Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите индустриалци с държавна помощ за по-евтин ток

До 20% по-ниска такса "задължение към обществото" за предприятия, избрани по конкретни критерии

3 коментара
Големите индустриалци с държавна помощ за по-евтин ток

Големите индустриални предприятия да могат да купуват електроенергия от вътрешния пазар на по-ниски от сегашните цени, а не да са принудени да изнасят производствените си мощности в съседни държави, които се захранват с внос на евтин български ток, освободен от такси, дължими на територията на страната. Това предвижда подготвяна от министерствата на икономиката и на енергетиката наредба към Закона за енергетиката, която предстои да влезе в сила след одобрението на Брюксел, тъй като става въпрос за държавна помощ.

Това научи Mediapool от свои източници във ведомствата, след като от Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ) се оплакаха във вторник на премиера Бойко Борисов, че са поставени в неконкурентната ситуация евтиният български ток, освободен от такси за зелена енергия, за замърсяване от въглищните централи и от разходите по дългосрочните договори за тока от ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3,  да се продава в съседните страни. В същото време те са принудени да купуват скъп ток на свободния пазар у нас, обложен с тези такси, които формират тарифата "задължения към обществото", плащана от всеки купувач на свободния пазар.

Проблемът с високата цена на тока и газа беше поставен от собственика на "Асарел медет" Лъчезар Цоцорков и шефа на "Виахалко" Антон Петров по време на дискусия "Да! На българската икономика", организирана от КРИБ и вестник "Стандарт". По техни думи българските производители плащат най-високата цена на газ и ток в Европейския съюз. Това принуди собственика на "Стомана Перник" да изнесе част от производството си в Гърция, отбеляза председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.

Енергийният министър Теменужка Петкова припомни, че решението за по-евтин ток за износ бе взето от правителството на Пламен Орешарски през 2013 г., за да се стимулира износът на ток. Обяснението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев бе, че това ще осигури работа и на миньорите, които заплашваха в онзи момент със стачка. Тогава от въпросната такса "задължение към обществото" бе освободен износът на ток.

"Работна група в бърз порядък и в скоро време ще вземе решение за елиминиране на този недостатък", обеща Петкова. По думите ѝ правителството обмисля нормативна промяна, с която да се уеднакви облагането на електроенергията както за износ, така и за вътрешния пазар с т.нар. "зелена добавка“. Това, че износът не плаща тази такса прави цената му с 30% по-ниска. Това нарушава пазарната конкуренция и влошава условията за българските производители. „В правителството сме обединени около идеята, че тази несправедливост трябва да се промени“, поясни Теменужка Петкова.

Премиерът обаче не остана доволен от отговора и се зачуди защо е необходимо да се прави работна група, като решението е ясно.

"Това е трънската приказка - три пъти го режем, то късо и късо. Къде е логиката да продаваме евтиния си ток на конкурентите? Днес с Лукарски ги събери и го решете", нареди Борисов, като отбеляза, че в момента от това положение печелят само търговците на ток, но губи българският бизнес.

Икономическият министър Божидар Лукарски от своя страна обяви, че са готови с решението.

"Ами като сте готови, внесете го в енергийната комисия и да не ме измъчват повече (индустриалците – бел. ред.)", каза премиерът.

Подготвеното от двете ведомства решение предвижда на индустриалци, които отговарят на определени критерии, да се разреши да ползват до 20 процента намаление от тежестта на въпросната такса "задължение към обществото". В момента тя е 18.96 лв. за всеки купен мегават на свободния вътрешен пазар и по разчети на енергийния регулатор осигурява над 210 млн. лв. годишни приходи за НЕК, за да покрие електрическата компания част от разходите си за купуване на зелена енергия и на тока от американските топлоцентрали. Битовите потребители пък плащат тази тарифа в общата цена на консумираната електроенергия.

Още не е ясно какъв ще е точно механизмът за компенсация както на големите промишлени предприятия, които ще се възползват от намалението, така и на самата НЕК, която на практика ще бъде лишена от част от приходите си. Такава практика за сваляне на тежестта на зелената енергия за индустриалците имало в Германия, в Австрия и дори в съседна Гърция, обясниха експертите, работили върху въпросната наредба. За да стане тя обаче факт, трябва да получи одобрението на Европейската комисия за предоставянето на държавната помощ. Процедурата по нотификацията на държавното подпомагане отнема около три месеца.

Претенциите на бизнеса обаче са таксата "Задължения към обществото" да се въведе и за износителите на ток. Според тях така ще е по-справедливо, няма да се ощетява обществото и няма да се субсидират икономиките на съседните държави като Турция, Сърбия и Македония с евтин ток. Това тяхно искане обаче надали ще мине, тъй като това отново може да запуши износа на ток и да рефлектира върху въгледобива, твърдят запознати.

В рамките на дискусията бизнесът, освен по-евтин ток и газ, за да стане производството и износът им по-конкурентни, поискаха и диференцирани ставки по ДДС и държавна подкрепа за експорта.

Премиерът Бойко Борисов обеща в най-скоро време да бъде решен проблемът със скъпия ток. Няма обаче да се въвеждат различни ставки по ДДС, защото по думите на финансовия министър Владислав Горанов "плоското облагане е характерно за империи, просъществували дълго".

За износа на стоки Борисов посъветва бизнес да не лъжат чуждите си партньори, защото си затварят вратите за техните пазари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #3

    Като на големите консуматори на ток не им изнасят несправедливите цени на ВЕИ-та,"високоефективни" и не знам още какви, защо не лобирате в парламента, те да се намалят или да отпаднат!

  2. И какво от това
    #2

    Това мирише на предреждане на опашката! Ние,гражданите сами да поемаме бремето на задължителното иакупуване от кол и въже централи, на стари и нови енергийни връзкари?

  3. И какво от това
    #1

    Държавно регулиран ценови хаос в енергетиката! Защо? За да лапат офшоркаджиите-производители на ток, за да има префернции за ВЕИ-тата и т.нар. "високефективни" производства. При социализЪма икономиката субсидираше гражданите. Сега всички субсидират определени привилегировани субекти. Ако капитализъм и либерализъм значат държавно регулиран ценови хаос източване, значи сме точно това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.