Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите градове удължават онлайн обучението за учениците

В някои от градовете към дистанционно обучение преминават освен гимназисти и учениците в 6 и 7 клас

6 коментара
Големите градове удължават онлайн обучението за учениците

Големите градове в страната удължават дистанционното обучение за гимназисти, а някои добавят към тази форма на обучение и ученици в прогимназията и то ще важи и за 6-и и 7-и клас. Такива стъпки се предприемат в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

С две седмици се удължава онлайн обучението на учениците в гимназиалните класове, както и на студентите в София, обяви в сряда кметът Йорданка Фандъкова. На 11 ноември изтичаше заповедта, според която гимназистите в столицата трябваше да провеждат дистанционно обучение. Реално, ако отсрочката не бе дадена, те трябваше да са в класните стаи в четвъртък.

Учениците от 6 и 7 клас в столицата преминават в обучение от разстояние в електронна среда. Мярката се въвежда от петък, 13 ноември и се предвижда да остане в сила до 27 ноември. На директорите на училища се препоръчва при повишаване на броя на заболелите, учебният процес да преминава в електронна среда и за други класове.

Към момента 49 столични училища са преминали в обучение от разстояние в електронна среда. Заболелите и карантинирани деца и ученици са 6265, а карантинираните учители и възпитатели са 780 човека.

Във Варна учениците от 6-ти до 12-и клас също преминават на онлайн обучение до 22-ри ноември, посочи  областният управител Стоян Пасев пред БНР.  Мотивът за решението е ръстът в заболяваемостта от коронавирус, като решението е само за община Варна. Засега всички училища в Суворово, Вълчи дол и Провадия са на дистанционно обучение.

Всички 56 училища в Пловдив преминаха на онлайн обучение до 22-ри ноември, като отново мярката се отнася за децата от 6-ти до 12-ти клас. И в област Бургас учениците от 6-и до 12-и клас ще се обучават в дистанционна форма от 12-ти ноември, до 25-и ноември включително.

До края на месеца и всички ученици от 8-и до 12-и клас във Велико Търново също ще продължат да учат дистанционно.

Междувременно мнозинството от учителите в страната са на мнение, че изцяло образователният процес трябва да премине онлайн, показва представително изследване. В детайли, 79.4 процента от анкетираните педагогически специалисти - учители и директори смятат, че цялата образователна система трябва да премине временно в електронно обучение от разстояние, а 76.8 процента смятат, че училищната среда е опасна за работа.

Това съобщават в сряда от синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа", като позовават на проведена от тях анкета. Досега респондентите в анкетата са 4270 учители и училищни директори. По принцип броят на учителите в България е над 80 000

Над 70 процента от родителите искат присъствено обучение сега, но какви са възможностите на образователните институции и какво мислят и чувстват българските учители? За тази цел синдикатът "Образование" е попитал учители и директори: "Смятате ли че в така създалата се пандемична обстановка образователните институции трябва да работят в редовна форма или трябва да преминат в електронно обучение от разстояние?".

Аргументите за преминаване към обучение в електронна среда са много, посочват от учителския синдикат.

В момента много трудно се създава организация за учебен процес, предвид многото болни и отсъстващи учители и директори. Много от учителите изпитват повишена предпазливост и са в болнични за една или две седмици. Много от работещите учители и директори, заместват свои отсъстващи колеги, което ги претоварва брутално, се посочва в позицията на синдиката.

Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" следи актуалната обстановка в образователните институции, наличието на болни, карантинирани и учители в отпуск. Ситуацията е сложна, специфична и различна за всяко училище и детска градина, също и за всяка община и област в България. Националният отраслов съвет не взе централно решение, като предприе диференцирания подход и остави всяко училище и всяка детска градина да предприема локални решения, заявяват от синдиката, с председател д-р Юлиян Петров.

В позицията му се посочва, че присъственото обучение е и ще си остане най-ефективната, и при редовна обществена и здравно-епидемиологична ситуация в страната това е единствената възможна алтернатива. Но от месеци положението в българското общество, в българското здравеопазване в образователната система, е по-скоро аварийно.

В момента имаме затворена здравна система, лични лекари, които лекуват дистанционно и образователни институции, които работят. При превключване към дистанционен режим, при болни, отсъстващи учители и учители, които са под карантина, има изискване да се съгласува с родителите и техните организации преминаването в дистанционна организация. Това според българските учители не е ефективна и справедлива мярка, заявяват от учителския синдикат към "Подкрепа".

При проведеното проучване е установено, че в 10 процента от образователните институции няма щат за медицинско лице, но още 25 процента също нямат медицински лица, защото са назначени медицински работници в пенсионна възраст, като те се страхуват да работят на първа линия и са в разрешен отпуск.

"При тази ситуация все по логично изглежда решението за временно превключване на образователните институции в страната в обучение в електронна среда от разстояние. Такова решение ще бъде за пазене на живота, здравето и оцеляването на българските учители и директори", коментират от синдиката "Образование".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 15
    #6

    Адекватното решение беше от 5 до 12 клас да учат дистанционно! Видяхме, че няма подобрение от предишните две седмици. Защо не разшириха обхвата на класовете?

  2. 15
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ако въобще намерят заместващи учители!

  3. Добър ръб
    #4
    Отговор на коментар #2

    А смятате ли, че едно присъствено обучение, провеждано от заместващи учители, различни през ден през два, и не познаващи учениците в конкретния клас, също е със съмнително качество. Дали не е по-добре урокът да се провежда от титулярния учител (здрав)от дома му вместо всеки ден децата да имат някакъв учебен час с нов учител, специалист по друг предмет? И да имаме заболял учител.

  4. boriana
    #3
    Отговор на коментар #1

    Кой ти каза, че са умряли от САРС-Ков-2? Кой изобщо ти обясни профила на болните на легло и тези на починалите. До вчера умираха С вируса днес изведнъж ОТ вируса. Мамят те, манипулират те, за да си се страхуваш и мълчиш. Лапай 50-те лв. и целувай ръка.

  5. boriana
    #2

    Нямая да има край злоупотребите с САРС-Ков-2. Един директор на болница иска да я превърне само за лечение на този вдирус, за да си гарантира сигурно и навременно финасиране и по-високи заплати. Даскали макар, че знаят, че това обучение е мижи да те лажем, искат да си стоят в къщи и от там какво учили какво ненауччили децата. Важно да не им вдигат шум и създават проблеми в крас. Ето моят съсед, даскал по физическо, си намери втора работа, не надомна. А същевременно МП спря учениците от горните курсове и студентите, и вместо болестта да намаляна, тя нараства. Е, в учениците и студентите ли е причината за заразата? Ще си го платим скъпо.

  6. Диана Илиева
    #1

    А, сетиха се! Колко трябва да пламне епидемията, че най-накрая да го решат?!? Дори и децата да го карат леко, те просто го разнасят и цялото общество гори. По колко починали на ден трябва да имаме от корона, за да им светне, че още от 1.11 беше хубаво да минат за месец онлайн?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.