Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гешев разпореди проверка как са оценени заменките

Една от тях е извършена от фирма на Христо Ковачки

2 коментара
Камчийски пясъци Сн. Алексайндър Иванов, фондация "Биоразнообразие"

Главният прокурор Иван Гешев възложи на МВР да извърши проверка на схема за държавна помощ при замени на поземлени имоти в горски територии, съобщи държавното обвинение в понеделник.

От публикуваното съобщение става ясно, че това е станало след журналистическо разследване, без да е посочено кое.


Камчийски пясъци - една от най-скандалните заменки Сн.Александър Иванов, фондация "Биоразнообразие"

От бТВ се похвалиха, че става въпрос за излъченото на 12 януари 2020 г. разследване "Да върнеш парите" на репортера Марин Николов. То е базирано изцяло върху разследването на неправителствената организация "Зелени закони" за 10-те най-големи заменки, от които държавата е ощетена със стотици милиони левове.

В една от тях главно действащо лице е енергийният бос Христо Ковачки. През последните дни прокуратурата разследва енергийни фирми и компании за отпадъци, свързвани с бизнесмена, който беше оправдан за укриване на данъци през 2014 г.

"Зелени закони" публикуваха разследванията си, разпространени от множество медии, в края на миналата година. Това стана след като държавата обяви, че ще си търси връщането на 80 млн. лв. от неизгодните сделки. Връчването на исканията за възстановяване на незаконната държавна помощ, дадена на фирми и физически лица заради занижени стойности на терените, стана след като България бе наказана от Европейската комисия още през 2014 г. да анулира сделките или да изиска връщането на парите.

Според "Зелени закони" сумата от 80 млн. лв. е силно занижена и това провокира тяхното разследване. Неправителствената организация проведе срещи по проблема със земеделския министър Десислава Танева. Изпрати сигнал и до премиера Бойко Борисов, на който той официално не е реагирал. Сезирана е и Европейската комисия.

Прокуратурата проверява всички заменки в периода 1.01.2007 - 27.01.2009

Сега с три месеца закъснение главният прокурор назначава проверка, която трябва да установи бенефициентите, получили държавна помощ при сделки за замяна в периода 1 януари 2007 г. - 27 януари 2009 г., и размера на получената помощ от всеки от тях, се казва в съобщението.

Освен това ще бъде проверено дали са спазени изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП), Закона за независимите оценители (ЗНО) и изискванията на чл.6, т.1, б. "г" от решението на ЕК при избор на оценители за извършване на оценки на поземлените имоти в горски територии, предмет на сделка за замяна, ще бъде проверено.

Възложена е и проверка на съответствието между установената от независимия оценител реална пазарна цена на поземления имот за замяна с административната цена на имотите по замяна, както и установяване на общата сума (главницата и лихви по възстановяване, изчислени в съответствие с чл. 4, т. 4 от Решението на ЕК), която следва да бъде възстановена от всеки бенефициент, получил несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ.

"Зелени закони": Надяваме се законът да бъде приложен за всички

В края на ноември 2020 г. Министерството на земеделието обяви, че в проверявания от прокуратурата период са извършени 103 заменки на занижени цени. Щетата беше оценена на 83 млн. лв. от държавната фирма "Агролесинженеринг".

Държавата направи ревизия на заменките по непазарни цени, след натиск от страна на Европейската комисия, сезирана отново от екоорганизации. Брюксел видя неправомерна държавна помощ.

Според "Зелени закон" оценката на Министерството на земеделието е силно занижена. Изчисленията на екозащитниците показват, че фирми на популярни и близки до властта бизнесмени са ощетили бюджета с около 1.5 млрд. лв. и то само при 10 от общо 103-те представени случая. По тази причина те настояха земеделското министерство да спре сегашната процедура за възстановяване на незаконната помощ и да се извърши нова оценка на заменките. Управляващите обаче не се съгласиха.

Сега се надяваме законът да се приложи за всички замесени в замените на гори от вътрешността на страната срещу атрактивни имоти в морски и планински курорти, каза Вера Стаевска, ръководител на екипа на "Зелени закони" пред Mediapool. Тя се надява да няма силови и показни акции на прокуратурата. "Не желаем да обслужваме битки срещу клики в управляващата коалиция", каза още Вера Стаевска.

Подарък №2 – 3441 дка в Рила за 4 лв./кв.м

"Зелени закони" постави на второ място в класацията си "на коледно-новогодишните подаръци, които министър Танева реши да раздаде на група олигарси в края на 2019 г. с цел узаконяване на горските заменки на тройната коалиция", сделка в полза на Ковачки.

Бизнесменът е придобил през 2007 - 2008 г. общо 3441 дка държавни гори в ски-курортите Мальовица и Боровец. Бенефициенти се водят фирмите "Ел Ем Импекс" ЕООД, "Агросим" ЕООД и "Грейд 2004" ЕООД.

"Ел Ем Импекс" е еднолична собственост на Христо Ковачки, а другите две са на регистрирани във Великобритания дружества, показва справка в Търговския регистър.

Заменените гори при този случай са идентични с парцелите, предвидени за изграждане на хотели, ски писти и ски лифтове в проекто-ОУП на Курортно-туристическа локализация "Искровете-Говедарци-Мальовица".

В заменките попадат и всички ски съоръжения на Българския туристически съюз в ски зона Мальовица, които от тази година вече не работят.

Държавата продава първокласните си курортни гори за средно 4 лв./кв.м. Справки на сделки с неурегулирани имоти в района на Говедарци в периода 2004 - 2008 г. показват обаче, че продажните цени са били от 60 до над 100 лв./кв.м, ако не се взимат предвид сделките обявени на фиктивни цени (близки до данъчната оценка от под 1 лв./кв.м).

На база наличните пазарни аналози всеки гражданин може да пресметне, че чрез занижаване (16 пъти над оценката на МЗХГ) на цените на заменените 3441 дка публични гори в Рила държавата и обществото са били ощетени със сумата от 200 млн. до над 300 млн. лв., предоставени като незаконна държавна помощ на бизнесмена Ковачки, показват изчисленията на "Зелени Балкани".

Засега бизнесменът се изплъзва от наказателно преследване

През последните месеци прокуратурата предприе серия от действия срещу фирми в енергетиката и отпадъците, свързвани с Христо Ковачки. По документи той няма собственост в тях.

В петък директорът на ТЕЦ "Бобов дол" Емил Христов беше обвинен за незаконно управление на отпадъци. Първоначално той беше арестуван, а след едно денонощие в ареста беше освободен срещу гаранция от 30 хил. лв.

В понеделник кметовете на бобовдолските села Мламолово и Големо село са подали сигнали до прокуратурата за нередности при работата на ТЕЦ "Бобов дол". Разпоредени са проверки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Пладнешки обири! Става въпрос за чудесни гори и бряг с плажове, които няма как да бъдат изнесени в офшорки! Завалията Ковачки нямал нищо, даже и за боклука горен в Бобов дол научил от медиите! "Българийо за тебе те умряхам една бе ти достойна зарад тях..."! Умряха за да се гаврят някои с теб!

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    "Албански реотан"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.