Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите компании чертаят планове за иракския петрол

0 коментара

Въпросът кой ще разработва и контролира огромните залежи от иракски петрол, когато санкциите на ООН срещу Багдад бъдат вдигнати, силно вълнува световните петролни компании. Както посочи неотдавна американското електронно издание MSNBC, залогът е голям: Ирак е на второ място в света по резерви от суров петрол - 112 млрд. барела, и отстъпва само на Саудитска Арабия, която има резерви от 264 млрд. барела.

За сравнение, доказаните петролни резерви на САЩ, които са най-големият потребител в света, възлизат едва на около 22 млрд. барела, а стратегическият петролен резерв на САЩ съдържа близо 600 млн. барела. Възстановяването на инфраструктурата е изгодна възможност за компаниите, които ще бъдат избрани да го правят, отбелязват анализатори на петролния пазар.

През 1997 г. руската компания Лукойл подписа договор за разработване на иракското находище Западна Курна - 2. Неотдавна Багдад прекрати договора с мотива, че Лукойл не е направила обещаните 200 млн. долара инвестиции за три години, но заяви, че Западна Курна-2 остава открито поле за действие на която и да е компания и на първо място - руска.

Според изданието Енерджи Интелиджънс промишлените запаси в Западна Курна-2 се оценяват на повече от 1 млрд. тона. Очаква се до 10 години след началото на разработките добивът да достигне 35 млн. тона годишно. Също през 1997 г. China National Petroleum Corporation купи 50 процента в петролното поле ал Ахдаб.

Френската компания TotalFinaElf вече получи право да разработва Маджнунското находище със запаси от 20 млрд. барела и още едно неголямо находище - Нар-Умар. През януари иракското министерство на петролната промишленост сключи договор с руската компания Стройтрансгаз за разработване на един блок в иракската Западна пустиня.

Преди няколко месеца АФП съобщи, че Ирак е започнал преговори с руската компания Зарубежнефт за разработване на гигантското находище Бин Умар. Тази новина е истински шок за TotalFinaElf, защото тя също се стремеше към разработването на това находище, което ще струва 3,4 млрд. долара.

Освен това, Багдад сключи договори със Союзнефтегаз и с Татнефт за две други петролни находища в Южен Ирак. Досега американските компании стоят настрана, защото санкциите на ООН и законите на САЩ им забраняват да правят бизнес с Багдад. ExxonMobil и Chevron Texaco поддържат контакти с Ахмед Халаби, един от водещите противници на режима в Багдад, който е особено близък с вицепрезидента на САЩ Ричард Чейни, писа неотдавна в. Монд.

Британците смятат да отговорят на това предизвикателство. Royal Dutch/Shell реактивира мрежите си, изтъкани по време на офанзивата на компанията в Багдад през 1998 г, а Бритиш Петролиъм извади на бял свят старите си геоложки карти, писа Монд.

Интересът към иракския петрол се диктува от загрижеността на компаниите за географска диверсификация, писа Монд. ExxonMobil и ChevronTexaco остават съсредоточени предимно върху американския континент, докато Бритиш петролиъм е много добре представена в зони като Мексиканския залив, Северно море и Аляска, където климатичните условия и дълбочината на находищата изискват много големи разходи. Royal Dutch/Shell пък търси разнообразяване на източниците си, тъй като голяма част от нейните авоари са в Африка - континент, смятан за нестабилен.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.