Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите очаквания от срещата в Стокхолм не се оправдаха

0 коментара

26 март

Резултатите от Съвета на Европейския съюз в Стокхолм изглеждат малки в сравнение със задачите, поставени по-рано от Европейската комисия. Единственият съществен напредък е постигнатото политическо споразумение за интеграцията на финансовите пазари.

Икономически реформи
Провалът на либерализирането на пазарите на газа, електричеството и пощенските услуги бе очакван, след като Германия застана на страната на Франция, която отказа 2005 г. да бъде определена като твърда дата за пълно либерализиране на енергетиката. Берлин, обясни германският министър на финансите Ханс Айхел, разбра, че Париж няма да промени позицията - не и преди президентските избори във Франция догодина, и предпочете да не предизвиква френско-германски сблъсък по този въпрос.

Европейският съвет изрази загриженост от липсата на съществен напредък в изграждането на единно европейско въздушно пространство и в европейския проект за спътникова радионавигация Галилео. Проектът Галилео може да се превърне в реален конкурент на американската програма GPS и се приема със слаб ентусиазъм, по-специално във Великобритания и Холандия.

Селско стопанство
Петнайсетте изразиха загрижеността си от задълбочаващата се криза в селскостопанския сектор, породена от шапната епидемия и болестта луда крава, но не обещаха компенсации за понесените щети. Те изразиха доверието си във взетите на равнище ЕС мерки за справяне с разпространението на двете заболявания. Изтъкната бе необходимостта от изграждане на сигурна хранителна верига в дългосрочен план, за да се възстанови доверието на потребителите.

Нови технологии
На форума бе подчертана важността на информационните технологии за постигане на икономически растеж и за повишаване на заетостта. ЕС цели да заеме лидерски позиции в тази област чрез редица инициативи, най-вече в сферата на образованието и научно-изследователската дейност. Сега 28 на сто от гражданите на ЕС имат достъп до Интернет, но според плановете до 4 години достъп трябва да имат всички граждани на съюза.

Заетост и демография
Демографският проблем в Европа - застаряването на населението, все по-ниската раждаемост и свързаната с тях социална програма на съюза бяха сред акцентите в дискусиите. Срещата в Стокхолм бе първата, на която европейските лидери заедно обсъдиха проблема за реформиране на пенсионните системи. Пенсионните реформи остават национален приоритет, но до 2002 г. ЕК трябва да разработи предложения за улесняване на начина, по който работниците ще получават допълнителните си пенсии, когато сменят работното си място в друга страна от ЕС. Петнайсетте си поставиха за цел през 2005 г. трудовата заетост да достигне 67 процента.

Акцентирано бе върху модернизацията на европейския социален модел и качеството на труда. Възложено бе на Еврокомисията да изготви показателите в тази област. Лидерите от ЕС наблегнаха на социалната интеграция и обещаха до края на годината пред Съвета и Европарламента да бъде представена програма в тази област.

Беше обсъждан и особено важния за българските граждани въпрос за миграционните потоци от кандидатите за членство към страните от ЕС след присъединяването ни. Германската идея за седем годишен гратисен период преди отварянето на пазара на труда за новоприетите държави срещна подкрепа и от останалите страни. Канцлерът Шрьодер и австрийският му колега Волфганг Шусел посочиха на срещата, че 80 на сто от източноевропейците, които разчитат да си намерят работа в досегашните страни членки на Европейския съюз след разширяването му, ще се установят там за постоянно. В нарочен доклад на Европейската комисия по този въпрос се посочва, че евентуалните кандидат емигранти ща бъдат само 1% от населението на ЕС и ще имат минимално влияние върху икономиката на сегашните страни членки явно, че страховете и предразсъдъците сред европейците са трудни за преодоляване, въпреки изразената политическа воля.

Външни отношения
Европейските лидери се срещнаха и с руския президент Владимир Путин, но това не доведе до напредък към решаване на политическите и икономически спорове между двете страни, които са свързани с търговията с текстилни изделия, алкохол и скрап от цветни метали и с високите такси за пътнически полети над Сибир. ЕС изрази подкрепа за присъединяването на Русия към Световната търговска организация и призова Москва да приеме по-бързо глобалните търговски правила, норми и процедури. Европейските лидери отново разкритикуваха военната кампания на Москва в Чечения. Лидерите обсъдиха и въпроса за Калининград и руският външен министър е обявил, че Калининградска област не бива да се превръща в "обсадена крепост". Този град трябва да стане естествена част от европейското икономическо пространство.

Що се отнася до Балканите, ЕС се потвърди своята позиция за ненарушимост на границите и териториалния суверенитет на страните в региона. Беше взето решение да се изпрати специална делегация в Скопие на нива политически лидери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.