Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите общини ще махат печки на дърва и ще купуват електромобили за по-чист въздух

Подготвя се нов национален механизъм за “зелени инвестиции”

7 коментара
Големите общини ще махат печки на дърва и ще купуват електромобили за по-чист въздух

Четирите най-големи общини в България заявиха общи усилия за подобряване на прашността на въздуха и намаляване на фините прахови частици. На среща с министъра на околната среда Борислав Сандов (ДБ) кметовете на София, Пловдив, Бургас и Варна дадоха заявка, че са готови да подменят цапащи печки от административни сгради, да облагородяват междублокови пространства, дори и да купуват електромобили за по-чист въздух на гражданите си.

За реализирането на тези дейности през тази година ще се разчита на средства предимно от държавния бюджет. В момента на финална фаза е изработването на национален механизъм, по който да се приемат и одобряват такива проекти.

Замисъл

Механизмът ще бъде финализиран веднага след приемане на държавния бюджет, а основни приоритети в него ще са подмяната на отоплителни уреди на изкопаеми горива в общински сгради - училища, детски градини, социални и културни институти, стана ясно от думите на Борислав Сандов.

Другият фокус ще е облагородяването на междублокови пространства и закупуването на електромобили за почистване и миене на публични пространства.

В срещата със Сандов взеха участие кметовете на София, Пловдив, Бургас и Варна - Йорданка Фандъкова, Здравко Димитров, Димитър Николов и Иван Портних.

"София има готовност да облагороди над 160 междублокови пространства от т.нар. "кални точки", които са източник на прах от нерегламентирано паркиране, като тази програма се изпълнява съвместно с кметовете на райони. Миналата година Столична община облагороди 57 такива пространства със собствени средства. Готови сме и със 7 проекта за подмяна на отоплението на общински сгради с екологосъобразно", посочи кметът на София Йорданка Фандъкова. Пред Mediapool от общината посочиха, че цапащи печки вероятно има в административни сгради около Нови Искър, селата около Кремиковци и др.

Фандъкова заяви още, че Столична община всяка година увеличава площите и средствата за миене на улици и ще участва в проекта за закупуване на електрическа техника за миене на улици и тротоари.

Реакции

И четирите най-големи града в България твърдят, че отчитат намаление на средногодишните концентрации на фини прахови частици (ФПЧ) в последната година.

"Данните от измервателните станции показват, че за трета поредна година София спазва нормата за средногодишна концентрация на ФПЧ. По отношение на втория показател - броят дни с превишения, за първи път през 2021 г. е регистрирано превишение само на една от станциите", обясни кметът Фандъкова. Данните са такива, но от години се знае, че София премахна станцията си от Орлов мост и я позиционира на Копитото във Витоша.

"От три години Бургас изпълнява нормата за средногодишни концентрации на всички измервателни станции, а само на една има превишение на броя дни", твърди и кметът на Бургас Димитър Николов. Той подчерта, че в Бургас има готовност да се подменят отоплителни устройства на твърдо гориво и мазут в общински сгради, както и да се облагородяват и залесяват междублокови пространства.

Община Варна пък заяви, че от 2014 г. морската столица покрива показателите за запрашеност на въздуха.

"Община Пловдив има готовност да предложи проекти, свързани с озеленяването на нови зелени площи и премахването на т. нар. "кални петна", заяви кметът Здравко Димитров. Той поясни, че общината вече е картографирала тези площи и те обхващат близо 160 хил. кв. м.

"И в момента работим по обновяване на техническата база на общинското предприятие "Чистота" и ще продължим със закупуването на съоръжения за автоматично измиване", обясни кметът на Пловдив, който посочи, че в последните 3 години измитите публични площи са увеличени с 36%.

Всички кметове обявиха своята проектна готовност и подчертаха, че финансирането от националния бюджет ще е ключово през 2022 г., в която още няма финансиране по новата Програма "Околна среда" 2022 – 2027 г. и по Плана за възстановяване и устойчивост.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pi ar Sevi Boiko
    #7

    Прозрачен опит на Рашков да ни открадне изборите! Мислят си че като сложат климатици на хората няма да им трябват дърва?

  2. fantom
    #6

    На фона на мръсния въздух, Софийската община ограничи скоростта на колите в центъра до 30 км/час. Тава са скоростите, в които те разхорват най-много гориво и при най-лош режим на мотора. Замърсяването е най-голямо.

  3. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #5
  4. Zlatan
    #4

    С какво ще се отопляват мнозинството от хората ? Без дърва и въглища ? Газ и ток, на какви цени ? Вижте Мариците какво замърсяват ,но от Козяк не ви дават.....

  5. ImBlack
    #3

    Първо да си купят слънчеви колектори и да ги сложат на покривите на общинските сгради- болници, училища, административни сгради. При тези цени на тока за година ще си избият инвестицията. Иначе може да им се наложи да ходят пеш, вместо с електромобили, за да се вместят в бюджета.

  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #2
  7. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Димитър Бъчваров от ДСБ-електродобивът харчи много повече въглеродни емисии, но извън града!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам