Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Голямо поскъпване на храните готвят наказаните с такса опаковки фирми

40 коментара
Голямо поскъпване на храните готвят наказаните с такса опаковки фирми

Задава се поскъпване на основни храни с 5-13 на сто в рамките на месец, както и съкращения и дори фалити във фирмите, на които министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров заповяда да внесат в хазната продуктови такси за пуснатите на пазара опаковки, независимо че вече са си платили на организации да оползотворяват отпадъците от амбалажа им. Това сочи анализ на четирите наказани организации – “Екопак”, “Екобулпак”, “Репак” и Реко Пак”, чиито членове са потърпевши, защото Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не призна одитните им доклади за изпълнението на ангажиментите им за оползотворяване и рециклиране на опаковките през 2005 г.

Ще има ценови шок при продукти като хляб, мляко, олио, месо и безалкохолни напитки, заради грешки, допуснати от некомпетентни служители във ведомството на Джевдет Чакъров, се посочва в становище на “Екобулпак” въз основа на анализа, разпространено в четвъртък. Още не е ясно какво ще е увеличението за стоките с фиксирани цени като цигари и лекарства.

Спешното поскъпване в посочените граници ще е факт, защото досега фирмите, които членуват в организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки, не са начислявали определените от държавата продуктови такси в цената на продуктите си. Причината за това е, че бизнесът плащаше десетократно по-ниски лицензионни такси на организациите, които имаха ангажимента да инвестират в контейнери за разделно събиране на хартия, пластмаса, стъкло и метал. МОСВ обаче не призна изпълнението на тези дейности, посочвайки чисто процедурни нарушения в одитните доклади. Според четирите организации има и фактически грешки в констатациите на ведомството. Заповедта на Чакъров се обжалва във Върховния административен съд, като междувременно продължават разговорите с екоминистерството по спорния казус с двойното плащане за оползотворяване на амбалажа.

За 12 месеца МОСВ събира  пари за 12 години

Става въпрос за изискани от МОСВ допълнително 118 млн. лв., които бизнесът трябва да внесе в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Според “Екобулпак” обаче сумата е 150 млн. лв. При запазването на размера на продуктовата такса за отпадъците от опаковки и непризнаване на дейностите на бизнеса през 2006 г., ведомството на Джевдет Чакъров се кани да прибере още около 280 млн. лв., сочи анализът на четирите организации. Те изразяват възмущението си от това, че сумата е многократно по-висока от заложените в Националната програма за опазване на околна среда средства за разделно събиране и рециклиране на амбалажа. В документа, одобрен от Министерски съвет, сумата е 35 млн. лв. годишно до 2011 г.

С изисканите за 2005 г. продуктови такси от фирмите в размер на 150 млн. лв. и за 2006 г. - 280 млн. лв., излиза, че екоминистерството за година ще събере приходи от 430 млн. лв. Тоест колкото за 12 години. Което сочи, че размерът на продуктовата такса явно не е изчислен според заложените в Националната програма разходи за дейностите по оползотворяване на отпадъците от опаковки.     

Фирмите плашат с намаляване на заплати и персонал

От “Екобулпак” алармират още, че заради допълнителната такса, повечето от засегнатите фирми обмислят намаляване на работните заплати и съкращаване на персонала, за да могат да оцелеят. Възможно е да има и фалити на по-малките предприятия, както и изтегляне на чуждестранни производители от българския пазар. За такъв вариант вече намекна и представителят на “Проктър и Гембъл” за Югоизточна Европа. Компанията държи основния дял от пазара на козметични и хигиенни продукти.

Хипотетичното изтегляне на чуждите компании би се отразило сериозно върху икономиката и бизнес климата в страната, което няма как да не засегне други потенциални инвеститори. Вероятността големите западни компании да напуснат българския пазар обаче по-скоро се размахва като плашило пред правителството. Те биха вдигнали цените си заради продуктовите такси, пред перспективата да местят производство, или да си тръгнат от пазар, където са завоювали стабилни позиции.

В същото треме Министерството на околната среда и водите започна да дава заден по някои параметри на заповедта на Джевдет Чакъров и да се оправдава за решенията в нея. В четвъртък от ведомството разпространиха съобщение, в което се посочва, че един от сериозните проблеми на организациите за оползотворяване на опаковките е липсата на система, която да отчита дали подадените от фирмите данни за пуснатите от тях опаковки отговаря на действителните количества на пазара. Без такава система възникват съмнения за отчитаните резултати от дейността на организациите, посочват от МОСВ. От там препоръчаха въвеждането на такава още през тази година, когато ще се отчита за първи път изпълнение на цели за рециклиране и оползотворяване по видове опаковъчни материали – хартия и картони (15 процента), метали (15 процента), пластмаси (8 процента) и стъкло (26 процента).

Заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев вече обяви, че фактическите грешки, на чиято база е наложено наказанието за фирмите, ще бъдат премахнати. Което би могло да се тълкува като частично признаване на изпълнение на ангажиментите и намаляване на сумата, която държава иска от бизнеса. За останалия размер думата ще има Върховният административен съд, който предстои да се произнесе по допустимостта на жалбите, подадени от четирите организации и индивидуално от над 1500 фирми. Бизнесът е категоричен, че в съда заповедта на Чакъров ще падне.

Ще има ли компромис?

По-важното обаче е как ще продължи работата по разделното събиране на отпадъците от опаковки, което на практика е обвързано със сепарирането на битовата смет. Защото разполагането на цветните контейнери в момента е основният начин организациите да докажат пред държавата, че са инвестирали в събирането на амбалажа. Тъй като липсва разписано изискване към сдруженията за оползотворяване специалните съдове какъв брой население да обслужват, държавата винаги може да реши, че е трябвало те да бъдат по-нагъсто, коментира пред Mediapool Иван Михов, управител на “Репак”. Трябва да се изработят критерии как да се разполагат точките за разделно събиране на сметта и тези правила да бъдат одобрени и от бизнеса, и от правителството, допълни той. За това организациите преговаряли вече три месеца с МОСВ, но не е ясно кога ще може да се подпише споразумение, което после да стане нормативен акт. 

Самите организации били съгласни да въведат минимален праг на собствените си лицензионни такси, които техните членове внасят, за да изпълнява съответното сдружение техните ангажименти по оползотворяването на отпадъчния амбалаж, стана ясно от думите на Михов. В момента такъв няма и МОСВ индиректно обвини организациите, че с многократно по-ниските си тарифи привличат фирмите.

Сега се дискутира в работната група, сформирана между екоминистерството и представители на парламента, други ведомства и четирите организации, да се въведе праг за лицензионната такса от 20 или 30 на сто от размера на държавната продуктова такса, допълни управителят на “Рекопак”.

Самото министерство преди време пое ангажимент да намали размера на самата продуктова такса, така че тя да не е непоносима за бизнеса. Което означава, че при добра вола от двете страни, проблемът може и да се разреши.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sokolov
    #40

    Не само продуктовите такси се вливат в партийната каса на Доган и присъдружните му фирми. Идиотското субсидиране на отдавна фалиралото тютюнопроизводство за сметка на всички ни възлиза по ок. 22 лв. на всеки. Да живей маскарата Доган - всички ни прецака!

  2. edin
    #39

    Някъде четох, че на човек на година се пада по 50лв. средно да плати "продуктова такса" заради опаковките. Това си е приумица на Джевдет Чакъров. ... плюс тези 22 за тютюна = 72лв. Какво още се добавя? Не е лошо да изчислим пълната стоиност на този данък ДПС.

  3. ikonomist
    #38

    otnosno na6umqliqt naskoro problem s ecoorganizaciite i iznudvaneto na bg biznesa mislq 4e e redno nqkoi da vzeme merki i da se dade glasnost na tova.na vsi4ki e qsni 4e celta na eko ministara e da uveli4i taksite na firmite koito imat dogovori za opolzotvorqvane na otpadacite ot opakovki s cel oblagodetelstvane krugove ot firmi i politici okolo sebe si i partiqta DPS.interesno mi e kolko 6te poiska kato procent za sebe si,i kak tova 6te se otrazi na biznesa v bg i po to4no vurxu krainiqt potrebitel,koito e i taka dostata4no beden i obezveren politi4eski

  4. Купувач
    #37

    няма

  5. Купувач
    #36

    Докато има кой да плаща, цените не мърдат!

  6. opaaa
    #35

    pak izpadna w logoreina kriza....

  7. СоколМалтийски
    #34

    приемете участта си такава ,каквата беше договорена на малта и не се репчете много

  8. тапата
    #33

    да не си пикал на шумка по това реме

  9. Вуте
    #32

    Ша ма извиниш ама хремата ми се отразява на паметта. Та Пена иска да ни осветлиш кво аджеба е станало у Балта - нещо май са споменавале Шоплуко ли що ли?

  10. леко учуден
    #31

    до днес са подадени 192 жалби във ВАС - мислите ли,че това е будалкане. ще има още поне 200.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.