Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов: Има риск от масови фалити на университети

ВУЗ-овете спешно трябва да свият звена и специалности

9 коментара
Владислав Горанов

Има сериозен риск от масови фалити на висши училища след година-две, ако спешно не се вземат мерки. Това е заявил финансовият министър Владислав Горанов по време на последното заседание на правителството, става ясно от публикуваната стенограма.

Повод за реакцията на министъра е отпускането на допълнителни средства от бюджета в размер на 1 337 000 лв. на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" (ВТУ) заради влошеното му финансово състояние. Парите ще отидат за разплащане на просрочени задължения за хонорари по магистърските програми за учебната 2014 – 2015 г. и за разплащане на задължения за строително-монтажни работи в размер на 163 000 лв.

"Без да съм лош пророк, проблемът на ВТУ няма да се реши с това, което днес се прави. Защото те проспаха добрите години, в които можеха да се напаснат към демографската ситуация, в която в момента попадат - с липса на студенти и липса на привлекателност на специалностите в традиционните направления, където те са силни. Това трябва да го направим. В противен случай ще говорим след година-две за масови фалити на висши училища", посочва Горанов.

Той отправя призив към колежката си и вицепремиер Меглена Кунева да предложи спешна реформа. "Вземам думата само за да ви окуража и да ви помоля да бъдете настоятелни, да не отлагате реформата и стъпките, защото точно след два месеца ще си говорим за бюджета за следващата година и в него можем да имплантираме тези мерки, за които вие знаете добре, но може да проявите политически притеснения да не ги наложите, тъй като те са непопулярни", обръща се Горанов към Кунева.

От разговора между министрите, в който се включва и другияj вицепремиер – Томислав Дончев, става ясно, че мерките са основно в една посока – свиване на дейността на ВУЗ-овете, включително закриване и обединяване на звена, отпадане на излишни специалности и т. н., в резултат от демографските процеси и недостига на студенти. Дончев дори предлага да се въведе мораториум върху разкриването на нови структури, включително университети, колежи и филиали. Според него може да се допусне изключение единствено за Северозападна България.

Горанов е категоричен, че не може самоцелно за съществуват университети, без да има кой да се обучава в тях.

Според министъра университетите са пропуснали шанса си да се пригодят към демографската криза и са раздували звена, въпреки че от 10 години е ясно, че броят на студентите драстично ще намалее. В резултат в момента има незапълнен прием в почти всички университети, включително по силни в миналото специалности като "Право" в Софийския университет.

Финансовият министър посочва, че вече са набелязани мерки, заедно с образователното министерство, за които той ще търси подкрепа в цялото правителство.

"Елементарни неща могат да се направят, които да премахнат тези стимули и да принудят автономните висши училища да се съсредоточат върху местата където те са най-ефективни", казва Горанов. Според него една от мерките е прекратяването на кроссубсидирането по професионално направление.

Кунева се ангажира да предложи постановление, с което ще се събират специалности, които са били излишно разроени, за да нараства броят на катедрите със съответната академична обезпеченост. "Това означава, че вместо да се учи например химия, както се учи химия сега, има отделно факултет по органична и факултет по неорганична химия. Импровизирам, разбира се, но разбирате какво имам предвид", посочва Кунева. По думите ѝ друга добра мярка е увеличаването на стипендиите за българи в чужбина, като тази година броят им за българските висши училища е завишен три пъти.

В крайна сметка раздумката на министрите приключва, без да се поеме конкретен ангажимент за реформи, а средствата на ВТУ са отпуснати, защото по думите на премиера е поет такъв ангажимент.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Библиотекар
    #9

    Акредитирането на висши училища, на техни структури, на специалности и на магистърски програми става чрез НАОА, която е орган на изпълнителната власт. Това е институцията която дава зелен семафор за всички измислени специалности и магистърски програми, за десетките университети, факултети, катедри и пр. Ако се направи справка за някои специалности в колко университета се изучават, ще се констатират интересни данни, напр. за туризъм, публична администрация, национална сигурност и т.н. Всяка година

  2. ivancho ivanov
    #8

    Ако не се учи химия в клоновете установени от опита през вековете, няма да може да се учи съвременна биохимия, биология и следователно медицина, в основата на която днес лежат всички те! До колкото разбирам г-жа Кунева е юристка и като така по естествените науки, любезно, няма думата! А, за осаналите не знам!

  3. Горскио
    #7

    -Добрата новина е, че масово университети могат да фалират -Лошата новина е, че Горанов, Боко и компания явно искат да ги спасяват (пак за сметка на работещия Българин - данъкоплатеца)

  4. Jimi
    #6

    Боряно, Борянке Амчи то и сега "вишото" си е платено... Семестриалните такси какво са? Студентските кредити за какво са - да си плащат студентите обучението. Следя те от известно време. Вероятно не си Боряна. Иначе понякога улучваш какво да напишеш, ама не става само с ядене, трябва и мисъл...

  5. Знайко
    #5

    В България трябва да има не повече от 10 университета (при сега съществуващи около 50). Останалите са пълна бутафория и позор.

  6. ivancho ivanov
    #4

    И болките и подходите за лекуване на нашето образование, средно и висше, са добре известни - но, катстрофалната цел днес е да се назначават преподаватели за да получават заплати, не да преподават и служат за пример! В науките днес всичко което се знае е описано и целта не е само да се научат да търсят къде да го търсят, което е сравнително лесно, а да ги научи да са хора с харатер. За моите учители от началното училище, гимназия и Соф. университет си спомням с голямо уважение и даже умиление

  7. Милостипросим
    #3

    "...вместо да се учи например химия, както се учи химия сега, има отделно факултет по органична и факултет по неорганична химия. Импровизирам, разбира се, но разбирате какво имам предвид", посочва Кунева.
    ________________________________________________________
    Има Химически факултет. Към него -- различни катедри. В това число по органична и отделна катедра -- по неорганична. За сведение на корифейката всех наук Кунева, навсякъде по света е така. Двата клона на химията са толкова различни, че просто

  8. Boriana Boneva
    #2

    в началото на 90-те години беше направено нещо умно което спаси системата на държавните университети тогава. То е обаче възможно само ако се намалят специалностите, закрият неперспективни факултети, повишат критериите за взимане на магистратура. Та това което направиха тогава и което при изпълнение на предходните условия може да даде резултат е ДА СЕ ВНЕСЕ ПЛАТЕНО ОБРАЗОВАНИЕ В ДЪРЖАВНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ. Моите наблюдения върху спец. История във ВТУ и СУ показват, че нивото на преподаване не се е

  9. Може да е дИмУкратичнУ, но не е нормално, местата във ВУЗ-овете да са толква раздути, че да са повече от завършващите средно образование!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.