Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големият взрив предстои

0 коментара


2 май2001
Юрген Праузе и Кристиане Карвайл, вестник"Файнаншъл таймс"

След три години разширяването на ЕС на Изток ще бъде реалност. По европейските шосета обаче бъдещето вече започна. Автомобилите "Шкода" от заводите в чешкия град Млада Болеслав, спортните коли "Ауди" от унгарския Дьорд и моделите с марка "Опел" от Полша са доказателство за икономическата интеграция на континента. При това преговорите за разширяването на ЕС едва сега навлизат в горещата си фаза.

Тъй като междувременно е постигнат голям напредък в икономическото преплитане, специалистите преценяват по различен начин бъдещия ефект от приемането на страните от Централна и Източна Европа. Докато едни очакват Големия взрив, други прогнозират минимално въздействие.

Либерализирана външна търговия
Страните-кандидатки, които допреди 12 години членуваха в доминирания от Съветския съюз СИВ, междувременно се преориентираха към Западна Европа, така че стокооборотът им с нея съставлява по-голямата част от външната им търговия. Договорите за асоцииране със страните от ЦИЕ улесниха взаимния достъп до пазарите на двата района. Те доведоха до постепенно премахване на митническите бариери и непрекъснато увеличаване на търговските потоци.

От икономическа гледна точка не може да се очакват "драматични промени", смята икономистът Волфганг Квайсер от Мюнхенския институт за Източна Европа и се позовава на значителната степен на либерализация на външната търговия. Отпадането на граничния и митнически контрол вследствие разширяването наистина значително ще облекчи стокообмена.

Свързаното с това намаляване на real-trade-costs съставлява обаче минимална част от търговските потоци. Различна позиция заемат представителите на водещите съюзи на германските индустриалци. "Очакваме динамично развитие на покупателната способност и увеличено търсене на инвестиции в Централна и Източна Европа след присъединяването на асоциираните страни", смята Дагмар Бовинг от Германската промишлено-търговска камара.

Търговски потоци и средносрочен ефект
Различните прогнози и оценки се обясняват с това, че едни експерти визират търговските потоци, които в краткосрочен аспект няма да нараснат значително, докато други имат предвид средносрочния ефект. Модернизирането на производствените мощности, по-голямата атрактивност на инвестиционните обекти след уеднаквяване на нормативните уредби съобразно стандартите на ЕС и нарастващата покупателна способност ще стимулира икономическия растеж след разширяването.

Дори икономисти като Волфганг Квайсер, които не очакват значителни промени в търговските потоци, прогнозират, че интегрирането на централно- и източноевропейските страни ще придаде качествено ново измерение на преките инвестиции.

"Рисковите премии за инвестициите ще намалеят предвид по-голямата политическа стабилност в страните от ЦИЕ. След като станат пълноправни членки на ЕС, тези страни ще имат по-добър рейтинг като инвестиционни обекти."

Ръководителят на Германско-полското дружество за икономическо насърчаване Райнхард Клайн обяснява факта, че до момента много предприятия не се чувстват комфортно в Полша с липсата на юридическа сигурност. По думите на Клайн германските предприемачи в Полша се оплакват най-вече от непрекъснато променящите се нормативни актове.

Хармонизирането със законодателството на ЕС се очаква да премахне съществуващите пречки. Габриела Яворек, изпълнителен директор на Германско-полската промишлено-търговска камара във Варшава, уточнява, че до приемането на Полша в ЕС ще се извършат много промени в законодателството, за да се уеднакви с това на ЕС.

Най-вероятно индустриалците в страните-кандидатки имат по-реалистична представа за вероятния Голям взрив в резултат на интеграцията. Впрочем те го възприемат като заплаха за традиционните си пазарни позиции. Така например полската фармацевтика не очаква предимства от приемането на страната в ЕС, а точно обратното. За да може след премахването на митническите граници полските лекарства да се продават на европейския пазар, те ще трябва да се пререгистрират и да се провери дали се произвеждат в съответствие с нормите на ЕС.

Според представители на отрасъла около 30% от общо 3000 медикаменти, произвеждани в Полша, ще отпаднат от производствените листи. Последиците за местните фармацевтични фирми ще бъдат болезнени, тъй като лекарствата, които не се произвеждат в съответствие с изискванията на ЕС, няма да могат да се продават и на полския пазар.

Ефектът от нормативните изисквания на ЕС в други отрасли ще бъде още по-драстичен. По прогнозни данни страните-кандидатки ще имат нужда от инвестиции в размер на 120 млрд. евро, за да изпълнят екологичните стандарти на ЕС. Необходимата за целта техника ще бъде доставена предимно от фирми на 15-те страни от ЕС.

Инвестиции от милиарди долари
Преките чуждестранни инвестиции съдействаха за структурните промени в източноевропейската промишленост и подпомогнаха преориентацията към производство на базата на съвременни технологии. Това важи най-вече за Полша, Унгария и Чехия. По-голямата част от преките чуждестранни инвестиции в ЦИЕ бяха предназначени предимно за споменатите три страни. Преките инвестиции в 10-те кандидатки възлязоха досега на близо 94 млрд. долара, като 32 млрд. от тях се падат на Полша.

Реформиращите се страни се конкурират в борбата за привличане на нови инвеститори и изпълнение на нови проекти. "Целта на изострящата се конкуренция е съответната страна да си осигури най-добрите стартови позиции преди приемането ѝ в ЕС", смята Адам Павловиц, шеф на Агенцията за чуждестранни инвестиции.

Още преди години Унгария и Чехия приеха правителствени програми за насърчаване на чуждестранните инвестиции и така дадоха зелена светлина на проекти в сектора на авангардните технологии, които са рядкост за Полша.

За да привлече интереса на инвеститорите към проекти на зелено, чешкото правителство целенасочено насърчава създаването на промишлени паркове в структурно слаби райони. Досега около 60% от всички чужди фирми в Чехия са се установили в Прага или в околностите ѝ. В резултат на преструктурирането през последните години много чехи загубиха работата си. Така че чуждестранните предприятия могат да разчитат на достатъчно работна ръка, част от която е високо квалифицирана.

Саксония е оптимистично настроена
Дори в Източна Германия, която често предупреждава за рисковете, свързани с разширяването на ЕС на Изток, очаква положителен ефект от средносрочното развитие на източните си съседи. "Това са нашите пазари на бъдещето", смята Герт Райхелт от Промишлено-търговската камара в саксонския град Кемниц. Той прогнозира значително нарастване на износа за съседните страни.

Като причина за слабия досега стокообмен Райхелт изтъква не толкова митата и другите търговски пречки, а "липсата на пари, която не позволява на чешките предприятия да купуват нашите машини". Нещата обаче ще се променят, "когато се повиши покупателната способност в съседните страни. Интегрирането на страните от Изтока в ЕС ще увеличи нашите шансове", твърди Райхелт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.