Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният прокурор да се избира от парламента, предвижда програма за борба с корупцията

0 коментара

Главният прокурор да се отчита пред Висшия съдебен съвет по конкретен повод, предвижда "Програма за противодействие на корупцията в съдебната власт", представена днес. Според авторите на програмата е необходимо и да се обмислят мерки за разумното децентрализиране на прокуратурата, на нейния статут и структура, както и да се въведе периодична отчетност за обвинителите, съобщи БТА.

Изборът на председатели на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор да става от Народното събрание с мандат по-дълъг от четири години, предвижда още документът. В момента хората за тези постове се избират от Висшия съдебен съвет.

Като прие поправките в конституцията, свързани с функционалния имунитет, несменяемостта и мандатността, на магистратите, парламентът реши и до 3 месеца да промени законите, които да осигурят прилагането на измененията.

Имунитетът на магистратите трябва да бъде трансформиран във функционален, като за неговото снемане да се въведе фигурата на длъжностно лице, с прокурорски функции извън йерархията на прокуратурата, смятат авторите на представената днес програма - експерти, юристи, представители на неправителствени организации и на държавни институции.

За да се противодейства на корупцията в съдебната власт се препоръчва да се коригира принципът на абсолютната несменяемост на магистратите, да се въведе конституционен принцип за мандатност на председателите на съдилищата, на ръководителите на отделните прокуратури и на следствените служби.

Авторите смятат, че това може да стане по подобие на принципа за мандатност на ръководителите на висшите съдилища и на главния прокурор.

За да се създаде трайна антикорупционна среда при функционирането на съдебната власт е необходимо да се насочат мерки за повишаване отговорността на отделните магистрати, прецизиране на достъпа до магистратската професия, засилване на обществения контрол, въвеждане на изборност и мандатност на ръководните длъжности в съдебната власт, регламентиране на професионалната квалификация на магистратите, усъвършенстване на процедурата за налагане на дисциплинарни наказания на магистрати, са препоръките в програмата.

На представянето на програмата днес присъстваха зам.-министърът на правосъдието Марио Димитров, Светла Петкова, зам.-председател на ВАС, шефът на Софийския районен съд Капка Костова, членове на ВАС и Нийл Буне, постоянен представител на ПРООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.