Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големият проблем на Украйна и нейните съюзници: доставката на боеприпаси

7 коментара
Йенс Столтенберг и министърът на отбраната на САЩ лойд Остин, Сн. ЕПА/БГНЕС

Важното сега е Украйна да разполага с достатъчно боеприпаси, за да изтласка руските нашественици, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след двудневната среща на министрите на отбраната от алианса в Брюксел.

Столтенберг добави, че съюзниците са обсъдили възможностите за увеличаване на производството на боеприпаси заради огромните нужди на украинските войски. Според него Киев може да обърне хода на войната с оказваната от страните от пакта помощ. Не виждаме признаци Русия да се подготвя за мир, добави генералният секреетар.

По неговите думи държавите в НАТО преразглеждат целите за размера на военните си запаси и насоките за военно планиране. Столтенберг допълни, че два процента от БВП трябва да бъдат минимум, а не "таван" за разходите за отбрана в алианса.

Украйна има "наистина голям шанс" да поеме инициативата на бойното поле, заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, цитиран от Ройтерс.

"Мисля, че те ще имат наистина голям шанс да направят доста значителна разлика на бойното поле и да поемат инициативата. И да могат да се възползват от нея и за напред" заяви той пред репортери в Брюксел.

Остин също така заяви, че всяка система, която НАТО ще предостави, ще включва и обучаването на войниците да боравят с нея. "Фокусирани сме върху това да сме сигурни, че предоставяме способности, а не само платформата", заяви той.

"Простичък" проблем

Докато в Украйна звучаха призиви гражданите да избягат от Бахмут, съюзниците на страната вчера се събраха, за да измислят начини да осигурят на Киев основните материали, които ще са му необходими за предстоящите по-тежки сражения - особено артилерийските снаряди, пише в. "Ню Йорк таймс".

Един от най-големите проблеми на Украйна в борбата с руската инвазия е простичък: тя изстрелва артилерийски снаряди много по-бързо, отколкото западните ѝ поддръжници ги произвеждат, посочва американското издание. То отбелязва, че съюзниците, които се срещнаха вчера в Брюксел, са обсъдили начини за увеличаване на производството, тъй като запасите им намаляват, но са предупредили, че това е проблем, който не се решава лесно.

Страните от НАТО снабдяват Украйна с боеприпаси от собствените си запаси, но намаляването на запасите им поставя западните отбранителни индустрии под натиск, пише британският в. "Гардиън". Изданието посочва, че по информация от НАТО времето за изчакване за доставка на едрокалибрени боеприпаси се е увеличило от 12 на 28 месеца, което означава, че поръчките, направени днес, няма да бъдат доставени до лятото на 2025 година.

Вестникът цитира информация на Асошиейтед прес, че Украйна изстрелва до 6000-7000 артилерийски снаряда на ден, което е около една трета от броя, изстрелван от Русия.

Всъщност Украйна не използва прекомерни количества артилерийски снаряди в сравнение с други конфликти назад в историята, пише в. "Телеграф". Този недостиг е нагледна илюстрация за състоянието на НАТО след края на Студената война, коментира британското издание. Русия също се нуждае от огромни количества боеприпаси, посочва "Телеграф". Путин обаче е поставил цялата си икономика на военна нога. Тя не е подложена на същите търговски ограничения като отбранителната промишленост на НАТО, а руските производители не са ограничени от опасения за промишлената безопасност. НАТО трябва да се стреми да увеличи производството, преди Москва да реши проблема с неефективността, корупцията и инерцията на производствената си база, пише в заключение британският вестник.

Задръстване на транспортните артерии

Междувременно все по-бързо изтича времето, с което военните поддръжници на Украйна разполагат, за да съберат огромни количества ново оборудване и да го придвижат по линиите за доставки, които бързо се задръстват с пратки, пише в. "Вашингтон пост", цитирайки високопоставени представители от САЩ.

Според служителите увеличаващият се поток на доставки от европейските складове и пристанища към основните разпределителни пунктове и по пътищата и железопътните линии на Украйна, поставя под въпрос възможността всички те да бъдат транспортирани навреме за планираната от Киев пролетна контраофанзива срещу окопалите се руски сили.

Понастоящем оборудването, което отива в Украйна, преминава през три основни транспортни центъра - в Полша, Словакия и Румъния, посочва "Вашингтон пост". Без полагането на големи усилия за улесняване на придвижването на доставките от базите до границата има опасения, че транспортните артерии ще се задръстят и доставките ще забуксуват.

По-добре подкрепа в сухопътните операции, отколкото във въздуха

Британският министър на отбраната Бен Уолъс каза, че западните съюзници могат да помогнат на Украйна като ѝ оказват по-скоро подкрепа при сухопътните операции, отколкото като фокусират вниманието си върху доставката на изтребители, предаде Ройтерс.

Уолъс изтъкна аргумента, че за използването на изтребители се изисква "много солиден екипаж на борда", необходимо е продължително обучение на пилотите и значителен помощен екипаж. По неговите думи Великобритания може да окаже по-непосредствена помощ чрез доставката на оръжия с голям обсег на действие и противовъздушни ракети.

Великобритания обучава украинските военнослужещи да се сражават "по западен маниер", като използват по-малко боеприпаси, отколкото при традиционния "съветски начин" на воюване, подчерта британският министър на отбраната.

"Украйна използва огромно количество боеприпаси, за да се защитава. Това е отчасти и причината да ги обучаваме да се сражават по западен маниер", каза Уолъс пред британското радио "Таймс".

Британският военен министър отбеляза, че Великобритания купува и търгува с боеприпаси, които по стандарт са "съветски". Същевременно страната помага на украинските военни да се преобразуват, за да получат и "достъп до нашите запаси от боеприпаси".

"Същевременно ги обучаваме, за да сме сигурни, че боеприпасите ни се използват по начин, който е много продуктивен и прецизен", каза Уолъс.

"Руският или съветският начин на воюване изисква твърде много боеприпаси, масови артилерийски залпове. Това в никакъв случай не е по начина, по който сме възприели да се сражаваме в НАТО", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #7

    Британският министър щом твърди, че на Украйна са нужни далекобойни ракети да ги дава, а не само да констатира. На приказки и предложения вече се наслушахме.

  2. beyond_the_frame
    #6

    Докато складовете на български оръжейни производители пращят по шевовете от боеприпаси, които могат да обърнат хода на военните действия и да сложат край на това безумие, нашият президент-мухльо се прави на мъдър умиротворител. Гнусен предател!

  3. ABV
    #5

    Само напълно лишените от интелект и здрав разум още не са разбрали, че Украйна ще победи със или без оръжие от zaдунайски циганистан! След победата Украйна ще бъде ключова страна в бъдещата система за сигурност на Европа и света! А къде ще бъде чалгонистан?

  4. Коментарът е изтрит в 14:50 на 15 февруари 2023 от автора.
    #4
  5. Bлaдo
    #3

    малко се движи след събитията в-к НЙТ... Тая работа с логистиката и пропедевтиката на боеприпасите работи доста прецизно и разработената система ще може да транспортира и допълнителните боеприпаси, от които Украйна наистина!!! се нуждае - първо, за да дава по-малко жертви на фронта и, второ, за да съкрати и цялата тая започната и поддържана от русия военнопрестъпна cвuнщuнa....

  6. Коментарът е изтрит в 14:49 на 15 февруари 2023 от автора.
    #2
  7. Srandev
    #1

    А у нас пРезидентина и неговия гълъбарник се чудят каква нова простотия да сътворят, та да не се доставят боеприпаси от наличните, дори и такива, на които изтича срока на годност... Има Господ, всички ни чака Възмездие!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.