Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готви се закон за еврофондовете

11 коментара
Готви се закон за еврофондовете

Обмисля се създаването на Закон за еврофондовете, който да регламентира всички процеси по усвояването на европейските помощи, съобщи във вторник ресорният министър Томислав Дончев.

На среща с представители на бизнеса той посочи, че такъв закон може да бъде изработен до края на годината.

Подготовката на такъв документ бе анонсирана още от миналото правителство. Идеята на бившия вицепремиер по евродфондовете Меглена Плугчиева беше по този начин да се премине от децентрализирана към централизирана система. Такава цел обяви и новото правителство.

Министърът информира, че темповете на усвояване на евросредствата се е увеличил 7 пъти. Дори да запазим това темпо, резултатите ще бъдат добри, а не блестящи, посочи Дончев. Той се надява до есента усвояването на европейските средства да стигне двуцифрено число.

"Процентът на разплатените средства, обикновено това се използва като синоним на усвоените пари, е 4 %. Размерът на договорените вероятно вече е около 30. Който има някакви базисни нива на грамотност знае, че тези цифри никак не са окуражаващи, особено процентът на разплатените средства", коментира министърът.

Той каза, че е налице голяма доза преосигуряване за създаване на всички възможни гаранции, за да няма нарушения. Според него обаче контролът не трябва да убива реалния процес.

Министърът за еврофондовете съобщи още, че се очаква ресурсът на фонд ФЛАГ, който трябва да съфинансира общински проекти, да бъде увеличен. Водят се и разговори за нарастване на възможностите, при които фондът може да осигурява кредити.

Има идея срокът между искането и получаването на средства по проектите да се фиксира на три месеца, каза Дончев. Сега верификацията на проекта отнема над половин година.

Според министъра трябва да се премахне предварителният контрол на проектите, тъй като той създавал в общините измамното усещане, че те споделят отговорността с някой друг. Винаги финалната отговорност се носи от бенефициента, подчерта Дончев.

Според него съфинансирането на европроектите трябва да бъде устойчива практика, с изключение на инструментите за селските райони или по отношение на малките общини, тъй като има силен дисциплиниращ ефект.

До 35-40 процента могат да достигнат авансовите плащания по европроекти за публичните институции и за инвестиционни обекти, каза в отговор на въпрос Дончев.

В следващия период на еврофинансирането от 2013 до 2020 г. ще има леко отстъпление от мащабните инвестиции в инфраструктурни проекти, каза още Дончев. Ако има инвестиции в инфраструктурата, то те ще са в зелена инфраструктура.

Трябва да гледаме напред и да използваме повече ИТ-решения в процеса на кандидатстване за еврофинансиране, отбеляза министърът. Той обаче изтъкна, че такова решение не би сработило в пълна степен в различни програми. Според него успех биха донесли широкото децентрализиране и използването на информационните технологии.

По думите му не може да се направи нищо, ако бенефициентите нямат добри идеи и не са активни. Той напомни, че парите от Европейския съюз не могат да решат всички икономически проблеми и не всички българи ще станат богати с тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Непримиримият
    #12

    ...трябва да се разбере дали ще имаме нормални пътища и инфраструктура като цяло.

  2. malechko
    #10

    ne se bavi zashtoto ima preosiguriavane i kontrol, a takmo obratnoto - niama nikakav kontrol i ot usvoiavane u nas stava prisvoiavane. ama nashte chorbadjii naistina sa neveroiatni nagleci, imalo prekalen kontrol, malee, do ta se smeesh li, da plachesh li...samo che v evropata veche ni znaiat nomercata i prestanaha hem da ni se veazvat hem da ni davat parichki za prisvoiavane. i tochno za tova mnogo gi boli vlast-imashtite, shtoto si misleha che evropata e bezdanna kaca s med, ili che evropata shte si zatvaria ochite kato CCCP na vremeto...

  3. aman
    #9

    Ще се върви към централизация?! Нали точно към децентрализация трябва да се стремим. Да се гради капацитет на общинско ниво и да се работи по използването на фондовете на общинско и регионално ниво. Аман от тоз център. Плаша се като чуя правителството да говори за зелена инфраструктура. Трябва зелена икономика не инфраструктура. И какво му е зеленото да искаш още 1 млрд. евро за ремонт на пътища?! Кога ще се инвестира във ЖП, интермодален транспорт, градски транспорт?! Ама да се инвестира, така че

  4. aman
    #8

    http://www.fesbg.org/

  5. мениджър
    #7

    2 години нашата фирма си чака парите от оперативна програма Развитие на човешките ресурси. Всички проверки минаха, всички срокове изтекоха и сега трябва да съдим държавата, че не плаща парите, дадени от Брюксел. Ще ги осъдим, ама защо трябва да се стига до такава мизерия?

  6. патил
    #6

    Да контролът в изпълнителните агенции убива промените. Но кой иска промени изобщо? Не е ли целта "приятелските кръгове" да "усвоят" и фондовете?

  7. MangoMahlata
    #5

    явно нашето мутра много снася ! Направо ме досмеша - нашето мутра в ролята на златна кокошка...

  8. наблюдател
    #4

    Тези са за уволнение до един.Не правят финални одити, не плащат.И си изтриват ръцете с Дянков- той казал да не се плаща. Трябвали му пали от лихвите на европалите които държи сега в банките.Е та няма ли кой да провери това дали е вярно. Щото не знам какви ще спечели Дянков от лихви ако е така, ама загубите от това че всичко живо се настрои против европрограмите и никой не ще да пиши проекти със сигурност са стократно по-големи.Дончев, ако до месец два не отпушиш ОПАК и човешки ресурси забрави за останалото. Виж броя на чакащите плащане проекти като проценти от изпълнените и ще ти настръхне косата.

  9. мутра
    #3

    киризят тези в Брюксел, ти си разкрит, мой човек ! Земи се стегни, да приличаш на човек, поне...

  10. заинтересован
    #2

    Централизацията и сега си я има. Всички решения се взимат от Управляващите органи на ОП в София - нали това е централизацията - където се взимат окончателните решения, където се полагат окончателните подписи и т.н. По-централизирано би означавало Партията да се слее с Държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.