Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гешев не иска КПКОНПИ с разследващи функции

12 коментара
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Иван Гешев е против създаването на антикорупционна комисия с разследващи функции. Това става ясно от негово становище по проекта за промяна на закона за КПКОНПИ, изпратено до председателя на правната комисия в парламента Милен Матеев.

Управляващите искат да възложат на комисията доста по-широки правомощия от сегашните. Те включват почти пълни полицейски правомощия - проверки на документи и снемане на обяснения от граждани, проникване в сгради и автомобили, белязане на пари и предмети, вземане на образци за сравнително изследване, внедряване на служител под прикритие, доверителна сделка, оперативен експеримент, използване на СРС-та и други.

Инспекторите биха имали правомощия за разследване на широк кръг престъпления, сред които данъчни, корупционни, длъжностни, както и такива, свързани със средства от еврофондове.

В становището си Гешев критикува законопроекта по много линии. Той подчертава например, че за бъдещите инспектори няма изискване да са юридическо образование, а в същото време ще трябва да разследват множество престъпления.

"Ако предложените промени се приемат, ще се окаже, че значителен брой престъпления, сега разследвани от разследващи полицаи от състава на МВР, ще се възложат за разследване на инспекторите от комисията, която няма нито този капацитет, нито териториални структури", заявява главният прокурор.

Според него е особено притеснително, че инспекторите ще имат право на „специфични дейности“ по Закона за специалните разузнавателни средства каквито са проникване в помещения, оперативно внедряване на служители под прикритие, контролирана доставка и др. Тези дейности се извършват само след разрешение от съд, а в проекта такова не е предвидено, заявява главният прокурор.

Гешев посочва, че авторите на проекта са написали, че има достатъчно гаранции, че комисията няма да се превърне в тромав и репресивен орган, но според него това не е вярно. Главният прокурор твърди, че в законопроекта доминират „политическите над правните решения“.

Промяната в КПКОНПИ е ключова за правителството. Идеята е комисията да бъде оглавена от сегашния вътрешен министър Бойко Рашков. Нито законопроектът, нито неговата кандидатура засега събират достатъчно парламентарна подкрепа.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бого Боязлив
    #12
    Отговор на коментар #10

    Аз същото нещо съм мислил и съм споделял за абсолютна нова структура, то и Христо Иванов това са му плановете от край време, а отбележа. Но когато е за еднични случаи на дребно, където не се повдига от самата институция съм питал не става ли с нещо като граждански, частни дела срещу тия дето не се образуват примерно не може ли като Адвоката да е като Обвинител, като събере всичките аргументи и доказателства, баш обвинителя и съда не могат да ги оборят, ако ме разбирате, изразявам се общо, но който може ще схване.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  3. beyond_the_frame
    #10

    Ами, не става ли да се създаде една истинска прокуратура, паралелна на каскетската карикатура, натоварена със същите функции? Имам впредвид да има функции на обвинение и разследване. Мисля, че даже няма нужда от конституционни промени, а и бирата ми идва в повече. Нещо?

  4. Отбелязвам
    #9

    Гешев не иска, защото Гешев иска да продължава да е над Закона! По съветски и по путински. Дилемата е ясна: съветско-путинско беззаконие начело с Гешев или цивилизовано демократично правосъдие без него. Да не забравяме и кой защитаваше Гешев на Протестите - криминалният ромски контингент, организиран от ГЕРБ.

  5. Коментарът е изтрит в 22:20 на 13 юли 2022 от автора.
    #8
  6. Коментарът е изтрит в 22:16 на 13 юли 2022 от автора.
    #7
  7. LoudSpeaker
    #6
    Отговор на коментар #2

    Кой ти каза, че е противоконституционно? От кога правото стана въпрос на обща тролска култура? Стой си в сферата на общите тролски инсинуации и остави специализиранитие сфери на тези, които са компетентни в тях.Разбира се, че не е противоконституционнно. Няма и как да е, след като Конституцията възлага именно на Народното събрание чрез законодателството да създава и определя правомощията на държавните органи, вкл. в областта на правоохранителната държавна функция. Единствената конституционно запазана

  8. Гешеф, това не е концерт по-желание.

  9. Джелсомино
    #4

    Мафията не иска ефективно работеща срещу престъпността институция. Прокуратурата също, защото ще се види, че за нищо не става. А в момента ЕС ни натиска точно за това, за разкриването на корупцията.

  10. Сикаджун
    #3

    На мутрата с каскета в длъжностната му характеристика никъде не пише, че може да кове, закони. Никой в случая не му иска мнението! Мутрата с каскета да вкара в затвора Боко Тиквата, Шиши, Орлин Алексиев, Таки, Маргините от сик и други за извършените от тях престъпления!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.