Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов предлага 30-40% по-ниска такса върху лотарии и спортни залагания

Врътката, от която се ползваше Васил Божков, става закон

23 коментара
Горанов предлага 30-40% по-ниска такса върху лотарии и спортни залагания

Финансовият министър Владислав Горанов предлага сериозно намаляване на държавната такса върху лотариите, тотото и спортните залози, става ясно от публикуван от министерството му проект на нов Закон за Национална агенция за хазарта.

Вместо сегашните 15 на сто върху стойността на залозите министърът иска таксата да падне с около 30-40% и да бъде 25 на сто върху разликата между залозите и изплатените печалби на участниците. По закон минимум 50% от стойността на залозите се връща на участниците на игрите под формата на награден фонд, но обичайно операторите раздават над 60%, а има и игри със 75% награден фонд.

Предложението на Горанов е фрапиращо на фона на скандала със съмненията за неплатени стотици милиони от частните лотарии на Васил Божков. МФ претендира, че през последните пет години лотариите са плащали занижена държавна такса върху хазарта, поради което премиерът ги заплаши с отнемане на лиценза. В същото време Горанов предлага със закон данъкът на лотариите да падне приблизително до нивото, плащано от фирмите на Божков.

"Това е ново принципно разрешение, което е в съответствие с облагането, което се прилага в други страни от ЕС, като се уеднаквява и с режима на облагане на организаторите на онлайн хазарт", е единственият официален мотив за промяната, обявен в проекта на МФ.

Запитана от журналисти в парламента защо се налага намаляването на таксата, шефката на дирекция "Данъчна политика" в МФ Людмила Петкова обясни, че новото облагане е по-модела на много европейски държави и на практика няма разлика между дължимата по закон такса сега и новия вариант. Това обаче дори математически няма как да е вярно, защото дори при минимума за изплащане на печалби в закона - 50 на сто от залозите, дължимата държавна такса ще се намали със 17%.

При игри като тези на "Еврофутбол" пък изобщо няма законово заложен минимален процент на печалбите, поради което ефектът е още по-трудно изчислим. Така, ако проектът на Горанов се приеме, за спортните залози няма да се дължи никакъв данък в определени случаи, когато печалбите на участниците надхвърлят постъпленията от залози. В момента няма възможност за подобно освобождаване от облагане.

В момента чл. 30 ал. 3 от Закона за хазарта, където са регламентирани таксите, гласи:

"За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри - традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията, се събира държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони".

Независимо че има лиценз за "моментни лотарийни игри", фирмата "Ню Геймс", чрез която оперира "Националната лотария", е декларирала и внасяла пред ДКХ не 15% върху залозите (тоест върху стойността на продадените лотарийни билети), а 20% върху "таксите и комисионите за участие", претендирайки, че за целите на облагането e игра, за която се събират такси и комисиони. На това основание частните лотарии твърдят, че всичко е законно и са плащали таксата коректно.

В мотивите на законопроекта на Горанов се твърди, че законовият текст се нуждае от прецизиране, поради което той много по-ясно разграничава групата игри - тото, лото, моментна лотария, спортни залози и др., от т. нар. игри с такси и комисиони като покера. При прецизирането на текста обаче се е прецизирало и нивото на облагането, което ще е значително по-ниско от сегашните 15 на сто върху залозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #23

    22. Когато държавата е превзета и не могат да се гарантират честни избори, а ЕС си затваря очите само това е пътят. А ядрото на експертното правителство трябва да е от доказани експерти от чужбина, които от Брюксел удобряват.

  2. Естествено
    #22

    Само на мен ли #20 ми звучи като "Вся власт советам!"? ☺

  3. Естествено
    #21
    Отговор на коментар #17

    Само се питам. Глупостта по високите етажи на властта, как ще я облагаме? ☺

  4. Valpet
    #20

    Пътят е един: Долу Герб! Долу политическите партии! Цялата власт в ръцете на експертно правителство!

  5. Докато ни занимават със всевъзможни глупости и злободневия-ГЕРБ и Валери Симеонов прокараха СЕТА през ключова комисия Икономическата комисия към парламента ратифицира спорното споразумение след пламенни речи в защита от страна на министерството на икономиката, ГЕРБ, лидерът на НФСБ и представители на АИКБ. Гласовете „против“ на БСП и на граждански организации и синдикати не бяха чути

  6. marij
    #18

    Горанов вместо да защищава интересите на държавата, защитава интересите на мафията!!! Горанов демонстрира с презрение към данъкопладците, че страната не го интересува...затова ГЕРБ - ОСТАВКА

  7. dimitardi100
    #17

    В интерес на обществото е всичко вредно като цигари, алкохол,хазарт,проституция , вредни храни и напитки и т.н., да бъде обложено с много високи такси ! А парите да отиват за превенция !

  8. vladi_guetzov
    #16

    Държавата не трябва да отстъпва от интереса си т.е. печалбата ,но тя трябва да бъде инвестирана за подобряване на здравеопазването, образованието , строеж на вятърни централи и в земеделието-разширяване на поливните площи.Държавата трябва да спре краденето на пари и потъване в частни джобове.

  9. StefanK
    #15

    Кой е първият закон на Симеон Сакскобурготски? Нали, закона за хазарта?Само обединени, можем да си върнем държавата,за да променим Конституцията и отново хазарта, язовирите,черноморските и планинските курорти заедно с почивните станции и хотелите,търговията на едро с горивата, тока,парното, водата,лекарствата,напоителните системи и военните имоти станат държавна собственост,за да постъпва цялата печалба в държавната хазна,вместо в частните банки на монополистите.Всичко зависи само от нас,суверена,ако

  10. ImBlack
    #14
    Отговор на коментар #7

    Не живеем в демокрация, а в олигархия, която имитира демокрация, защото за да има демокрация, избирателите трябва да могат да мислят, да знаят за какво гласуват и ако избраните не изпълняват предизборните си ангажименти, избирателите да ги "отзоват".Българската олигархия подражава ли посредствено в имитирането на демокрация на "либералната западна демокрация"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.