Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готвят нови промени в зоните за защита на морския бряг

4 коментара
Готвят нови промени в зоните за защита на морския бряг

Промени в зоните със специален статут край морския бряг ще обсъждат специалисти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и народни представители, стана ясно в четвъртък на заседанието на постоянната парламентарна комисия по местно самоуправление.

Предложенията за промяна на тези текстове трябва да са готови до 25 октомври, съобщи председателят на парламентарната комисия по местно самоуправление Ремзи Осман (ДПС).

Това не е опит да се спре разглеждането на проектозакона за черноморското крайбрежие, уточни Ремзи Осман, а опит да се предложат такива текстове в закона, които ще получат широка обществена подкрепа.

Народните представители от комисията са се обединили около промяната на текстовете в проектозакона (чл.9), че зони със специализирана устройствена защита – “А” и “Б” трябва да важат за цялата крайбрежна ивица, а не както беше предложено от кабинета – само за тези райони, където няма урбанизирани територии и не са влезли в сила подробни устройствени планове.

Голяма част от депутатите от комисията са се противопоставили на разделението между териториите, които са били застроени, и тези, които все още не са урбанизирани, защото това реално означава, че новият нормативен документ ще узакони това строителство, което е “на ръба” на закона.

Промяната на чл. 9 в проектозакона вече налага да се обмислят следващите текстове, в които се уточнява как ще се определят границите на двете специални зони.

Според текстовете, които правителството одобри, зона “А” обхваща крайбрежната плажна ивица, пясъчните дюни и всички прилежащи до морето територии като гори, крайбрежни езера, лагуни, лимани и влажни зони.

Предложението на кабинета беше в зона  “А”, която се намира непосредствено до брега, да се забрани строителството на всякакви сгради, плътни огради и съоръжения, с изключение на тези, които са за укрепване на брега и защита на културно-историческото наследство.

Широчината на крайбрежната ивица, която попада в зоната с пълна строителна забрана, е 100 метра от пясъчните ивици и 50 метра при скалистия бряг.

Текстовете действително са много конфликтни, защото засягат много интереси и трябва да се получи широка обществена подкрепа за тях, коментира председателят на парламентарната комисия Ремзи Осман. Ако така внесем проектозакона в пленарна зала за обсъждане, той ще започне да се променя “на коляно”, каза Ремзи Осман.

Специалистите ще трябва да решат по какъв начин ще се третират в този закон вече съществуващите сгради в урбанизираните територии, които ще попаднат в рамките на зона “А”. Защото хотели и ресторанти продължават да се строят на пясъчната ивица, необезпокоявани от държавните и общинските структури.

На започващото в петък национално изложение за недвижими имоти “Имоти Експо” ще се рекламират два хотела, които строителен предприемач планира да строи върху плажната ивица в Царево.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. зоз
    #5

    ясно,търсят широка подкрепа още в комисията.не е ясно как я търсят.

  2. Б.Б.
    #4

    ВЪЗТАНОВЕТЕ КАДАСТЪРА ОТ 1936-37 ГОДИНАНАШИТЕ ПРЕДЦИ СА ЗАЩИТАВАЛИ ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, ЗАЩИТАВАЙКИ ПРАВАТА НА ВСИЧКИ НЕЙНИ ГРАЖДАНИ!СЕГАШНИТЕ ПОЛИТИЦИ - САМО НА БОГОИЗБРАНИТЕ

  3. Забежко
    #2

    Имат една много хитра и оригинална система. За разлика от другите уж цивилизовани народи, те си планират териториите и градовете със централни закони и наредби, а не със териториални и градоустройствени планове, правят това по подобие древните египтяни и други отдавна изчезнали цивилизации, културни хора. Всъщност ако запитате някой техен специалист по темата, ще ви осведоми, че всъщност системата е по-двойствена, тъй като такива планове всъщност се правят но тяхната цел не е да се прилагат, тъй

  4. Инженерко
    #1

    Ало, Забежко! И ти си от ЕнтЕлЕгентните българи! То според тебе само архитектите са способни да вършат работа, май! Че ги слагаш и при зарзаватчиите! Сигурно трябват ПРЕинтелигентен архитект, за да измериш 100 м. от морето до къщата, а? Или трябва да си ПРЕинтелигентен архитект, за да си честен, да си вършиш работата и да знаеш кое е правилно и кое не! Ами нали това строителство навсякъде върху природата е със съгласието на тези ПРЕинтелигентни архитекти, наречени ГЛАВНИ! Главни мошеници и рушветчии! Що не вземеш да забегнеш някъде и да не се изказваш публично неподготвен?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.