Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният прокурор се присъедини към атаката срещу адвокатурата

Цацаров: Ръководството на адвокатурата дължи обяснения за морала на някои свои колеги

4 коментара
Сотир Цацаров, снимка БГНЕС

Главният прокурор Сотир Цацаров се присъедини в четвъртък към атаката на премиера Бойко Борисов срещу адвокатурата. Преди заседанието на Висшия съдебен съвет Цацаров коментира, че адвокатурата отдавна дължи отговор за морала на защитата в наказателния процес и трябва да се произнесе за поведението на някои адвокати.

Позицията на главния прокурор се вписа в тезите на премиера Бойко Борисов от преди ден. В сряда министърът-председателят коментира, че в България са настанали "златните времена" на адвокатурата. По думите му някои престъпници продължават да извършват престъпления, за да си платят таксата за защита. В същия дух премиерът изрази съжаление, че не могат да се подслушват и следят адвокати, за да се издирят техните клиенти, които се укриват от правосъдието.

Цацаров отбеляза, че подслушването на адвокати е "абсолютно невъзможно и забранено от закона" и би било драстично нарушение на правото на защита. Той определи като "свещени" разговорите между адвокат и неговия клиент.

Въпреки това главният прокурор критикува някои адвокатски практики, насочени към шиканирането на процесите.

"Моето мнение е еднозначно – не е възможно да се въведе подслушване на разговорите между адвокат и клиент. Знаем, че има своего рода търговия, че в някои случаи недобросъвестни колеги адвокати на практика блокират усилията на държавната правоохранителна система и то я блокират за сметка на справедливостта, за своя лична материална изгода. Но това не значи, че можем да зачеркнем изконни принципи. Подслушването на разговорите адвокат клиент е невъзможно. Това са азбучни неща", каза той.

Цацаров прехвърли топката за "следенето на адвокатите" в полето на правосъдния министър и призова журналистите да питат него за идеите на Бойко Борисов.

"Има човек, който е присъствал на това заседание на Министерския съвет, трябва да го питате него, не хвърлям топката в чуждата градина, но добре е да се зададат тези въпроси на министъра на правосъдието. Моето мнение е ясно. Той е присъствал там, какво становище е взел?", попита Цацаров.

Главният прокурор даде пример с убийството на магистрала "Струма", за да обоснове тезата си за неморалните действия на някои адвокати.

"Вижте случая "автомагистрала Струма". Нима е нормално да водим пазарлък от името на защита - ще се предаде, няма да се предаде, аз ще посреднича, аз ще говоря с полицията. Извинявайте, да, вярно, функцията на адвоката е много благородна и свястна в едно нормално общество, но не е на борсов посредник. Това трябва да е много ясно, в противен случай страда цялото общество", каза Цацаров. Примерът с убийството на "Струма" бе посочен и от Бойко Борисов преди ден.

Според Цацаров част от адвокатите са се превърнали в телевизионни звезди. "Дали това не е някакъв вид реклама?. Силата на адвоката е в правото. Тя е в съдебната зала, силата не е в пазаренето", обясни главният прокурор.

Атаката на премиера и главния прокурор срещу адвокатурата идва на фона на защитата, която Висшият адвокатски съвет оказа на съдебната реформа. Преди ден Бойко Борисов обяви, че реформата трябва да завие и в посока искането на държавното обвинение за "съкращаване на съдебния процес".

"Съдебната реформа трябва да върви по два паралелни пътя"

"За мен съдебната реформа трябва да върви като два паралелни пътя. Единият е този, който е поет сега – промени в Закона за съдебната власт, а другият безусловно е промяна в процесуалните закони", каза Цацаров по повод вчерашното изказване на премиера Бойко Борисов за нуждата от промяна и на процесуалните закони за по-бързо правосъдие.

В сряда премиерът препоръча на министъра на правосъдието Христо Иванов "да седнат утре" с МВР-шефа Румяна Бъчварова и с финансовия министър Владислав Горанов "и направо да си ги подготвим" новите правила за по-кратките съдебни процеси.

По този повод правосъдният министър обяснява на заседанието, че преди два месеца и половина е водил разговор със Сотир Цацаров и шефовете на двете върховни съдилища с молба да дадат своите предложения за съкращаване на съдебния процес. Подобни предложения обаче още не са дадени, въпреки настояването на прокурорите да се префокусира реформата.

"Надявам се, наистина да получим от тях областите, в които трябва да се пипне, защото те се виждат най-добре в практиката. Ако те нямат възможност това нещо да го направят ние ще намерим начин да започне работа по това, защото съм напълно съгласен, че няма да можем да говорим за пълноценна съдебна реформа без тези неща", казва Христо Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubobansko12
    #4

    Атаката срещу адвокатурата е отклоняване на вниманието към несъществуващ проблем.
    Адвокатите са си адвокати/защитници/. Някога, а май и сега в някои западни и не много западни държави ,всеки гражданин който се ползва с доверието на обвиняемият, може да му бъде адвокат. Право на обвиняемият е да решава кой, как и срещу какъв хонорар да го защитава. Милионните адвокатски хонорари по някои знакови дела по света и у нас не са проблемът.Могат - дават.Не могат - не дават. Няма такъв израз - "подкупен адвокат"..срещу

  2. ...Преди ден Бойко Борисов обяви, че реформата трябва да завие и в посока искането на държавното обвинение за "съкращаване на съдебния процес"... Като тест да приложат "съкращаването на съдебния процес"... в процеса(сите) на физкултурника с многото апартаменти ;-) Без защита обвинението няма как да бъде доказано!!!

  3. Apostol
    #2

    Правото на защита е свещено и неприкосновено. А работа на адвоката е не да сътрудничи на прокуратурата и да доноснвичи на полицията, а именно - да защитава довереника си. Това, че полицията е мърлява, че прокуратурата е слаба или корумпирана не е вина на адвокатите. Полицията не задържала бандита от "Струма", не го хванала на границата, дали го търси в Гърция - не се знае, дори Бъчварова мънка, че още не можело да се каже дали е той, какво е виновен адвокатът, че защитава клиента си. Навсякъде по

  4. Boriana Boneva
    #1

    ще настъпили ли време в което главният прокурор да се занимава с проблемите на обвинението и поведението на подчинените си, мин председател който да не използва или натиска прокуратурата и общество което да не търпи и едното и другото. не показват ли тези дефекти, че е време прокуратурата да отиде към изпълнителната власт ЗА ДА ИМА МОРАЛНОТО И ПРАВНО ОСНОВАНИЕ да застава зад държавата, а мин. председателите да знаят кое е съд, кое е защита и кое обвинение за да се разбере като си отварят устата по този въпрос всъщност какво преследват- спазване на закона или изгодата си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.