. Ама ние що ручаме жабетата сега...

  2. Анонимен
    #19

    9, ами кой ги е давал тези безкрайни заеми, питам аз? Ако на банките не им пука колко и на кого дават, защото тяхното не се губи, кво праим? В крайна сметка пак аз и ти даваме данъците си, за да спасяват банките, нали? А междувременно са текли едни бонуси за многота раздадени кредити. Има нещо гнило в Дания...

  3. Анонимен
    #18

    Страхотен текст.Цярят в Берлин е гол!Не по-малко е и този в София.Този, който не познава процесите, не може да ги управлява.Ако управляваш, потърси този, който познава процесите.Това е проблемът!

  4. Анонимен
    #17

    Икономическата политика,изложена в популярна занимателна форма--превод
    Да допуснем, че ние-аз,Вие и оше един банкер летим над океана.По време на полета се напиваме порядъчно, Вие изкъртвате вратата на тоалетната и по този случай ни изхвърлят в морето през аварийния вход,заедно с изкъртената врата.За щастие близо до мястото на приводняването забелязваме малък безименен остров.Добираме се до него , правим съвещание и решаваме да създадем нова държава с име...нека да е „Държава на глупаците”.
    1.При

  5. Анонимен
    #16

    Ангела Меркел, също като баща си е КГБ ченге.
    Русия има интерес от разпад на Еврозоната и на Евросъюза, като цяло. Русия съботира и НАТО през 2008 г., когато същата Ангела Меркел настоя и успя наложи решение да се отложат с една година официалните покани за приемане в НАТО на Украйна и Грузия. Това отлагане бе достатъчно на Путин да осъществи инвазията в Грузия и по този начин, като страна въвлечена в конфликт, Грузия, да не е възмоно да бъде поканена за членство в НАТО. А този конфликт и окупацията

  6. Анонимен
    #15

    Ангела Меркел, също като баща си е КГБ ченге.
    Русия има интерес от разпад на Еврозоната и на Евросъюза, като цяло. Русия съботира и НАТО през 2008 г., когато същата настоя и успя наложи решение да се отложат с една година официалните покани за приемане в НАТО на Украйна и Грузия. Това отлагане бе достатъчно на Путин да осъществи инвазията в Грузия и по този начин, като страна въвлечена в конфликт да не е възмоно да бъде поканена за членство в НАТО. А този конфликт и окупацията на територии на Грузия

  7. Анонимен
    #14

    Тази статия е евтина пропаганда на банкерското съсловие.
    Не случайно се споменава финансовата криза в САЩ в 1907! Обаче също не случайно се премълчава факта, че тази криза е изкуствено създадена за да фалират редица банки и да се оправдае "нуждата" от централна банка. Нека си припомним, че Федералния резерв, който играе ролята на такава централна банка, всъщност е частна структура и е толкова "федерален", колкото и FedEx. Нека също си припомним, че закона за Федералния резерв минава през Сената по

  8. Анонимен
    #13

    Доктори, моктори, вятър.... Причината е КИТАЙ. Навсякаде Китайска стока..... Китай мачка всички наред. Колкото и да не им се вярва и иска на повечето хора и държави...

  9. Анонимен
    #12

    "Ще се удаде ли на политиката да спаси еврото? Едва ли." ... не се мотайте ами бягайте от еврото!

  10. Анонимен
    #11

    Всеки си преодолява проблемите САМ. Като нямаш производство, правиш си го. Няма кой да ти помогне, освен ти самият. А ако намаш приходи - ограничаваш си ражодите и го обясняваш публично на всички засегнати от това. което и става в момента в Гърция, макар и доста късно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.