Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годината ще приключи с бюджетен дефицит, макар и малък

2 коментара
Годината ще приключи с бюджетен дефицит, макар и малък

Директорът в Световната банка, отговарящ за стратегиите и операциите в Европа и Централна Азия, Теодор Алърс прогнозира в четвъртък пред БНР, че в края на годината в бюджета на България ще има дефицит, макар и малък, защото в момента е трудно да се каже, че мерките, които правителството планира за справяне с кризата, ще дадат очаквания резултат.

Теодор Алърс бе в България, където проведе срещи с финансовия министър Симеон Дянков в рамките на разговорите за следващите етапи на сътрудничество на правителството с институцията.

Нееднократно Дянков публично се зарече да направи всичко възможно да изкара в края на годината бюджета на нула, при условие, че през юли дефицитът в него бе около 560 млн. лв., а месец по-късно бе вече свит с повече от 100 млн. лв. в резултат на драстичните мерки за намаляване на разходите.

Според експерта на Световната банка правителството като цяло има ясна идея как да се бори с кризата, но, по думите му, "ситуацията се променя ден за ден и мерките трябва да се нагаждат към промените".

Той избегна да коментира антикризисните действия на кабинета за приключване на годината без дефицит.

"През първите 6 месеца разходите са се увеличавали значително, докато приходите падат и засега не е ясно дали мерките ще са ефикасни, за да компенсират бюджета през декември", каза експертът. Според него е трудно да се предвиди какви ще са точно постъпленията в хазната при условие, че има икономически срив. "Бизнесът изпитва затруднения, не се знае какви данъци ще плаща", добави той.

Теодор Алърс прогнозира, че мерките няма да са достатъчни и годината ще завърши с дефицит в бюджета. "Правителството ви прилага и допълнителни мерки, за да увеличи приходите, обаче нещата пак опират до това как ще работи реалната икономика", аргументира се експертът.

Като предимства на България в условията на глобалната икономическа криза експертът от Световната банка отбеляза наличието на валутен борд и относително стабилната банкова система.

"Валутният борд дава сериозна стабилност и е едно голямо предимство. Той е и много важен по отношение на фискалната политика, държи стриктно бюджетните разходи, което не ви позволява да трупате дефицити за дълги периоди. За късмет на България не ѝ се наложи да спасява банките си, за разлика от други страни и затова банковата ви система е сравнително стабилна", заяви той.

"Важното е България да излезе от кризата бързо и силно, което би се ускорило и завършването на структурните реформи", подхвана болната за страната ни тема, по която Световната банка и МВФ ѝ отправят многобройни критики в последните десетина години. И Теодор Алърс не спести констатацията, че за "реформите в страната се водят дискусии и толкова".

Сега е подходящ момент те да бъдат ускорени заради кризата, заяви той и изброи някои от належащите реформи - промени в регулаторните режими, борба с корупцията, подобряване на съдебната система, на здравеопазването и образованието.

Според експерта вече е започнала реформата в образованието, тя вече обвързва финансирането в училищата с резултатите и с бройките на учениците. По-малко е постигнато в здравеопазването, допълни той. "Вижда се, че много от българите са недоволни от здравната система, въпреки че сравнено с други страни България разходва доста средства за здравеопазване, но резултатите не са ясни", каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Турист
    #2

    "За късмет на България не й се наложи да спасява банките си, за разлика от други страни и затова банковата ви система е сравнително стабилна"Тоя е пълно хахо, поредния пълнещ гушата си чиновник на гърба на България. Ако банките ни не са рухнали като западните, то не е заради късмет, а защото поне веднъж и нашите политици и банкери са направили нещо по-добре от знаещите очилатковци като него. Ай сиктир от многознайковци!

  2. Любо
    #1

    неподготвен, не се изказвай, Турист. Директора на Световната Банка не е опрял до твоите жълти стотинки за кифли ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.