Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готвят се евроглоби срещу Испания и Португалия заради високия дефицит

Възможно е да бъдат спрени еврофондовете за двете нарушителки

1 коментар
Готвят се евроглоби срещу Испания и Португалия заради високия дефицит

Испания и Португалия са на път да станат първите държави в ЕС, глобени заради високите си бюджетни дефицити.

Съветът на ЕС по икономическите и финансовите въпроси във вторник прие, че Испания и Португалия не са предприели ефективни мерки за коригиране на бюджетните си дефицити. Двете страни не са спазили крайния срок за привеждане на дефицитите си под максимално допустимото ниво от 3%.

Това решение отвори пътя за налагане на санкции на двете страни. Ако се стигне до глоби, това била безпрецедентна процедура в историята на Икономическия и валутен съюз, отбелязва АФП.

Европейската комисия има 20 дни, за да предложи на Съвета предприемането на следващи действия, свързани с налагането на глоби. Въпросните санкции могат да са на стойност до 0,2% от БВП, въпреки че страните ще имат възможност да подадат мотивирани молби за редукция на сумата в рамките на 10 дни. Според европейския комисар за икономическите отношения Пиер Московиси е възможно глобата да бъде и нулева. Съветът на ЕС ще има допълнителни 10 дни, за да наложи глобите.

Московиси изрази очакване Европейската комисия да предложи да бъдат замразени част от средствата от структурните фондове на ЕС, предвидени за Испания и Португалия от догодина. Според европейски източник през 2017 г. ще бъдат спрени 1,3 милиарда евро за Испания и 500 милиона евро за Португалия.

Миналата година бюджетният дефицит на Испания достигна 5 процента от БВП, а този на Португалия - 4,4 процента, при разрешени 3 процента.

Въпросът за санкционирането на двете страни е деликатен, отбелязва ДПА. Португалия предвижда да намали тази година своя дефицит в рамките на позволеното, а Испания е обхваната от политическа парализа, след като парламентарните избори през декември и юни не излъчиха ясен победител и в резултат не може да бъде съставено правителство.

Междувременно, в деня на решението на Съвета испанският министър на икономиката Луис де Гиндос обяви, че Мадрид ще предложи повишение на корпоративния данък, за да намали бюджетния си дефицит под прага от 3 процента от БВП и да избегне санкция от ЕС, предаде Франс прес.

"Ще предложим мярка, отнасяща се до корпоративните данъци, която ще донесе 6 милиарда евро", посочи той.

Не е ясно доколко кризисните действия на Мадрид на настоящия късен етап ще му помогнат да избегне евроглобата.

Министър-председателят на Португалия Антонио Коста пък коментира, че би било "необосновано и непродуктивно" страната му да бъде наказана за прекрачване на границите за дефицита в еврозоната.

"Целият този процес е противоречие", коментира португалският премиер, допълвайки, че тази година страната ще постигне дефицит под 3% от БВП, като по този начин ще отговори на правилата на ЕС.

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум даде да се разбере, че Италия няма да получи разрешение да не спазва напълно новите правила на еврозоната за спасяването на банки, които имат за цел да защитят данъкоплатците, предаде Асошиейтед прес.

"Това не е остра криза, така че имаме известно време, за да оправим нещата", се аргументира Дейселблум. Той освен това подчерта, че е важно еврозоната да спазва онова, което е договорила, "в противен случай всичко в Европа ще бъде поставяно под въпрос, а вече имаме много въпроси в Европа, така че нямаме нужда от нови".

Италианските банки са подложени на сериозен натиск заради лоши кредити в размер на общо около 360 милиарда евро. Италия е третата икономика в еврозоната, така че една криза там вероятно ще има много по-тежки последици от редицата проблеми, с които 19-те се сблъскват през последните години, по-конкретно в Гърция, отбелязва АП.

Новите правила разрешават пари на данъкоплатците да бъдат използвани за спасяване на банки едва когато част от парите, които кредиторите имат да получават, бъдат отписани.

Дейселблум разкритикува остро призивите да бъдат налети държавни пари в банки, когато те изпаднат в затруднено положение. "Винаги ще има такива банкери, които казват, че се нуждаят от повече държавни средства за рекапитализиране на своите банки, но аз ще се противопоставя на това много твърдо, защото за пореден път ще бъдат засегнати данъкоплатците, за пореден път ще бъде увеличен суверенният дълг на страни, които са сериозно задлъжнели", подчерта той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.