Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готвят "другарски съд" за Милотинова заради проваления закон на Севлиевски

0 коментара

Сблъсъкът между противниците на медийния закон и шефката на комисията Милена Милотинова днес навлезе в нова фаза. Вчера тя и още трима членове на НДСВ от медийната комисия помогнаха да бъде отхвърлен внесения от Мирослав Севлиевски закон за гражданското въздухоплаване. Днес "Новото време" се включи в подписка с апел поведението на Милотинова да бъде разгледано на заседание на парламентарната група на НДСВ.

Деветима от НДСВ вчера се въздържаха да подкрепят внесения от Севлиевски и Йордан Мирчев проект, според който бъдещите концесионери на гражданските летища ще събират и летищните такси, и така помогнаха на опозицията да го отхвърли. По думите на транспортния министър Пламен Петров, проектът е писан повече от година от ведомството му, но е внесен чрез двамата депутати.

Трима от бойкотиралите закона - Милена Милотинова, Диляна Грозданова и Иван Павлов, са автори на медийния закон, отхвърлен от парламента преди няколко седмици с помощта на "нововремците" в НДСВ. Димитър Димитров, който също се въздържа, е сред привържениците на медийния закон и член на едноименната парламентарна комисия, а Мариана Костадинова е близка до Грозданова.

Главното действащо лице в пуснатата сред НДСВ подписка срещу Милотинова обаче не е от "нововремците". Подписката е инициирана от Люцкан Далакчиев. Според кръга около Севлиевски и Кошлуков, той бил приближен на Панайотов и това означавало, че действията му са подкрепени от ръководството на парламентарната група. "Просто Милотинова и сие прекалиха - това е правителствен проект, който ще ни помогне да усвоим пари от еврофондовете. Заедно с Диляна Грозданова ще разберат, че това не е като да четеш аутокю", заяви член на "Новото време".

В същото време въздържалите се вчера твърдяха, че Далакчиев е човек на Стоян Ганев и е бил помолен да инициира подписката от приближените на Кеворк Кеворкян. Далакчиев бе сред царските парламентаристи, подписали заедно с Елка Анастасова и Стела Банкова преди година и половина и двете писма до Симеон Сакскобургготски, в които се настояваше за смяна на икономическата политика на правителството и за връщане към предизборните обещания.

Пред медиите Далакчиев заяви, че целта на подписката е да бъде обсъдено взаимодействието в ПГ на НДСВ. Той отговори с: "Не задавайте риторични въпроси!" на питанията дали причината е вчерашното гласуване на хората на Милотинова. Според Борислав Цеков, в подписката се настоявало директно царските депутати да обсъдят поведението на Милотинова и членовете на медийната комисия във връзка с отхвърления вчера проект.

Далакчиев твърдеше, че в искането са се включили почти всички депутати от групата. Към края на деня обявяваната цифра варираше от 30 до 50 човека, което далеч надхвърля изискваните минимум 11 души, за да се обсъди на заседание.

Борислав Цеков обясни още, че отхвърлянето на закона за въздухоплаването ще попречи на усвояването на 250 млн. евро от европейските фондове.

Самата Милена Милотинова коментира, че всеки има право на лично мнение и че гласуването ѝ вчера няма нищо общо с отхвърлянето на медийния закон. "Не казвам, че няма да си променя мнението за проекта, но засега колегите ми не са успели да ме убедят", каза тя пред mediapool.bg. Шефката на медийната комисия настоя тези, които твърдят, че отхвърлянето на проекта пречи за усвояването на европари, да посочат в кой европейски документ пише, че тези средства трябва да се дадат не на държавата, а на концесионерите.

Тя припомни, че за законопроекта са въздържаха и двама от членовете на транспортната комисия - Тодор Костурски и Анели Чобанова. "Те нямат нищо общо с медийния закон", посочи Милотинова и добави: "Нямам никакви притеснения , дори когато съм сама. Никога не е имало разлика в начина, по който гласувам в комисия и в зала, докато тези, които искат да ми устроят "другарски съд", не могат да го твърдят за себе си".

Пред журналисти днес Анели Чобанова обясни, че министърът и зам.-министърът на транспорта говорели различни неща и тъй като тя не можела да реши за себе си кой е прав, гласувала "въздържал се".

В кулоарите на парламента министър Пламен Петров коментира, че след отхвърлянето на проекта малките летища нямат шанс да получат каквото и да е финансиране и да привлекат частни инвеститори. "Ако не може да бъде преодолян проблемът с липса на инвестиции в българските летища, тогава ще трябва да се премине към крайния вариант и те да бъдат продадени", заяви той.

По думите му частният инвеститор имал стимул да дойде и да си влага парите само ако му се даде възможност да събира такси и постъпления, липса на такава възможност елиминирала вероятността някой да инвестира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.