Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горските пожари тази година са над четири пъти по-малко

1 коментар
Горските пожари тази година са над четири пъти по-малко

Над четири пъти по-малко горски пожари върху много по-малка площ е имало от началото на годината у нас в сравнение със същия период на 2017 г., сочи статистика на Изпълнителната агенция по горите, обявена в четвъртък.

Регистрирани са 69 пожара, които са били обхванали общо 1041 дка, като сред тях няма върхови пожари. Година по-рано избухналите пожари са били 285 пожара на площ от 19 274 дка. 

Тъй като обаче идва пожароопасния сезон, над 2300 служители от регионалните дирекции по горите, държавните предприятия и държавните горски и ловни стопанства са в готовност за реакция при необходимост. Осигурени са денонощни дежурства за получаване на сигнали за възникнали горски пожари.

Проверено е как се изпълняват превантивните мерки и и мат ли горските подготвени оперативни планове за действие.

Особено внимание се обръща на направата на нови и поддържане на стари просеки, минерализовани ивици и лесокултурни прегради. Проследено е почистването на сухите треви покрай ж. п. линии, пътища и линейни съоръжения, както и отстраняването на сухата и паднала дървесина в насажденията и културите от висок клас на пожарна опасност.

Кметствата са уведомени да подготвят доброволни отряди с обучени хора, обезпечени със защитни облекла и маски, обясняват от ведомството.

Освен на пожаронаблюдатели, патрулни и контролни екипи на терен, горските служители могат да разчитат и на автоматизирани системи за наблюдение и ранно оповестяване на пожари, които на този етап покриват около 12 % от горските територии. В момента се изготвят проекти за още такива системи. Тази мрежа ще бъде изградена в близките 2-3 години и ще обхване до 70 % от горите на страната. Голяма част от средствата за нейното изграждане ще се финансират безвъзмездно от Програмата за развитие на селските райони.

От агенцията припомнят, че през лятото е забранено паленето на открит огън и извършването на огневи работи в горските територии, както и на разстояние по-малко от 100 метра от техните границите. Забранено е също така паленето на стърнища, суха трева и слама в земеделски земи, по слоговете и крайпътни ивици и други площи със суха растителност. Забранено е също така хвърлянето на незагасени цигари и клечки кибрит при преминаване през горски насаждения. При забелязан горски пожар, да се сигнализира на тел. 112, напомнят горските.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Валя два месеца, това ни спаси от пожари. Сега и подготовката ни вече "не е актуална". Пожарникарите трябва да гасят пожари от всякакви материали, по всякакъв начин, а това изисква тренировки, пожарогасители, големи запаси от вода, за които трябва да се отделят пари. Как горят: смолата на дърветата, торфа, сухите стърнища, старите гори?! Всеки материал има специфика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.