Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гневът на средната класа подпали искрата на протести в Турция, Бразилия и България

20 коментара
Гневът на средната класа подпали искрата на протести в Турция, Бразилия и България

"По цялата планета това е лятото на недоволството на средната класа и особено в развиващия се свят. От Истанбул до Рио де Жанейро, от България до Босна, трупалото се разочарование на разгневените граждани бе взривено от поредица от наглед несвързани събития.

Общото между тях е, че един малък инцидент подпалва фитила на общества, свързани чрез социални мрежи и години на подобряващ се жизнен стандарт в развиващия се свят сега искат повече от своите демокрации и правителства."

Това пишат Антъни Файола и Пола Мура в обширен репортаж във "Вашингтон поуст" за вълната от протести в няколко държави, включително България.  

Статията започва от София с разказ как докато кипи недоволството в Турция и Бразилия в българската столица Асен Генов написва на 14 юни призив във "Фейсбук" да се протестира срещу корупцията и връзкарството в правителството. Според изданието това е искрата, запалила "Българската пролет".

"Само няколко месеца по-рано гневът срещу високите сметки за ток свалиха предходното правителство, но Генов вижда повече причини за гняв в назначаването на сенчест медиен магнат за ръководител на службата за национална сигурност. (...) Ядосан, Генов създава в социалната мрежа "събитие", съмнявайки се, че ще се съберат повече от 500 души на демонстрация, която не е заради доходите, продължава американското издание.

"Но когато пристига на площад "Независимост", хората се стичат от всички страни с хиляди и от тогава го правят всеки ден в един набиращ сила протест, целящ да свали правителството."

В статията е цитирана и 29-годишната Ивета Чернева от София, която коментира, че много хора протестират за пръв път, но че макар да се борят по различни причини от тези в Турция или Бразилия, "ние всички искаме правителствата ни най-после да започнат да работят за нас."

След това репортажът се премества към многохилядните демонстрации в Босна и Херцеговина, Бразилия и Турция.

"Някои анализатори смятат, че наблюдаваме нова категория протести на глобалното гражданство. Ако през 60-те години ставаше дума за разбиване на старите културни норми и против воденето на войни в чужди държави, а през 90-те години - срещу глобализацията, то хората се вдигнаха за по-отговорни правителства, за повече социална и икономическа свобода.

Те са добре образовани и свързани чрез технологиите. В развиващия се свят има нова средна класа, за която успехът не се измерва с това да оцеляваш. Става дума за качество на живота, за бъдещи възможности и свобода да казваш това, което мислиш", обяснява Робин Ниблет, директор в британския институт "Чатъм хаус".

Статията завършва с разговор с 32-годишния Серкан Зихли, PR консултант на няколко галерии и модни дизайнери в Истанбул, който е бил прострелян с полицейски гумен куршум по време на протестите.

"Не се интересувам много от политика, но за пръв път в живота си разбрах какво ѝ липсва на нашата демокрация. Демокрацията не е само да провеждаш избори. Тя е да уважаваш гледната точка на всички свои граждани, тя е за свободата и за това да не ти натрапват нещо. Всеки ден с делата си Ердоган доказва, че сме прави. Става дума за обичта към родината ни и към свободата. И, не, няма да спрем."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. случайно минаващ
    #20
  2. Анонимен
    #19

    Тези протести в Бг са само на принципа: Стани, за да седна. Използва се недоволството на хората от сбърканата държава, корупцията и бедността и наглостта на всички управляващи, за да се преразпредели властта и да се облажат определени кръгове. Да не са тези, ами да са онези! И каква е разликата за мен в случая? Никаква! Имаше официално предложение да се договорят как ще делят баницата/еврофондовете. И да престанат да бунят държавата! Обаче не ми се вярва да го постигнат. Защото положението е много

  3. ideyazabulgaria
    #18

    Пълна глупост е тази статия на янките, със заглавието барабар. Къде средна класа у нас? Само в мечтите на българите. А иначе протестите са искрени, българите съзнателно или не въстанаха срещу неолибералните политики на всички правителства от 24 години насам. Истината е, че олигархията им изпраща "водачи"( като соровеца Асен Генов и компания) да ги оглави и набута в глуха линия, за да не се изпълни каузата на протеста. Втората причина е, че няма роден антинеолиберален политически субект, който да обедини протестиращите групи и ги поведе в правилна посока./Идея за България

  4. Анонимен
    #17

    лакомите софиянци опапват всички рехави помощи от евро.... ския съюз до прованса не стига нищо, като рекат да им ги вземат квичат и се тръшкат, приличат на някакви сини зомбита, как искате хората да ви подкрепят- преяли сте от демократични права та чак се избивате от животинска омраза не подкрепям нито Борисов, нито Костов, нито Кунева,нищо няма да постигнете......

  5. Анонимен
    #16

    долу протестите

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  7. Анонимен
    #14

    9, иcкaш дa кaжeш, чe ceгaшнитe пpoтecти нa „тъпия и cмoтaн нapoд, oбpeчeн нa пpocтoтия и мизepия зa дeceтилeтия нapeд” cpeщy кoмyниcтичecкaтa и ДC мaфия ca opгaнизиpaни oт ямбoлcкитe „пcиxoтpoници” нa ГPУ ли? Нaпpaвo гeниaлнo!

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.