Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гоцев не даде гаранции за прозрачност във финансовата и програмна дейност

0 коментара

Г-жо Божилова, как ще коментирате избора на Кирил Гоцев за директор на БНТ?

По принцип аз имам възражения към цялостната процедура за избор на генерален директор на БНТ. Защото появата на трима кандидати на финалния тур, без да е огласена в конкурсните книжа и бюлетина на СЕМ, поражда доста въпроси. Редно беше всички кандидати, чиито концепции отговарят на техническите условия, да имат възможност публично да ги защитят. Смисълът на този избор е в публичността и прозрачността на вижданията на различните кандидати за превръщането на държавната медия в обществена.

Кое точно не е огласено?

В конкурсните книжа и бюлетина на СЕМ не е огласена двустепенна процедура, при която само трима души кандидати се допускат до публично обсъждане и представяне на концепциите. Това е важно, защото в тези критерии за оценка съществуват идеи и виждания за превръщането на държавната телевизия в обществена, но никъде не е казано по какви механизми и критерии ще се оценяват тези концепции. Така всичко остава в полето на субективната интерпретация и оценка. Не може да бъде критерий идеите и вижданията, публичната биография или подкрепата на неправителствени организации. Това са изисквания, но няма механизми за оценка на концепциите. Това, което нашият мониторинг прави, е търсенето на съответствие в тези концепции с европейски стандарти за управление, организация и формиране на програмната политика на обществени медии. В този смисъл, в концепцията на спечелилия кандидат не присъстват всички органи на управление, характерни за обществените медии. Програмният съвет не е институционализиран, той е консултативен. За разлика от другите две концепции на другите кандидати, където програмният съвет има по-голяма стойност при формиране на независима програмна политика. Няма ясна визия за обществения надзор и присъствието на този обществен съвет, от гледна точка защита на обществото и представителство на различни институции. В тази концепция има само общи принципи на редакционна независимост, но няма абсолютни никакви конкретни механизми - гаранции за тази редакционна независимост. При формирането на програмната политика, философията по-скоро се доближава до изискванията на пазара и търговския оператор, а по-малко до програмната политика на обществените медии. При обществените медии политиката се формира не само и единствено от пазарен дял, рейтинг точки, а по-скоро от периодичното изследване на потребностите на аудиторията, от различни предавания, от дискусии по значими теми за гражданите.

Да разбирам ли, че ще имаме проблеми със Съвета на Европа и с покриване на европейските стандарти?

Смятам, че от сега нататък СЕМ трябва много внимателно в договора за възлагане на управление първо да формулира онези органи на управление и организация, които са задължителни за следващите три години и не присъстват в достатъчна степен в концепцията на господин Гоцев, и въобще в нашия закон за радио и телевизия, който като цяло в тази част не е хармонизиран със статута и стандартите на обществената медия. Трябва да има срокове, да има гаранции за публичност и прозрачност във финансовата и програмна дейност. Най-малко на три месеца трябва да има отчет пред обществото. Особено за финансовата дейност, която винаги някак си е била вън от полезрението на обществото и на държавните институции, като изключим краткотрайните ревизии на един или друг генерален директор. Освен това трябва да бъдат ясно формулирани принципите и задачите на програмния съвет. Той не трябва да остава в този вид, в който е.

Какви са вашите притеснения относно реакцията на Съвета на Европа?

Мисията, която пристига и ще бъде ръководена от генералния секретар на Международната федерация на журналистите в Брюксел Айдън Уайт, ще инициира сериозен дебат на кръгла маса в четвъртък заедно с членове на СЕМ, депутати от различни групи, за ревизия на Закона за радио и телевизия в тази част. България е единствената страна, в която такива големи правомощия се дават на генералния директор на медията, който освен това сам предлага Управителния съвет. Цялата власт - програмна, управленска е в ръцете на УС и така се възпроизвежда една тоталитарна вертикална структура. Тя и сега съществува. Това и в договора за възлагане на управление може да бъде заложено като промяна.

В каква посока тръгва БНТ - към държавна или обществена медия, след избора на Гоцев?

Трудно ми е давам такива категорични оценки. За мен е важно да се каже, че БНТ не е извървян пътя от държавна към обществена медия, и ако това не се случи при дебата за УС и при конкретни изисквания в договора за възлагане на управление, ще продължи старата практика - индиректно чрез УС ще има и корпоративни, и политически влияния. Нашата техническа експертиза показва, че в концепцията на Кирил Гоцев, която по отношение на технологично обновление и цифровизация е много добра, не работи със стандарти на ЕС за радио и телевизия, а със стандарти на големи фирми в сферата на аудиовизията и мултимедията и това поставя много въпросителни. Целта на нашият мониторинг е да каже, че стандартите в Европа са отдавна известни, обществените медии са една много добре смазана машина за управление на телевизионната индустрия в обществените медии и ни повече, и ни по-малко, това трябва да се прилага. Иначе ще остане само говореното и красивите думи за обществена медия, а на практика зад тях ще се крият определени лобистки интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.