Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готви се втори опит за сваляне на Бъсеску

Румънският Конституционен съд ще се произнесе чак през септември за валидността на референдума

9 коментара
Готви се втори опит за сваляне на Бъсеску

Усилията на днешните управляващи в Букурещ за отстраняване на румънския президент Траян Бъсеску очевидно продължават, въпреки че на проведения в неделя референдум се явиха по-малко от нужния за неговата валидност избиратели. Сега тези усилия са насочени в две посоки – манипулация с броя на избирателите, който служи за база при определяне валидността на референдума, и подготовка за нов референдум при променени правила.

Румънският Конституционен съд реши да отложи за 12 септември всяко едно решение във връзка с референдума на 29 юли в Румъния, предаде Аджерпрес, позовавайки се на източници от съда. Отстрочката е дадена, за да може да бъдат проучени междувременно всички избирателни списъци.

Според окончателните официални резултати на Централното избирателно бюро референдумът в Румъния за отстраняване от власт на президента Траян Бъсеску би следвало да е невалиден, тъй като на него са гласували 46,24 процента от избирателите.

Това не отговаря на условието за участие на 50 процента плюс един от имащите право на глас.

Управляващата лявоцентристка коалиция Социал-либерален съюз обаче поиска от Конституционния съд да не взима под внимание официалните избирателни списъци, обявени точно преди референдума, за да определи броя на избирателите, а неокончателни данни от преброяването през 2011 г.

Парламентът трябва да реши организирането на втори референдум, ако Конституционният съд не потвърди валидността на резултатите от референдума на 29 юли за отстраняването на длъжност на президента Траян Бъсеску, заяви същевременно заместник-председателят на групата на либералите в Камарата на депутатите Еуджен Николаеску, цитиран от Аджерпрес.

"Ако Конституционният съд избере варианта, че не са изпълнени условията за потвърждаване на резултатите от референдума, това заключение ще бъде съобщено на парламента. Мисля, че единственият възможен ход на парламента е да установи, че няма юридическа симетрия между избора и отстраняването на президента, че е необходимо допълване на законодателството, така че и отстраняването да се финализира с един втори кръг гласуване, втори референдум, независимо колко души са участвали във вота, така, както е на втория кръг на президентските избори", заяви Николаеску за Радио Франс Енетернасионал, като уточни, че това е негово лично мнение.

По-рано тази седмица премиерът Виктор Понта заяви в понеделник, че няма да бъде организиран нов референдум за отстраняването на Бъсеску. "Не питайте мен какво ще направи парламентът, но не мисля, че ще започнем отначало", заяви Понта в отговор на журналистически въпрос.

Според окончателните данни на Централното избирателно бюро, оповестени вчера, на референдума на 29 юли са гласували 46,24 процента от имащите право на глас, а според закона за да бъде признат за валиден референдумът, в него трябва да се включат най-малко 50 процента плюс един от избирателите. 87,52 процента от участвалите в допитването са гласували за отстраняването на Бъсеску, 11,15 процента са против.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    a Понта спомня ли си какво се случи с Чаушеску?

  2. Анонимен
    #8

    Да бе, те пък тези в БГ - то, като че ли имат. Само сгода не им се е удала още, че да видите какво ще направят.Свят ще ви се завие.

  3. Анонимен
    #7

    Болшевиките в Румъния нЕмат спирачки !

  4. Анонимен
    #6

    Спомнете си как беше във България. Първо свалиха Стефан Савов от поста председател на парламента защото "не бил давал думата на шайката ДПС. Тогава ДПС бавеха съюза със СДС и после изведнъж се преметнаха към БСП, което е истинското им лице.
    После дойде предателството на предателя Желев / за втори път - първият беше когато призна за редовни изборите за Велико Народно събрание през 1990 г./ и така наречените "Боянски ливади". След това дойде старчето Белов, зад гърба на който израсна мафията, изцяло

  5. Анонимен
    #5

    Комунистите не се водят от разум и грижа за доброто на нацията. Те се водят от омразата и страха на слабия който иска да се наложи над силния. Така се установяват тоталитарните режими. Румънските комунисти може и да го о отричат, но на там водят страната си. Жалко, Румъния беше доста по-стабилна от България. Явно навсякъде комунистите не са стока.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  7. Пеперлиев
    #3

    От напъни да вземат цялата власт, тъпите сопциалисти ще убият страната. Ма то къде се е чуло и видяло социалист-патриот. Всички социалисти са егоисти и предатели.

  8. Анонимен
    #2

    Вече виждам румъния аут от ес :)

  9. Анонимен
    #1

    Колкото и методите на управляващите да са болшевишки, то при този резултат от референдума Бъсеску трябва сам да се оттегли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.