В България съществуват големи различия в здравния статус и достъпа до медицински услуги между населението с различни доходи и между географските региони в страната в сравнение с другите страни от ЕС. Това обявиха от Българския лекарски съюз (БЛС) във вторник.
Статистиката на БЛС показва, че само 10 на сто от жените на възраст 50-69 г. у нас преминават мамографски изследвания, в сравнение с 37 на сто в Унгария и 23 на сто в Латвия. Едва 18 процента от жените на възраст 20-69 г. са преминали профилактичен тест за рак на маточната шийка, в сравнение с около 35 на сто в Източна Европа и около 50 на сто в Западна Европа. Смъртността от рак на шийката на матката у нас остава висока.
По показателя детска смъртност в страната има големи диспропорции.
В някои области детската смъртност е сравнима със средното за ЕС равнище, като Силистра – 3.5 на 1000 живородени деца и София - 4.2 на хиляда деца. В други райони има значително по-висок процент на детската смъртност от средната за страната, която е 8.6 на хиляда. Такива са Сливен с 20.5 на 1000, Ямбол – 19.4 на 1000, Шумен – 16.2 на 1000.
От БЛС представиха проучване на домакинствата от 2010 година и 2011 година на Световна банка и Евростат, според което много домакинства у нас са ограничили допълнително разходите си за здраве в резултат на икономическата криза. 40 на сто от домакинствата с най-ниски доходи са спрели да купуват лекарствата, които трябва да приемат редовно, около 10 процента не ходят на профилактични прегледи и не търсят медицинска помощ, а 5 процента прекратяват здравното си осигуряване.
По данни отново на Евростат от 2008 година разходите за лекарства у нас представляват 35 на сто от разходите за здраве, спрямо средно 25 на сто за ЕС. Само 40 на сто от тези разходи са покрити от публични средства, 60 на сто са от джоба на пациента, което е в значителна финансова тежест за хората с ниски доходи.
Проучвания показват, че 23 процента от хората не са имали финансови средства, за да си купят предписаните лекарства, а 56 на сто не са могли да купят поне едно от предписаните им лекарства, плащани от здравната каса частично или напълно.
Според БЛС ДДС върху лекарствата е скрита кражба на здравни вноски от страна на държавата. Според организацията, ако ставката, която в момента е най-високата в ЕС, бъде намалена, могат да бъдат спестени между 100 и 200 млн. годишно за лечение на пациентите.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Истината е, че и №2 и №3 са прави. От една страна, пациентите, които плащат някакви здравни вноски, си мислят, че са си осигурили право на лечение /човешко/. От друга страна лекарите /все по-малко на брой/, изнемогват от натоварване и гонене на съответстващ жизнен стандарт. Има изключително гадни лекари и точно толкова нахални, мръсни и неграмотни пациенти. Те взаимно се правят нещастни. Решението: болници за бедни /тип католичиски/; болници за осигурени /тип днешните държавни болници/ и болници за тези, които могат да си позволят повече. Както вече казах, здравето е най-скъпото.
Ами №2 стани и ти лекар и си взимай това което си поискал. Но за това се изисква много учене, практика и умения. А мечтите по комунизма когато за всички ще е по равно остават в миналото, колкото и на такива като теб да не им се иска.
Здравен статус? Такова животно нема. В България здравно-осигурените пациенти са касички,които лекарите ако е необходимо ще разбият, но ще си вземат това, което са си поискали.
>>> 27! "Безправни, безработни, обедняващи, необразовани и болни влизаме в демографска катастрофа." >>> 27!