Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главен асистент в СУ взима по-малко от касиерка в супермаркет

Преподавателите в университета работят на две-три места, за да се издържат

35 коментара
Проф. Анастас Герджиков

Част от преподавателите в Софийския университет получават чисто възнаграждение с всички добавки, което е по-малко от заплатата на касиер в супермаркет. Проблемът със заплатите в най-стария и най-голям университет у нас съществува от повече от 30 години, призна в интервю за бТВ ректорът проф. Анастас Герджиков.

По данни на университета, представени от телевизията, средната чиста заплата на професор в СУ с всички добавки за прослужено време, за участие в магистърски програми и т. н. е в размер на 1831 лв.

Основната брутна заплата на професор е 1200 лв. (чисто 931 лв.), но с добавките тя възлиза на 2360 лв. бруто (1831 лв. чисто).

Доцент в университета получава основна заплата бруто 1080 лв. (чисти 838 лв.), но с всички добавки брутното възнаграждение скача на 1865 лв. (чисти 1447 лв.).

Още по-ниски са възнагражденията на младите кадри.

Главен асистент в СУ – позиция, за която се изисква докторска степен, е с основна заплата бруто 950 лв. (чисти 737 лв.), които с добавките правят средна брутна заплата – 1460 лв. (чисти 1132 лв.).

Най-ниската преподавателска позиция – асистент, върви с основна заплата бруто 920 лв. (чисти 713 лв.), като с добавките средна брутна заплата достига 1110 лв. (чисти 864 лв.).

За сравнение, нивата са по-ниски от възнагражденията на касиери в супермаркети, някои от които получават 1200-1300 лв.

По думите на Анастас Герджиков университетът е наясно с проблема. Всяка година възнагражденията се увеличават, но трудно може да се навакса изоставането, трупано през целия преход.

"През 90-те години всички бяхме принудени да работим поне на три места. Сега, дори заплатите да са се увеличили малко, те са крайно недостатъчни и съм сигурен, че всички колеги работят и нещо друго", каза той.

Проф. Герждиков каза, че са водени разговори с финансовия министър Кирил Ананиев, който е изразил готовност да се отделят средства – най-вероятно над 50 млн. лв., за да се осигури заплата на асистент, която да е поне равна на учителската, а оттам нататък увеличение и за всички останали длъжности. Именно 50 млн. лв. в Бюджет 2021 бяха обещани и от премиера Бойко Борисов за вдигане на заплатите на преподавателите в университетите.

В края на септември Герджиков обясни, че 50 милиона ще са достатъчни за ръст на заплатите на академичния състав с 30-40% догодина. "Като цяло това е най-голямото еднократно увеличение на бюджета за висше образование от 30 години и в същото време най-голямото увеличение на заплатите от 30 години насам във висшето образование", посочи тогава ректорът.

Ректорът призна, че има хора, които са назначени на няколко позиции в администрацията на СУ и обясни каква заплата получава самият той и как се формира.

"Професорската ми заплата е 1200 лв. Брутната заплата се формира от основната и допълнителните възнаграждения. Основните допълнителни възнаграждения са трудов стаж, докторска степен и допълнителни дейности. В моя случай към тези 1200 лв. се прибавят 300-400 лв. заради трудовия стаж, 400-500 лв. заради докторската степен и 920 лв. заради това, че съм ректор. По този начин брутната ми заплата става около 2700 лв. Има 150 преподаватели, които получават по-високи заплати от мен. В администрацията също има хора, които получават повече от мен", поясни Герджиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #35
    Отговор на коментар #34

    В частния сектор няма университетска наука и преподаване. Ако детската ти мечта е била да печелиш пари, а не да се занимаваш с наука, ще измислиш нещо и без държавата. Ако си мечтал за кариера на учен най-добре бягай от Бъллгария. Толупът на снимката също е сред виновниците да няма у нас наука и образование. ДПС-крадец, уличен от своите студенти в крадене и подкрепен от съда.

  2. Boris Kamov
    #34

    Помня когато бях млад специалист работех и се дообразовах много, а получавах малко. Докато добих опит и знания, след което вече сам си избирах работодателя и възнаграждението. А след това завъртях мой собствен бизнес и бях доволен. Ако тези асистентчета и доцентчета имат нещо в главите и не са доволни от заплащането, да ходят в частния сектор. Ако там не ги искат, да стават касиери или чистачки. Не само да мънкат и да искат "от бюджета"...

  3. ivancho ivanov
    #33

    Не е така по света(#26), унивреситетите са косвен източник на приходи чрез добро образование което се изплаща в икономиката, здравеопазване, екополитика, отбрана и пр.Харвардският у-т напр., има бюджет от милиони долари само за програмата за търсене на началото на живата материя тук на Земята или космоса!Но при всичкото търсене има обратна връзка т.е. отчетност! Поради нея добрите професори имат двоен престиж, подготвят нови талантливи хора и създават принадена стойност, по принцип може и бавно!

  4. ivand
    #32

    Софийския университет не е допуснал и блокирал искането в учебниците по история за учениците да има следния исторически факт. През 1944г съветско руските са окупирали България и са назначили комунистите на власт. Така, че заслугите на преподавателите за издигане на нивото на образованието са нулеви и не заслужават по високи заплати.

  5. Мунчо Велики
    #31

    Ех, тия последни 30 години. Хайде да видим, някой помни ли: - Колко получаваше един асистент, една касиерка и един ватман по байТошово време? Или последните 30 години са като предишните 45 години. - Защо ли? - Защото нямаше лустрация!

  6. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #30
  7. .text
    #29

    Мит е че обичаме образованието. Ако обичахме образованието щяхме да плащаме за него, ама явно не го правим. Вместо това тези които обичат образованието плащат на чужди университети. Така е и така ще бъде. Няма надежда тук да се прави каквото и да е - българската образователна система е направена да е масова и евтина. Няма как да е и качествена. Който не вярва да пита доктор Бойко Борисов - тиквата и доктораН Иван Гешев - каскета.

  8. Отбелязвам
    #28
    Отговор на коментар #24

    Ха-ха! Това да не ти е Москва? Работник в автомобилен завод в Германия получава 4-5 000 месечна заплата. В "Мерцедес" в Щутгард - 6 000. Колкото до професорите - 8-10 000. Почти два пъти по-малко от проф. Вежди Рашидов. И друга разлика има - в Германия професорите не могат безнаказано да удрят полицаи като Рашидов. Там професорите пишат учебници и книги. Рашидов колко учебника е написал?

  9. Изкормвача
    #27

    За 3 часа работа толко

  10. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.