Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният инспектор и седем съдии във ВСС станаха адвокати на Цацаров

Съдийската колегия отказа да порицае главния прокурор за лъжите за Софийския градски съд

2 коментара
Заседание на ВСС, архивна снимка БГНЕС

Главният съдебен инспектор и седем членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) скочиха дружно във вторник в защита на “правото“ на главния прокурор Сотир Цацаров да разпространява невярна информация за съда. Те отхвърлиха идеята на шестима свои колеги да се порицае атаката на Цацаров към Софийския градски и Софийския районен съд.

Предисторията

Миналия понеделник започна "война" с писма между държавното обвинение и Софийския градски съд (СГС). Първият "изстрел" бе даден от главния прокурор Сотир Цацаров, който сезира ВСС за десетки забавени дела от съдии в градския съд. Цацаров специално обърна внимание тогава, че мотивите по четири дела били забавени с над 8 години.

Два дни след това шефът на СГС Калоян Топалов уличи главния прокурор в тиражиране на неверни данни, които уронват престижа на съдебната власт. Оказа се, че прокуратурата е изпратила подвеждаща информация до ВСС. От справката на съда се оказа, че и четирите цитирани дела са решени в рамките на една година. Забавяне има само при едно от тях, защото съдията по делото е уволнен дисциплинарно.

Последва писмо от градския прокурор на София Емилия Русинова. Тя обясни, че справката за забавените дела е изготвена от данните в информационната система на прокуратурата.

Прокурор Русинова изрично отбелязва, че данните в тази система били съпоставяни с публикуваното на сайтовете на Софийските градски и апелативен съд. Те все пак се извини за допусната грешка по едно от делата. Веднага след това Калоян Топалов разкри с поредно писмо, че базата в данни на прокуратурата цари хаос, въпреки че съдът изпраща копия от всички документи до прокуратурата.

В петък няколко членове на съдийската колегия във ВСС поискаха институцията да вземе отношение към “опита за обругаване на съда“ от страна на прокуратурата. Реакцията на мнозинството в съдийската колегия не бе насочена към запазване на независимостта и достойнството на съда, а към пазене на неприкосновеността на Сотир Цацаров.

Целият конфликт се разиграва в умело избран момент. След месец се очаква докладът на европейските прокурори от мониторинга на държавното обвинение. Тезата, че съдът е виновен за провала по част от делата работи в полза на Сотир Цацаров.

Извън това има изготвен законопроект за изнасяне на делата за корупция от Софийския градски съд към спецсъда. Внушението, че СГС бави сложните дела, работи в полза на този проект.

Позицията на “адвокатите“ на Цацаров

Изненадващо главният съдебен инспектор Теодора Точкова бе сред първите, които взеха думата в дебата. Тя обяви, че изводи от действията на главния прокурор не бива да се правят. Според нея “това би било политическо говорене, а политически изводи в тази зала не бива да се правят“. Така Точкова превърна главния прокурор в политическа фигура и обяви всеки опит на съда да се защити от атаките му за недопустим.

Шефът на Върховния административен съд Георги Колев на свой ред предложи съдийската колегия да се превърне в пощальон на прокуратурата и да препрати случая в съдебния инспекторат за проверка. Колев настоява с това случаят да бъде затворен засега. Същото предложение направи и представляващият ВСС Димитър Узунов. Никой от тях не коментира защо самият главен прокурор не е сигнализирал направо инспектората, а пратил въпроса във ВСС.

Галя Георгиева сравни Цацаров с редови гражданин. Тя обяви, че щом гражданите може да сигнализират ВСС за забавени дела, то това може да прави и прокуратурата.

“Аз не виждам нещо, което да не е нормално. Тук (във ВСС) се говори за война между институциите. Аз бих призовала колегите да бъдат по-внимателни и да имаме колегиални отношения с институциите“, каза Георгиева.

Тя напълно пропусна факта, че прокуратурата доказано изнесе неверни данни за работата на Софийския градски съд.

Светла Петкова почти нищо не каза по темата, но обяви, че шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов "замел под килима“ сигнал за забавени дела. Каролина Неделчева обяви, че позицията на ВСС би създала "помисли“ в обществото, че има война между институциите, а не трябвало да става така.

От всичко това излезе, че главният прокурор може да воюва със съда с всякакви средства, но съдиите във ВСС не бива да си отварят устата, за да не го разсърдят допълнително.

Опозицията във ВСС: Това е война срещу съда

Галина Карагьозова се обърна директно към главния съдебен инспектор Теодора Точкова: “Какво политическо говорене има в това, че членове на съдийската колегия се опитват да бранят независимостта на съда? Кое е политическото? Защо винаги, когато се постави въпрос за неправомерно действие на прокуратурата, говоренето става политическо?“. Теодора Точкова не отговори защо смята така.

Шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов напомни, че вече е доказано, че прокуратурата е изнесла невярна информация за съда. “Не смятате ли, че такова поведение води до впечатление за война между институциите. Смятате ли, че това поведение трябва да се толерира от ВСС. Това злепоставя институциите“, каза той.

Соня Найденова съобщи, че върху документите на прокуратурата е имало написана на ръка резолюция невярната информация да се “преведе“. Това постави въпроса дали грешните данните не са били подготвени за превод на английски с цел да се предоставят на мисията на европейските прокурори, които проверяват в момента държавното обвинение. Юлия Ковачева нарече случилото се “смущаващо“ и попита защо прокуратурата не говори за забавянията по досъдебните производства.

Калин Калпакчиев каза, че атаката на Цацаров срещу Софийския градски съд е опит да се мотивира прехвърлянето на делата за корупция в специализираните съдилища. “Това е персонална атака на главния прокурор към съда. Нека не се превръщаме в съучастници“, призова Калпакчиев колегите си съдии.

“Аз не бих искала да въвличате съдийската колегия във война с главния прокурор. Ако вие си имате някакъв конфликт, това си е ваш проблем. Съвсем други цели преследвате. Тази война срещу главния прокурор се води от деня, в който той е избран. Аз като съдия няма да участвам в нея“, отвърна му Галя Георгиева.

Юлия Ковачева ѝ отговори: “Това не е война срещу главния прокурор. Това е искане да се защити независимостта на съда“. С това дебатът бе приключен, гласуването мина и темата за ВСС бе заровена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. Дядо ми Петър
    #1

    Тия всичките плачат за Пиночет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.