Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глоби за неподдържани жилищни сгради и лицензирани домоуправители

МРРБ смята да промени правилата за стопанистване на етажната собственост

6 коментара
Глоби за неподдържани жилищни сгради и лицензирани домоуправители

Министерството на регионалното развитие и благоустройството планира нови правила за управление на етажната собственост, които да доведат до по-качествена поддръжка на сградите, обитавани от много семейства, а също така и да има по-голям контрол върху професионалните домоуправители.

За целта ведомството събира идеи за промяна на Закона за управление на етажната собственост, които ще бъдат подложени на обществен дебат. Такива вече са направили от Национално сдружение "Недвижими имоти“, Българската фасилити мениджмънт асоциация и Фондация "Асансьорна безопасност“ и предложенията им се публикувани на сайта на министерството. Сред идеите са лицензиране на домоуправителите и налагане на санкции на блокове, които не поддържат асансьорите и общите си части.

Други предложения ще се приемат до 15 април 2019 г. на електронна поща:  [email protected], които ще бъдат разгледани и обсъдени при подготовката на изменения в закона.

С тях ведомството смята да прецизира правомощията и задълженията на етажната собственост и по-специално правата на общото събрание на етажната собственост. Ще се регламентират по-добре задълженията на собствениците на самостоятелни обекти и ползвателите в сградите в режим на етажна собственост.

Ще бъдат преразгледани правилата за формиране на дължимите суми за поддържане и управление на общите части в етажната собственост за справедливото им разпределение, обясняват от регионалното министерство.

Ведомството посочва още, че е необходимо да се засили ролята на публичните власти в прилагането на Закона за управление на етажната собственост чрез увеличаване правата и задълженията на местните власти в контрола върху стопанисването на този вид сгради.

Идеята е да се въведе и регулиране на отношенията при управлението на етажната собственост от различен характер – сгради със смесено предназначение (жилища, офиси, търговски площи), комплекси от затворен тип, ваканционни комплекси.

Лицензирани домоуправители

От асансьорната фондация посочват, че като парадокс това, че в България има повече от 900
000 жилища в повече от броя на домакинствата, но над 40% от домакинствата живеят в пренаселени жилища, докато в същото време 30% процента от жилищния фонд е незает и продължават да се строят нови жилищни сгради. Според организацията това е заради лошото стопанисване на голяма част от блоковете и предлагат да се въведе лицензиране на домоуправителите. То ще става след обучение и полагане на изпит за придобитите знания при управлението на общите части, планове за поддръжката им и формирането на месечните сметки за режийните разходи на входа.

Асансьорната организация предлага и да се дигитализират данните за сградите и процесите на стопанисването им. Също така се настоява за въвеждане на санкции, които може да са под формата на глоби или повишаване на данъците за сгради, които не се поддържат технически.

Бавената от години паспортизация на сградите

От сдружението за недвижими имоти настояват да се въведе най-сетне обещаваната от години паспортизация на сградите с техническите данни за построяването им, текущото им състояние и извършваните в тях ремонти. Организацията настоява за приемане на ясни правила за регламентиране правата и задълженията на собственици и наематели в един вход, включително ако има корпоративни такива..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ловец
    #6
    Отговор на коментар #5

    Никога, в никоя държава наемател не е плащал данъци, нито се е занимавал с генерални ремонти. Това е задължение на собственика. Факта, че собственика е решил да отдаде имота под наем по никакъв начин не му отменя задълженията. Наемателят има две основня задължения - да си плаща редовно наема и да спазва правилата, разписани в закони, правилници и вътрешния ред. Всичко останало са интерпретации, които не кореспондират със здравата логика.

  2. анита хегерланд
    #5

    Този закон няма как да стане факт, защото в жилищата не винаги живеят собственици. Т.е. хората, които обитават жилищата, могат да бъдат роднини, наематели, възрастни хора с ниски доходи, чужденци...Как ще ги накарате да се ангажират със санирането, управлението на собствеността, плащането на данъците и другите проблеми по тази тема?!

  3. Горскио
    #4

    Хаха, Вижте на Дондуков 1 и 2 как са провесени климатиците на фасадите на най-представителните сгради в София. После вижте как половината стара София изчезна за двата мандата на Фандъкова (каквото англо-американските бомбардировачи не свършиха, свърши го Фандъкова и Веждито, и шефа им Бойко, разбира се). Чак след това можете да ми говорите за олющените фасади и кочината във входовете на частните жилищни кооперации.

  4. olja501013
    #3

    Законът и сега не е лош, но не се прилага пълноценно. А асансьорите в старите блокове се ремонтират постоянно, сумите са огромни...Сложиха устройство със СИМ-карта. Всеки месец плащаме за нея. Защо?! След като има бутон, освен това всеки си има телефон!!!Не се мисли за хората, а за доходите на някои фирми. Това е основният проблем в България!

  5. dimitardi100
    #2

    Стъпка в правилна посока ! На Запад проблемът е решен отдавна и много елегантно! Всеки е задължен по закон да плаща подходяща вноска на м2 ! Парите се управляват прозрачно от лицензирана фирма ! С натрупаните през годините средства се поддържат общите части, фасадата, покрива, прилежащите градинки и т. н. ! Няма олющени фасади, падащи мазилки, протекли покриви и пустеещи градинки ! Какво пречи да се приложи такава система и в България ?

  6. Jimi
    #1

    Много би ми бил интересен един анализ за съвместимостта на някои аспекти от дейността на домоуправителите, в т.ч. и професионалните и GDPR (т.н. домова книга). Като домоуправител имам голям проблем да убедя някои собственици (особено новозакупилите имот) просто да дадат дадат данните на собственика и на обитателите. Ако т.н. етажна собственост е съставена от крайно разнородни собственици (от отдавна пенсионирани престарели възрастни с мизерни доходи и стари разбирания през амбициозни, но стиснати

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.