Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов очаква да сме в чакалнята за еврото до края на 2019 г.

Никога не е имало по-голямо доверие към България, смята той и прогнозира по-голям от планирания икономически ръст

20 коментара
Борисов горови пред Пловдивския икономичесик форум, сн. МС

Министърът на финансите Владислав Горанов очаква преди края на 2019 г. България да влезе в чакалнята за въвеждането на еврото – механизма ERM ІІ, а също така и икономиката на страната да нарасне с повече от прогнозираното. Това заяви той по време на откриването на Пловдивския икономически форум в сряда вечерта.

"Ние използвахме силното българско председателство на Съвета на ЕС, за да поставим на дневен ред един важен приоритет - присъединяването към ЕРМ II и след това към еврозоната", каза Горанов. По думите му страната е следвала съветите на западните партньори, че въвеждането на общата европейска валута у нас трябва да стане в тясно сътрудничество с Европейската централна банка при банковия надзор.

"Съвсем обозримо и никога не е имало по-добър момент, с по-голямо доверие - и политическо, и икономическо, от страна на нашите западни партньори към перспективата България да влезе в по-близкия кръг на европейска интеграция. Надявам се първата стъпка към това - влизането в механизма ERM, да стане до края на годината и то преди нейния край", каза още финансовият министър.

Той прогнозира, че очакванията за ръст на икономиката през тази година могат да бъдат леко надминати и отново декларира пред събраните се представители на бизнеса, че данъците няма да се променят, а борбата със сивата икономика остава приоритет.

Очакванията за по-висок от планирания в бюджета ръст Горанов обясни със сезонно неизгладените данни от първото тримесечие, които показват 4.8 на сто растеж. Сезонно неизгладените данни са по-добрият инструмент за прогнозиране на трендовете в икономиката до края на годината, посочи той. Има три процента ръст в индустрията, има 3.6 на сто ръст в услугите и ръст в потреблението, даде той други репери за по-.доброто представяне на икономиката от очакваното.

Вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев посочи през икономическия форум, че в последното десетилетие брутният вътрешен продукт на България се е удвоил, износът на стоки е нараснал 2.4 пъти, а износът на IT продукти и аутсорсинг услуги е нараснал пет пъти..

По думите му добрата икономическа политика е като добре работеща навигация в автомобила, помага ти да стигнеш, където искаш да бъдеш. "Правилният разговор в момента е къде искаме да бъдем, как да се доближаваме до икономическо ядро на Европа като икономически показатели", добави той, цитиран от БТА..

Дончев каза още, че в България, като част от общия европейски пазар, процесът на инфилтрация - на подобряване на благосъстоянието, вече е започнал, но не трябва да разчитаме само на това, а е необходимо да разчитаме повече на себе си.

"Да разчитаме на ефекта инфилтрация, означава да се обречем голямото ни постижение да е само аутсорсингът, да мислим само в по-големи мащаби, да мислим за повече инвестиции, повече работни места - това е хубаво", каза вицепремиерът. Според него е време да бъдем претенциозни и когато говорим за инвестиции и за производства, да гоним други цели. Да търсим: по-висока добавена стойност, по-високи печалби и по-високи заплати. За постигането на тези високи цели, няма универсален алгоритъм, а всеки трябва да намери собствения си път, смята той.

По думите му общото между всички страни, осъществили голяма икономическа трансформация се базира на три правила - силно образование, недопускане на грешки в публичните финанси и обществен консенсус. Вицепремиерът каза още, че базирайки се на тези три опори, ние трябва да намерим четвъртата или Балканската подправка, която да направи нещата възможни.

В откриването на форума се включи премиерът Бойко Борисов, който засегна любимата си тема за европейската интеграция на Западните Бълкани.

"По време на Българското председателство на Съвета на ЕС сложихме най-сложната тема – опасна, трудна – европриобщаването на страните от Западните Балкани, надявам се колегите един ден ще оценят това“, каза Борисов пред Пловдивския икономически форум.

Премиерът подчерта, че България даде рестарт на тази процедура и изрази надежда, че на предстоящата среща на страните от Берлинския процес в Познан ще бъде взето решение за съвместно домакинство догодина на Северна Македония и България.

"Исторически ние сме се били с всички съседи, резултатът е, че регионът на Балканите е изостанал. Сега обърнахме нещата. Надявам се да преодолеем всички трудности“, каза още министър-председателят.  Той допълни, че очаква България и Северна Македония да запазят добрите съседски взаимоотношения. "Имаме редкия шанс – тази територия, Балкани наречена - толкова пропита с кръв, колкото надали на друго място има, ние, всички, да направим един прекрасен бизнес климат‘, смята Борисов.

Той се спря и на друга своя дежурна тема – пътната инфраструктура.

"Новите инвеститори гледат за колко време тировете стигат до границата и затова с финансовия министър Владислав Горанов разширяваме двойно КПП-то на Калотина, защото не може да се поеме трафикът“, каза Борисов. Той изброи редица проекти за пристанища, магистралите, жп линиите, газопроводи и декларира, че правителството продължава да осигурява трайно инвестиции в образованието – двойно увеличение на учителските заплати, както и средства в образователната инфраструктура.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #20
    Отговор на коментар #19

    По отношение на позицията ми - грешиш. Тя не е базирана на нечии публикации, т.е. не е резултат на пропаганда. 1. "Ниската безработица" - дължи се на колосално раздутия държавен сектор, като опит за противодействие на настъпващата стагфлация (по Фридман). При всички положения не може да бъде положителен показател. Хората заети в администрацията не генерират продукт. Консумират. 2. Не съм убеден, че износът расте по следната причина: Има цели браншове (IT например), които само географски са базирани

  2. Филка Русофилка
    #19
    Отговор на коментар #16

    „Кoe вcъщнocт гo гeнepиpa тoзи pacтeж“ ли? Aми тoчнo oбpaтнoтo, нa тoвa, кoeтo твъpдиш: 1. Нямa „влoшaвaнe нa бизнec-cpeдaтa“, a пoдoбpявaнe. Бeзpaбoтицaтa cпaднa дo caнитapния минимум, зaплaтитe pacтaт, пpиxoдитe в бюджeтa pacтaт, изнocът pacтe. Зa пъpви път в бългapcкaтa иcтopия Бългapия имa пoлoжитeлнo външнoтъpгoвcкo caлдo c Гepмaния - нaй-eкcпopтнoopиeнтиpaнaтa гoлямa икoнoмикa в cвeтa c тpaдициoнeн пoлoжитeлeн бaлaнc; 2. Нямa „мoщeн пpoинфлaциoнeн фaктop“, инфлaция дocкopo нямaшe, a ceгa e

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  4. Филка Русофилка
    #17

    1. Анализът на tradingeconomics.com, който си публикувал, се базира на „календарно изгладения“ растеж 3,5% Q1/Q1, коментиран в прессъобщението на НСИ, а не на реалния растеж 4,8% Q1/Q1. Той също е публикуван в базите данни на НСИ, но не е медийно коментиран от НСИ, а от Горанов. Каква е разликата писах вече достатъчно;

    2. Превключи стълбовидната диаграма за България на tradingeconomics.com на 10 годишен период и ще видиш, че техните данни са актуални само от 2015 г. насам. От 2014 г. назад не са

  5. Естествено
    #16
    Отговор на коментар #14

    Емил Хърсев винаги го слушам/чета внимателно. На нищо китайско не вярвам. На Горанов, впрочем, също. Понеже не съм специалист и си питам. Лошото е, че когато има несъответствие между това, което виждам и това в което ме убеждават или не разбирам в какво ме убеждават или ме убеждават в неверни неща. Вижда следното: 1. Преструктуриране на цели пазарни сегменти - консолидация с политически спедства. Да, за печелившите пазарни субекти това сигурно изглежда като растеж. 2. Влошаване на бизнес средата,

  6. Калико Джо
    #15

    Bulgaria's economy advanced 3.5 percent year-on-year in the first quarter of 2019, higher than a preliminary estimate of 3.4 percent and following a 3.2 percent expansion in the previous period, final figures showed. It was the strongest growth rate in a year, as government spending increased further (5.2 percent from 4 percent in Q4). Meanwhile, household consumption slowed to 4.9 percent from 5.7 percent in the prior period and gross fixed capital formation eased to 2.5 percent from 6.6 percent.

  7. Филка Русофилка
    #14
    Отговор на коментар #13

    1. Нe импpoвизиpaй, зaщoтo oт тoвa излизa aбcoлютнa лъжa. Cтaтиcтикaтa oтpaзявa paзвитиeтo нa икoнoмикaтa. Нoминaлният pacтeж нa БВП Q1/Q1 e 12,2% в лева или евро, peaлният pacтeж e 4,8%, a дeфлaтopът e 7,1%. Тpaдициoннo бългapcкaтa икoнoмикa имa cилнo изpaзeн ceзoнeн xapaктep. 4-тo тpим. Q4 нa 1 гoдинa винaги (зaceгa) e c 35-36% пo-cилнo oт 1-вo тpим. Q1 нa cъщaтa гoд. Cpaвнeниe мeжду тяx e възмoжнo caмo cлeд „ceзoннo изглaждaнe“, дoкaтo пpи cpaвнeниe Q1/Q1 нe e нeoбxoдимo, ocвeн пpи cилни cтpуктуpни

  8. Естествено
    #13
    Отговор на коментар #12

    Не съм специалист по статистика, но от опит зная, че тълкуването на статистически резултати може да се опорочи. Доколкото си спомням Гърция показваше фантастични резултати преди да фалира. После се оказа, че не било точно така. От калкулатора на инфлация на НСИ следва, че за периода март 2010 - март 2019 инфлацията е 14,6%. Което емпирично не е вярно. Последното е ясно за всеки, който се занимава с някаква самостоятелна икономическа дейност, свързана с българския пазар. Истинската инфлация е поне

  9. Филка Русофилка
    #12
    Отговор на коментар #9

    1. Имa и тaкoвa чиcлo 1,2%. Тoвa e pacтeжът нa бългapcкия БВП Q1/Q4, т.e. нa 1-вo тpим. 2019 cпpямo 4-тo тpим. 2018. Зa Гepмaния e 0,4%. Тoвa ca „ceзoннo изглaдeни“ pacтeжи, зaщoтo ce cpaвнявaт пepиoди c paзлични ceзoнни xapaктepиcтики. Пo тяx Бългapия e нa 5-тo мяcтo; 2. Peaлният pacтeж Q1/Q1 обаче, т.e. нa 1-вo тpим. 2019 cпpямo 1-тo тpим. 2018 нa Бългapия e 4,8%, a нa Гepмaния 0,6%. Пo нeгo Бългapия e нa 4-тo мяcтo; 3. Пoнeжe Q1/Q1 ca oт eдин и cъщи ceзoн, пpaвят им и „кaлeндapнo изглaждaнe“,

  10. Коментарът е изтрит в 06:53 на 27 юни 2019 от автора.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.