АЕЦ “Козлодуй” е изготвила и изпратила в Агенцията за ядрено регулиране стратегията си за извеждане от експлоатация на четирите малки блокове на централата. От тях І и ІІ са спрени в края на 2002 г., а затварянето на ІІІ и ІV блок ще стане в края на 2006 г., съгласно договореността на страната ни с Европейския съюз за членство.
В стратегията е представено виждането на ръководството на АЕЦ “Козлодуй” и за демонтажа на І и ІІ блок, заради чието забавяне България получи критики от Брюксел и напредъкът ни в областта на енергетиката мина от зелената в жълтата зона. Натискът на Европейския съюз за предприемането на конкретни мерки по демонтажа на спрените два ВВЕР-440 е заради притесненията на Брюксел от повторно пускане в експлоатация на реакторите след влизането ни в общността. Такива версии се появиха в публичното пространство у нас в последно време. Затова и изготвянето на документ, регламентиращ етапите за извеждането на четирите малки блока от експлоатация, бе включен в екшън плана на правителството за прилагането на препоръките на Европейската комисия за влизането ни в ЕС.
Стратегията за І-ІV блок е одобрена от Съвета на директорите на АЕЦ, дадена е за съгласуване с Министерството на икономиката и енергетиката и за информация на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), каза Митко Янков, директор “Безопасност и качество” в ядрения оператор.
На базата на тази стратегия АЕЦ “Козлодуй” трябва да изготви подробен план с всички етапи, срокове и прогнозно финансиране на дейностите по извеждането от експлоатация и демонтажа на реакторите, обясни пред Mediapool Борислав Станимиров, зам.-председател на АЯР. С този план, който трябва да се представи в ядрения регулатор до 1 август, ще се иска и промяна в лицензионните документи на І и ІІ и ІІІ и ІV блокове, допълни той. След което в шестмесечен срок Агенцията за ядрено регулиране трябва да се произнесе по исканата промяна в лицензите на реакторите.
За спрените две мощности става въпрос за предприемане на дейности по изследване на частите от реактора, за да се установи кои от тях са условно чисти и могат да се предадат за скрап или да се продадат на други български централи, за да се използват от тях. За радиоактивните части трябва да се предприемат мерки по специалното им съхранение, обясни Янков. Той допълни, че докато не бъде завършен строежът на цеха за сухо съхранение на отработилото ядрено гориво, извадените касети от І и ІІ блок, които са в басейните в самите реактори, ще останат там.
Това че горивото е там, не пречи да започне демонтажът на части от І и ІІ блок, каза Борислав Станимиров. Грубо казано, от ЕК искат да махнем колкото се може по-бързо турбините на реакторните установки, което е достатъчна гаранция за Брюксел, че двете мощности няма да бъдат пуснати в експлоатация отново, допълни той.
За блоковете, които трябва да се спрат на 31 декември т.г., също ще се представят етапите за извеждането им от експлоатация и демонтаж с гаранции за финансирането на целия процес.
Заплащането на тези дейности ще стане от фонда за извеждане на ядрени мощности, където АЕЦ “Козлодуй” прави отчисления от стойността на произвеждания от тях ток от около шест години. Вероятно и Европейската комисия ще отпусне някакви средства за обезпечаване на работата по демонтажа на малките реактори.
Още не е съвсем ясно как ще се възлагат поръчките за дейностите по извеждането от експлоатация на реакторите. Логично е да има търгове за отделните етапи, но е възможно и да се обяви процедура за един изпълнител, като по неофициална информация апетит към такава поръчка има френската “Арева”.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Дадохте ли гласа си в www.podpiski.org: отворено писмо до Оли Рен за отваряне на досиетата?Кажете на приятелите и колегите си за подписката.
Подкрепям искането в подписката, за да излязат наяве ченгетата в енергетиката.
Проектът за извеждане на блокове 1 и 2 е направен преди години с пари на ЕС по програма ФАР. Затова и от ЕС знаят, че той не се изпълнява. Предвижда се не махане на турбините - това не е интересно предвид ядрената безопасност, а срязване на първи контур до корпуса на реактора и дезактивацията му, включително басейните за гориво.Така че, нека Янков и Станимиров да не се опитват да заблуждават (а и кого?). Горивото може да се извади в ХОГ, каквато е практиката досега, и да се предприемат мерките по плана. Иначе всички ние ще сме потърпевши, защото ЕС няма да се вържат на спекулациите им, а АЕЦ ще продължи да харчи пари уж за извеждането на блоковете, както досега, а резултат никакъв.
pitam se samo, zasto nikoi, nikoi v tazi strana ne govori za alternativite!?! Za dupkata, koqto trqbva da se zapulni, za izgubenata energiq ot neuplatnenite panelki, za slun4evata energiq, koqto imame v izobilie v pogolqmate 4ast ot godinata...Zasto diskusiqta se vurti vinagi okolo bezizhodnite varianti...Tolkova li ne moegm da poglednem izvun ruba na sobstvenata 4iniq i da se pooslu6ame kude e klju4a za na6ata energiina nezavisimost...kakto ot zapada, taka i ot iztoka!!!!