Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов: Общините да си въведат подоходен данък

Министърът даде поредната свежа данъчна идея на кметовете

13 коментара
Владислав Горанов, Снимка: БГНЕС

Само няколко дни, след като финансовият министър Владислав Горанов прикани общините да вдигнат данъците за имоти и коли, той даде поредната свежа данъчна идея на кметовете - да въведат подоходен данък на своя територия. С това вечният и безплоден до момента дебат за несъстоялата се финансова децентрализация зави в нова посока.

Може да се обмисли отново идеята общините да въведат подоходен данък за своите жители, с който да покриват разходите си, предложи финансовият министър Владислав Горанов в отговор на парламентарен въпрос на депутатката от левицата Дора Янкова.

От години местната власт настоява държавата да преотстъпва на общините 2 процентни пункта от 10-те процента данък върху доходите на физическите лица в съответния регион. Горанов обаче е категорично против.

"Ако се приеме идеята 2 п. п. от подоходния данък на хората да остава в общините по местоживеене, по-богатите общини ще станат още по-богати", аргументира се финансовият министър.

По думите му подобна мярка ще струва около 700 млн. лв. годишно, което ще ограничи възможностите на държавата да прави кохезионна политика.

Като алтернатива Горанов предложи да се обсъди отново идеята общините да въведат подоходен данък за своите жители. "Когато предложихме тази идея реакцията на представителите на местната власт беше изключително негативна - те не желаят да поемат отговорност с мерки, които биха настроили обществото срещу кмета. Децентрализацията не е свързана само с права, а и поемане на отговорност", посочи Горанов.

Дора Янкова каза, че за разлика от България, в цяла Европа подоходните и корпоративните данъци се разделят между държавата и общините, и призова за по-смела финансова децентрализация.

Преди дни Горанов разви друга идея – общините да вдигнат имуществените данъци, които били твърде ниски.

Реториката на финансовия министър за вдигане на местните данъци се сблъсква с тоталното нежелание на ГЕРБ да поеме отговорност за подобна политика. Въвеждането на общински подоходен данък може да стане само през парламента. Ако реши, Народното събрание може да вдигне и имуществените данъци. Освен това, ГЕРБ продължава да е най-голямата партия в местната власт, но кметовете от партията на Борисов масово отказват да вдигат данъци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Voip
    #13

    Само за едно нещо е прав Горанов: общините да си оправят местните данъци, да си осъвременят данъчните оценки на повечето имоти и...като потекат едни реки от мед и масло. Но, има едно НО. Това да удариш българина с данъци върху най-милото му (в имота) и да го караш да си плаща по-високи данъци за 5-6 имота, които има, но не ползва е страшно. Популизма обхванал политиците в цял свят е страшен. А това е непопулярно решение. И затова кметовете бягат от него. А една таква мярка как ще удари "прозорливите" инвеститори в НИ, не ви е работа.

  2. Десен бесен
    #12

    #11, в тези държави има правова държава и главният им прокурор не е пратеник на мафията! Ако имахме нивото на корупция и ефективност на публичните разходи на Швеция и Дания - нямаше да е лошо и тук данъците да са високи. Разликата е като между магаре и космос. Освен това на ниски заплати не можеш да сложиш високи данъци. Другото бива. Да си пожелаем да стигнем някога нивото на обществено-икономическо развитие, при което разговора за по-високи данъци наистина да има смисъл.

  3. [email protected]
    #11
    Отговор на коментар #8

    Не бе ЛЕВИ СА,като гледаш какви са данъците в Европа и останалите държави,които са в ПЪТИ ПО ВИСОКИ от българските.Дали всички управляващи са леви там?!

  4. pepe
    #10

    А бой де :) Не гледат ли, че подобни идеи са в състояние да разклатят положението дори и на негово джуджешко величество, другаря цар пУтин? :) И с каква легитимност някаква "община" ще въвежда данъци върху доходите? И коя точно община - тази в която ти е "постоянния адрес", по местоживеене или по месторабота? Имам една идея за ГЕРБ-ерския "другар" - преди да въведат този данък, да върнат "жителството" от времето на "развития" цоциализъм - подобрения контрол върху стадото значително ще улесни реализацията на тази и други подобни идеи.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  6. .text
    #8
    Отговор на коментар #7

    Високите данъци са десни политики... yeah, right.... мало.умник

  7. [email protected]
    #7
    Отговор на коментар #5

    Ами вземи да се осведомиш,че това са десни политики.Левите политики са раздаване на пари,без да е ясно от къде ще дойдат!

  8. Jack Daniels
    #6

    Я и ергенски данък да въведат.

  9. .text
    #5

    И кво стана? Уж най-десните от ГЕРБ, дето предлагаха на ДБ да приеме Мая Манолова... Те, най-верните крепители на дясното.... Предлагат нови данъци. Единственото което са доказали ГЕРБ е, че могат да харчат чужди пари. Май ще излезе че техното дясно е моето ляво.

  10. Отбелязвам
    #4

    Не се ли наядохте вече? Ама прост човек няма насита.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.