Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният съдебен инспектор Ана Караиванова подаде оставка

"По-евтино ще излезе на гражданите да няма наказателно правораздаване"

24 коментара
Ана Караиванова разговаря с депутати от БСП. Сн.: БГНЕС

Главният съдебен инспектор Ана Караиванова е депозирала оставката си пред Народното събрание (НС). Мандатът ѝ изтече още в началото на годината, но както предишният, така и настоящият парламент не успяха да съберат квалифицирано мнозинство за да изберат неин наследник.

"Понеже разбрах в последните дни, че основната пречка за съдебната реформа е моето оставане на длъжността след изтичане на срока и това ще е единствената причина за негативния доклад, очакван от Европейската комисия (ЕК), искам да заявя, че аз съм депозирала своята оставка в Народното събрание. Сега, уважаеми народни представители, сте вие на ход", заяви ядосано Караиванова в пленарната зала при обсъждането на обобщените годишни доклади за дейността на Висшия съдебен съвет (ВСС) и за дейността на Инспектората към ВСС за 2011 г. и 2012 г.

Депутатите най-накрая я поканиха да представи отчетите си, след като по време на управлението на ГЕРБ парламентът изостана с няколко години с обсъждането на годишните доклади на различните органи в съдебната система.

"През първия четиригодишен мандат смятам, че Инспекторатът се опита да изпълни ролята си така, както беше замисълът на законодателя – да установи един цялостен, ефикасен контрол, защото инспекторатът към Министерството на правосъдието до 2007 г. беше принизен, обезличен, смачкан. Усилието ни беше да се проверят всички съдебни органи, които са над 350, за да може да видим цялостната картина и да разберем къде са проблемите", заяви Караиванова от парламентарната трибуна.

Тя обърна внимание на депутатите, че колегите ѝ често се натъкват на драстични случаи на забавени наказателни производства, което ѝ даде повод да заключи иронично, че "по-евтино ще им излезе на гражданите да няма правораздаване".

"Констатираме, че три пъти се призовава държавен орган, чийто адрес е публично известен и един отговорен магистрат трябва да си прегледа отговорно делото и да не го отлага. Наблюдава се безкритично продължаване на сроковете на съдебните дела. През 2012 г. се натъкнахме на случаи по темата за обезщетение на българските граждани, пострадали от продължително правораздаване, според които излиза, че по-евтино ще излезе на гражданите да няма наказателно правораздаване. Имаме случай, че поради това, че 5 години съдия не изписал мотивите за кражби на двама крадци, делото се прекратило по давност и сега държавата ще плати на двамата крадци обезщетение", даде пример оттеглилият се главен съдебен инспектор.

Все още не е ясно какво ще се случи в близките седмици, ако парламентът приеме оставката на Караиванов, но не успее да събере необходимите 161 гласа за избор на неин наследник. Единият вариант е тя все пак да продължи да изпълнява задълженията си, а другият - да упълномощи някого от колегите си, както когато е в годишен отпуск.

След изказването ѝ депутати неофициално коментираха пред Mediapool, че има два вероятни сценария, след като тя реши да оваканти ръководния си пост. Според социалисти предстоят разговори с лидера на опозицията Бойко Борисов и, ако ръководството на ГЕРБ възприеме позиция, че в името на добрия имидж на България в ЕС трябва да бъде постигнат консенсус (още повече след издънката с мораториума – бел.ред.), има вариант да бъде събрано квалифицирано мнозинство. От БСП са склонни дори да подкрепят предложение от опонентите си, ако е приемливо.

Депутати от ГЕРБ пък смятат, че решението на Караиванова е солова акция, несъгласувана с управляващите и оставката ѝ няма да бъде приета. Допълват и, че между групите в парламента все още няма постигната договорка за избор на нов главен съдебен инспектор.

Бившите управляващи се провалиха при избора на наследник на Караиванова именно заради липса на квалифицирано мнозинство по време на 41-ото НС. Тогавашният зам.-правосъден министър Деница Вълкова неофициално бе лансирана за поста, но така и не бе номинирана след редица негативни публикации в медиите.

След оставката на кабинет "Борисов" и идването на власт на БСП и ДПС, партията на Лютви Местан така и не поставиха на разискване казуса. От социалистите пък темата бе коментирана основно от председателя на НС Михаил Миков, който преди повече от 6 години имаше ключова роля за назначаването на Караиванова.

Той изказа тезата, че няма никакъв конституционен проблем тя да продължи да оглавява Инспектората към ВСС дори и след края на мандата ѝ. В същото време представители на БСП и ДПС признаваха, че не знаят как да се справят с проблема, тъй като няма как да съберат 161 гласа. Така въпросът остана висящ.

Правосъдният министър Зинаида Златанова заяви в интервю за Mediapool, че ще бъде изключително добър знак от страна на парламента, ако успее да постигне консенсус по темата и да избере наследник на Караиванова, тъй като сегашното положение може да се отрази негативно в евродоклада, който се очаква през декември т.г. или януари догодина.

В същото време в отговор на въпрос дали спорното удължавана на мандата на Караиванова извън конституционно уредения срок е законно, Златанова се направи пас, заявявайки, че не се чувства компетентна да разсъждава по конституционни казуси.

Главният съдебен инспектор е сред ключовите фигури в съдебната власт. Инспекторатът извършва всички проверки в системата от районно до апелативно ниво. По време на съществуването му стана ясно, че може да се използва за саморазправа с неудобни магистрати, но и като инструмент за реална реформа в системата.

В първите три години от съществуването си той спечели похвали от Брюксел, защото успя да ускори решаването на делата в съдебна фаза. Впоследствие се разбра обаче, че няма почти никакъв ефект върху работата на прокуратурата. Бавенето на делата в МВР остана в сянка пред изкараните на преден план недостатъци на съда.

Инспекторатът под ръководството на Ана Караиванова изигра ключова роля при уволнението на бившия шеф на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова и амнистирането на семейната приятелка на Цветан Цветанов и председател на Софийския градски съд (СГС) – Владимира Янева.

След избухването на скандала "Софийски имоти", в който бе намесена Янева, Караиванова отказа да провери единствено нейните дела и инициира акция срещу всички наказателни съдии в СГС без да отчита натоварването на различните магистрати. В крайна сметка ВСС очаквано пожали Янева, а накрая уволни Тодорова, която впоследствие бе възстановена на работа от Върховния административен съд. Караиванова често бе критикувана от съдии, че подчинените ѝ изобщо не отчитат качеството на актовете им, както конкретното натоварване в различните съдебни райони при преценката им кого да предложат за наказание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  2. Анонимен
    #23

    Не вярвам да се е засрамила след толкова години безочие.

  3. Анонимен
    #22

    Ще се намерят ли наистина сили да бъде направена обективна проверка на вършеното от подалата оставка и да бъде дадена правдива оценка на личните и "професионалните" й качества?!?

  4. Анонимен
    #21

    По-евтино щеше да ни излезне, ако тая си вършеше работата! Егати и наглостта, нахалството и дебелоочието!

  5. Анонимен
    #20

    Настъпи моментът за щателна проверка на "работата" на тази госпожа!

  6. Анонимен
    #19

    Една добра новина!

  7. Анонимен
    #18

    Най-после и тая червена бабичка се засрами! Засрами се, че не може на тази възраст да заема поста, на който я е назначила партият-кърмилница! Тя е втората Цола Драгойчева, една терористка и убийца, агентка на Гешев, която е харчила парите на КГБ за да яде и да пииянства! И която се е напикавала и насирала, но все си е седяла член на ПБ на ЦК на престъпната БКП! Втората Цола Драгойчева е другарката Караиванова! Пак добре, че се е усетила! Ха дано да си е осигурила старините с огромната заплата! Алчни, нагли и безскрупулни комунисти!

  8. Анонимен
    #17

    На тая отвратителна яркочервена вещица трябва да бъде наложена АНАТЕМА!

  9. Анонимен
    #16

    Драги 15,

    Писали сме до Министерството на правосъдието
    и достигнахме до разбиране като Вашето.

    Писмото ни бе адресирано до царя т.е. Министъра,
    но храбро отблъснато от пъдаря т.е. т.нар. Приемна.

    Получихме любезен съвет да си гледаме работата
    при компетентни органи извън това Министерство.
    Като няма - няма...

    За гледане - гледаме я, но тя е в компетенциите (отговорности, компетентност и съответни правомощия)
    именно на тази (не)изпълнителна власт - Министрество на правосъдието.

    Още по-точно

  10. Анонимен
    #15

    Ако бабето беше свършило една хилядна от това, което изговори в последните години, ефектът щеше да е осезателен. Но не би - на приказки сме много строги, но писал ли е някой сигнал до съдебния инспекторат да разбере как работят?! Никак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.