Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите обществени поръчки вече ще се делят на малки лотове

12 коментара

Министерството на финансите вече ще обявява големите обществени поръчки на по-малки лотове, така че да се даде равен шанс и малките и средни фирми да участват в тях и ще се сложи край на практиката само големи фирми да печелят държавните търгове. Това заяви в понеделник финансовият министър Симеон Дянков преди отварянето на офертите за външно управление на ИТ-услугите на ведомството.

Във време на криза е много важно малкият и среден бизнес да бъде подпомогнат, включително и чрез организацията на процедурите по обществени поръчки, заяви Дянков.

Един от проблемите в работата на предишното правителство е, че до момента този тип процедури са се правили на един голям лот, което не е давало възможност на средни и малки фирми реално да участват в процедурите, допълни той.

Поръчката, по която бяха отворени предложенията в понеделник, е разделена на четири лота , в които участваха общо десет фирми с 13 оферти по всяка от частите на търга.

По Лот 1 - Дейности по поддържане и развитие на ИТ-инфраструктурата, оферти са подали консорциум на "Сименс", "Контракс" и "Парафлоу" и консорциумите "Консулт Груп" и "Пъблик сървисис".

За реализиране на дейностите в обхвата на Лот 2 - Извънгаранционно поддържане на технически устройства и конфигурации в ИТ инфраструктурата, са внесени предложения от консорциумите "Консултинг Сървисис", "Стоун Сиенсист" и "МФ-Сервиз".

По Лот 3 - Поддържане и развитие на приложен софтуер, оферти са подадени от консорциумите "СТГ Партнърс" и "ВиСиЕй ДЗЗД".

В четвъртата част – за поддръжка на изнесени услуги за специализирани звена на МФ, оферта е подадена от "Технологика", а държавната "Информационно обслужване" е внесла оферти за всички лотове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Киров
    #13

    Дянков за пореден път демонстрира ум, професионализъм и творчедси подход. Дано успее в борбата с акулите. Остава да направи някои дребни промени, че да им отреже възможността за договаряне на печелещия.

  2. да
    #12

    да

  3. Поръчител
    #11

    Благодарение на прекрасния ЗОП успях да купя IT оборудване с една година закъснение. Всички знаят колко бързо минава времето в тази област, излизат нови технологии, нови и по-евтини решения и т.н. Ако имахте пари за IT в частната си фирма, бихте ли чакали една година, за да видите кой ще ви предложи по-голяма отстъпка или ще купите нещо, което да заработи веднага?

  4. Производител
    #10

    Ами по времето на Костов беше така - всички големи поръчки се разделяха на отделни ЛОТ-ове. Затова и тогава един километър път струваше по 500 000 долара, а при Станишев стигна 16 млн. евро на километър. Само, че вече всичко минаваше през Васил Божков и Главболгарстрой. И освен това даден участък, дето при Костов се правеше за няколко месеца, при Станишев не стигна дори цял мандат. Управлението на Станишев ще бъде запомнено с мафията засенчила всички сфери с тотален монопол, контрабанда, кражби, убийства, нелоялна конкуренция и спекула. Дано сега при Бойко Васил Божков да не бъде заменен с ТИМ.

  5. Въпросчо
    #9

    Май по закон няма право една поръка да се раздробява. Трябва да се промени закона или поръчките да са за отделни видове дейности.

  6. Литератор
    #8

    Почти неразбираем!

  7. до въпросчо
    #7

    не промеят обхвата на поръчката и не са раздробяване с цел заобикаляне на нормативни изисквания

  8. запознат
    #5

    Чл.10 от ЗОП: "Не се допуска разделяне на обществена поръчка с цел заобикаляне прилагането на закона, включително при поетапно строителство, когато завършеният етап не може да получи разрешение за ползване като самостоятелен обект."Ако обществената поръчка е за цялото трасе, това е нарушение, ако са отделни обществени поръчки за всеки лот - не.

  9. Глух плъх
    #4

    "Рязането на салама" е обичайна практика за захранване на близки до властта изпълнители на обществени поръчки. Използва се тогава, когато трябва "правилният" изпълнител да се подмуши под нормативно установени ограничения и особено - когато същият не отговаря на квалификационните изисквания за възлагане на мащабни и сложни за организация на изпълнението поръчки. Изглежда, че не само кадрите на ГЕРБ в публичния сектор имат проблеми с квалификацията, но също така и гербаджийските фирми-хранилки не са

  10. e-е-едър рибок
    #3

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.