Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гневни реакции в Атина: "Те искат да ни съсипят"

Правителственото мнозинство е под въпрос, опозицията обаче ще подкрепи Ципрас

9 коментара
"Гърция в Аушвиц" - водещо заглавия в гръцки вестник от понеделник.

След като гръцкият премиер Алексис Ципрас капитулира пред ултиматума на Германия и останалите кредитори, съгласявайки се на строги икономически реформи, за да получи нова спасителна програма, гарантираща оставането на Гърция в еврозоната, гневни левичари посрещнаха новината с хаштаг в социалните медии: #ThisIsACoup (това е държавен преврат).

За да опишат съдбата на родината си някои вестници прибегнаха до изображения от Втората световна война или от водената от САЩ война срещу тероризма.

Така сега битката за споразумението с кредиторите се пренася в самата Гърция. При разрастващия се бунт в управляваща СИРИЗА първото изпитание ще бъде събирането на достатъчно парламентарно мнозинство за спешното гласуване на законите, които кредиторите изискват като доказателство и гаранция за сериозността на намерението на гръцкото правителство.

Гърция ще бъде "симулирано удавена" (метод за изтезание – бел. ред.) от лидерите на еврозоната, каза Никос Филис – парламентарният говорител на управляващата коалиция СИРИЗА. Той обвини Германия, че "разделя Европа на части" за трети път от началото на миналия век. Някои вестници също изразиха подобни тези спрямо Германия, предаде агенция Блумбърг

Тонът на реакциите в Гърция показва редицата пречки пред премиера Ципрас, който се стреми да получи вътрешно одобрение за сделката, определена от кредиторите като последен шанс за оставане на страната в еврозоната. Европейските лидери настояха гръцкият парламент да одобри мерки в замяна на спасителен заем в размер на 86 млрд. евро. Сред мерките е и искането за създаването на специален фонд с държавни активи.

"Гърция в Аушвиц", гласи водещото заглавието в понеделник на десния вестник "Демокрация", отпечатано преди да бъде обявена сделката. В."Авги", който симпатизира на СИРИЗА, обявява от първа страница: "Германия отново разрушава Европа". Водещите вестници са по-сдържани в заглавията си, като най-продавания – "Та Неа", използва "гордиевия възел" за своята първа страница. "Гордиев възел" е синоним за на пръв поглед неразрешим проблем, който може да бъде решен с неконвенционално и енергично действие. Гневна беше и реакцията в социалните мрежи. "Това е преврат в Гърция" се превърна в най-споделяното съобщение в Туитър, а гръцкият министър на отбраната написа "те искат да ни съсипят".

Левите в СИРИЗА: Споразумението е унизително

Фракцията "Лява платформа" в гръцката управляваща партия СИРИЗА в свое ново съобщение в сайта си "Искра" определя като "унизително" за гръцкия народ и страната постигнатото в Брюксел споразумение с европейските партньори. В него се казва, че след 17 часа преговори лидерите на страните от еврозоната са стигнали до "унизително" за Гърция и нейния народ споразумение. Това е нов непосилен меморандум, който връща обратно и разширява периметъра на опека от страна на Тройката кредитори над Гърция и запазва статута на дългова колония на страната в рамките на поставения под германско попечителство Европейски съюз, се казва в съобщението.

"Лявата платформа" призовава народа да не изпада в отчаяние и да продължи да се бори, като казва "не" докрай на меморандумите на кредиторите, на неолиберализма и на икономиите, които в еврозоната вече били институционализирани.

Под въпрос е правителственото мнозинство

Правителственото мнозинство в парламента е под въпрос и никой не може да обвини депутатите, които не са съгласни с условията на кредиторите за споразумение, заяви пред обществената телевизия ЕРТ гръцкият министър на труда Панос Скурлетис.

При гласуването в парламента в Атина през нощта срещу събота на предложенията на правителството към кредиторите десет членове на СИРИЗА отказаха да ги подкрепят, като повечето от тях се въздържаха от гласуване, а двама гласуваха против. В момента съществува въпрос за правителственото мнозинство, каза Скурлетис, окачествявайки като "нежизнеспособно" споразумението, което кредиторите са предложили на срещата на върха в Брюксел.

Ние не се опитваме да направим споразумението да изглежда по-добро и това го казваме ясно, това споразумение ще ни представлява, допълни той.

Министърът поясни, че първо трябва да бъде стабилизирана ситуацията и да бъде обсъдена вероятността за избори. Панос Скурлетис каза, че нови избори в Гърция ще има още тази година.

Той посочи, че има два сценария за реализиране на споразумението с кредиторите - то да бъде одобрено в парламента с гласовете на другите партии или да бъде съставено правителство на националното единство.

Панос Скурлетис подчерта, че депутатите, които не са одобрили започването на преговори с кредиторите при гласуването в петък, е трябвало да подадат оставки. Аз ще подам оставка, ако не съм съгласен с политиката на правителството, каза от своя страна пред телевизия Мега министърът на икономиката Йоргос Статакис. Той изрази мнение, че правителството ще успее да прокара през парламента исканите от него мерки.

Ципрас обмисля промени в кабинета

Гръцкият премиер обмисля промени в своя кабинет след като мине бурята от срещата на върха в Брюксел, твърди атинският в. "Та неа", като се позовава на източници от близкото обкръжение на министър-председателя.

Ципрас бил подготвил план за действие и инициативи, които поне на първо време ще имат за цел да осигурят гласуване в парламента на мерките, които кредиторите искат от него. Смята се, че засега Ципрас все още се въздържал да отстрани двама членове от кабинета, Панайотис Лафазанис, министър на производственото преструктуриране, околната среда и енергетиката, и Димитрис Стратулис, втори министър на социалното осигуряване за това, че те предлагат Гърция да завърне към драхмата, тъй като с тях е невъзможно да приложи програмата, необходима за оставането на страната в еврозоната.

Промените обаче няма да се сведат само до двамата представители в правителството, произтичащи от фракцията "Лява платформа" в партията СИРИЗА, тъй като още не е известно по какъв начин те биха реагирали, ако бъдат сменени.

Не е изключено промените да засегнат и хора от други министерства, като например от икономическия екип на кабинета, и по-специално заемащите постове втори министри и заместник-министри. Възможно е също правителствени представители да бъдат преместени на други постове, пише още в. "Та неа", прогнозирайки, че вероятно Ципрас ще изчака да види какво ще е поведението на набелязаните за смени министри и депутати как те ще гласуват поисканите от кредиторите нови мерки.

Нова Демокрация ще подкрепи мерките на кредиторите и обмисля три сценария

Главната опозиционна партия в Гърция Нова демокрация смята да подкрепи мерките на кредиторите и призовава премиера да внесе в парламента възможно най-бързо споразумението, постигнато с тях на срещата на върха в Брюксел, съобщава в. "Етнос". Това обявил лидерът на консерваторите Евангелос Меймаракис на състоялата се в Брюксел среща на върха на Европейската народна партия.

Меймаракис уверил, че реформите, които ще бъдат одобрени от Еврогрупата, ще бъдат одобрени от неговата партия в гръцкия парламент и извън него.

Ръководителят на Нова демокрация казал още, че консерваторите обмисляли три сценария за това какво би могло да се случи оттук насетне в Гърция.

Първият от тях предвиждал в страната да се стигне до сформиране на правителство със

специална цел, начело с Алексис Ципрас. Депутати от партията оценявали този вариант като по-удобен за тях, тъй като Ципрас щял да поеме върху себе си цялата тежест от постигнатото споразумение. Предполага се, че при подобен сценарий, ако консерваторите бъдат поканени да участват /тъй като се обсъждала възможност този кабинет да е съставен само от представители на СИРИЗА, "Потами" и ПАСОК/, те щели да поставят условия за това докога да трае този експеримент.

Вторият сценарий се свеждал до това в Гърция да бъде съставено правителство със специална цел, но без Ципрас. В този случай Нова демокрация щяла да предложи за премиер фигура от СИРИЗА, и за поста вече се спрягало името на Янис Драгасакис, сегашен вицепремиер в кабинета.

Третият сценарий бил избори в близко време. Според Нова демокрация такъв сценарий ще е катастрофален за Гърция, тъй като нови избори щели още повече да засилят политическата нестабилност в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. Entdecken
    #8

    Все пак, след това което се случва, Ципрас май за сега се оказва правилния човек, защото както казват китайците не е важно каква е котката а дали лови мишки - т.е. важен е резултатът - да бъдат накарани харата в Гърция да си плащат данъците и съответно дълговете на държавата.

  3. andrei
    #7

    ШУТЪТ Ципрас е пътник, също както по-рано шутът Варуфакис.Шест месеца правиха изпълнения и циркаджийски номера, плашиха Европа, заиграваха се с Путин, докато влошиха положението неимоверно и сега им трябват не 50, ами 80 милиарда.ДРУГ ПЪТ ДА НЕ ИЗБИРАТЕ КОМУНИСТИ! И това важи за ЦЯЛА ЕВРОПА.

  4. Знайко
    #6

    Горски, ако гърците излязат от Еврозоната, това не отменя дълговете им. Ще трябва да плащат в драхми (аз помня съотношението в хиляди спрямо долара).

  5. Васил Митов
    #5

    До "daskal". България няма ли да купи 5-6 острова?

  6. Поли
    #4

    Театралният спектакъл вече си е водевил. Истината е някъде по средата, но ще си остане скрита. Все пак гърците си поживяха добре много дълго и съвсем незаслужено, но такова им е мястото в историята и на картата, експлоатират си го на фуул програма. Както човек си е с късмета, така и държавите са си с късмета. Ще се разбере скоро дали късметът им е още активен.

  7. Горскио
    #3

    Защо се гневят? . Имат избор: 1. излизат от Еврозоната, престават да плащат и започват да си управляват икономиката по начин, който смятат за ефективен или 2. Остават в еврозоната и правят това, което кредиторите искат (с изкл. на държаните од МВФ 30млрд, останалите 90% от дълга е към ЕЦБ и стран от еврозоната).

  8. Nikola Nikolov
    #2

    Нека се погневят, докато още дишат. Сега, в началото на тяхната трагедия, имат още малко въздух.Когато примката се затегне сериозно около вратовете им(най-вече коло шиите на обикновените гърци!), този въздух ще е доста кът - ще трябва да се оцелява и едва ли ще им е до гневни изблици!До там се докараха с глупостта си да сложат на власт умопобъркани откачалки!!!

  9. daskal
    #1

    Пак да напомня... Първо, наесен в Гърция има избори. Второ, да видя как спазват споразумението с кредиторите - пак няма да повярвам. Трето, все ми се струва, че най-големите проблеми не са финансови, а геополитически и политически. Четвърто, гърците да загърбят древната си гордост и вместо да хленчат, да продадат 10-20 острова, за да си оправят бакиите. Имат 3000. За какво са им толкова много? А и със сигурност продадените ще се населят с богати хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.