Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глобите за работници без договор дадени на Конституционния съд

4 коментара

Петдесет и пет депутати от Коалиция за България и ДПС сезираха в четвъртък Конституционния съд за текстове от Кодекса на труда.

Спорните моменти са въведените от мнозинството глоби за работници без трудов договор и завишените критериите за представителност синдикалните и работодателските организации, които оставиха извън тристранката Българската търговско-промишлена палата (БТТП).

 

“При положение, че в България практически има над 450 хиляди безработни, всеки е готов на какъвто и да е компромис, за да работи и да изхранва себе си и семейството си, а ние ще го глобяваме“, коментира депутатът от Коалиция за България и дългогодишен конституционен съдия Любен Корнезов.

 

Хасан Адемов от ДПС каза, че глобата в размер на три осигурителни вноски върху минималния осигурителен праг не отива по индивидуалната партида на неосигуреното лице, а отива в "общия кюп"на държавното обществено осигуряване, като не става ясно дали за този период се възстановяват осигурителните права на работника или служителя.

 

Според Корнезов парадоксален е и новият критерий на работодателските организации да не са им предоставени с нормативен акт дейности от държавата. Според него това е държавна намеса в работата на сдруженията, която противоречи на Конституцията.

 

С новите критерии се стеснява територията на социалния диалог, коментира Адемов. По думите му целта е да се елиминират неудобните работодателски организации, каквато в случая се явява БТПП.

 

Адемов посочи, че докато за синдикатите изискването е брой членове, за работодателските организации е брой работници и служители със сключени трудови договори. “В Кодекса на труда и в други международни документи е казано, че трябва да има еднакъв подход към работодателските и синдикалните организации, което в случая е нарушено и е един от аргументите да сезираме КС“, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    ... Абе господа видни юристи, не се ли сещате, че за да почне един човек да работи за някого, то този другият трябва да го допусне до фирмата, да го обучи или наблюдава определен срок, да му обезпечи работно облекло ако е необходимо, да го инструктира по безопасност на труда.... Т.е. изцяло да се нагърби с отговорност по работата, здравето и заплащането на своя служител. Какво търсите под вола теле?...Работникът въобще не може да нарежда на работодателят си. Той дори вместо декларация, все още пише МОЛБА за отпуск..Къде живеете?

  2. Анонимен
    #3

    глобата за работни без договор в германия е 45000 евро. Анадъмо!

  3. Анонимен
    #2

    10% от глобите на работниците ще отидат за материално стимулиране в Министерство на труда и конкретно в обкръжението на Министъра.

  4. Анонимен
    #1

    Шизофрения някаква. Хем държавата плаща на работо(иб)ателите, хем те с тез пари стават работо(иб)атели, които да диктуват условията на робите?! Колко ясни са вече БСП, че са обслужващи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.