Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Голямата надпревара на Балканите по пътя към ЕС

0 коментара

За държавите от Западните Балкани (Сърбия, Черна гора, Босна, Македония, Косово) бяха приети строги превила за влизане в ЕС. С едно изречение те могат да бъдат определени по следния начин: влиза този, който първи стигне финала.

На последната среща на високо равнище на ЕС в Солун присъстваха представители на бившите югославски републики, Албания, изразители на различни политически течения и експерти-икономисти. Те чакаха с надеждата да бъдат приети за среща с някой от западните лидери на съюза. На два пъти надеждите им бяха разочаровани. Никой от лидерите не ги прие и не беше казана нито дума за европейското бъдеще на балканските нации. Дори домакините гърци се държаха така, сякаш не принадлежат към балканския регион и не са част от историята на пренебрегнатите гости.

Българите не присъстваха на тази среща по обясними причини. Под ръководството на мъдрия Симеон Сакскобургготски, който отказвайки се от всякакви династични претенции пое ролята на премиер, те почти сигурно ще влязат в ЕС през 2007 г. Румъния също има добри перспективи за членство през същата година. По-трудно е определянето на дата за хървати, сърби, босненци, черногорци, македонци и косовци, както и за коренните албанци.

Като се има предвид, че почти всички гости от Балканите на срещата в Солун са били част от бивша Югославия, в хладното им посрещане има нещо положително. Да се припомним, че наследниците на разпадналата се югославска федерация, будеха интерес от страна на международната общност и медиите, когато на тяхна територия ставаха братоубийствени войни. Словения успя да се спаси от тази федерация и сега на нея се гледа повече като на централноевропейска, отколкото като на балканска държава.

Западните правителства, както и бюрокрацията в Брюксел не могат да си позволят лукса да пренебрегнат мирните процеси в този уязвим регион.

Три етнически и религиозни компоненти от Босна още не могат да намерят свое стабилно държавно формирование. Слабият съюз между Сърбия и Черна гора е с твърде неясна съдба. Косово, независимо от факта че вече има свое правителство и парламент, продължава да е протекторат на ООН и територия, която технически е свързана със Сърбия. Македония все още не е намерила достатъчно издържан от културна, политическа и юридическа гледна точка баланс между преобладаващото сръбско население и албанското мнозинство. Освен това, Албания и Македония са смятани за твърде бедни според строгите критерии на Маастрихт.

Колкото до Сърбия, която със своето население от 8 милиона жители е най-важната от бившите югославски републики, тя още не е успяла да реши най-опасния проблем, който я отделя от Европа. Става въпрос за връзката на държавните институции с мафиотски структури. Дори енергичният Зоран Живкович, наследникът на убития сръбски премиер Зоран Джинджич, не успя напълно да изкорени тежкото наследство на корумпирания и престъпен режим на Милошевич.

Сърбия, естествено, вече не представлява заплаха за съседните държави. Между Белград и Загреб бяха установени директни самолетни връзки и плахи дипломатически и търговски отношения. Сръбската нация като цяло обаче съвсем не изглежда близо до нормализацията.

Европейската комисия установи нещо като критерии за подбор, наречени на бюрократичния еврожаргон "правилото на регатата". Според това правило ЕС вече няма да приема групи от балкански държави, както това става в Централна и Източна Европа, а отделни държави, които съумеят да се класират на първите места в състезанието.

Начело в класацията засега е Хърватия, която премина успешно първите тестове и представи официално кандидатурата си за 2007 г. Загреб се ръководи от демократично дясноцентристко правителство, за което за щастие не се говори много, радва се на немалък поток туристи, който осигурява на страната добри приходи в държавния бюджет. По тези причини Хърватия изглежда близо до целта.

От бившите югославски републики Словения е вече в Европа, а Хърватия се готви да влезе там. Сърбия догонва влака, докато официалната валута на Черна гора е еврото. Босна, Македония и Косово са твърде бедни, с много нерешени проблеми, поради което ще трябва да чакат още дълго. Изглежда, "правилото на регатата" важи за някои, а не за всички.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.