Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Град Аркутино на хоризонта. Как гора и дюни станаха урбанизирана територия

0 коментара
Град Аркутино на хоризонта. Как гора и дюни станаха урбанизирана територия

В местносттта Аркутино е планиран нов град. Той е разположен на терен от над 311 декара, а предвидената височина за застрояване в 100-метровата зона "А" в част от парцела е 15 метра – два пъти повече от регламентираното по закон.

Това се вижда от Подробния устройствен план (ПУП) на парцела, изготвен през 2012 г., който Свободна Европа прегледа. "Това е много по-голямо от Алепу! За първи път виждам този проект", каза главният архитект на община Созопол Радост Георгиева.

Справка от кадастъра показва, че съседният имот от 254 декара също е описан като урбанизирана територия, докато картата и поглед на място свидетелстват, че става дума предимно за дюни. Според заместник-кмета на Приморско Петко Гечев най-вероятно става въпрос за грешка, защото ПУП за този терен не е правен и по думите му там няма да се строи.


1. Справка за имота в община Созопол от Агенция по кадастъра. В жълтия кръг: изоставеният строеж от 1986 г. 2. Параметри на ПУП на имота 3. План за застрояване на имота

Как гората и дюните станаха урбанизирана територия

Теренът е обособен около незавършения обект "Център знаме на мира", чието строителство започва през 1986 г.

Мегапроектът е замразен през 1992 г. Две години по-късно Министерството на науката и образованието го дава на Министерството на териториалното развитие и строителството поради отпаднала необходимост и с цел окончателното му завършване. Проваля се и идеята обектът да бъде приспособен за колеж от веригата "Колежи на обединения свят".

Така се стига до 1995 г., когато със заповед на министъра на териториалното развитие и строителството "Главболгарстрой" получава 611 дка крайбрежие в местността Аркутино. По това време дружеството е все още държавно.


Това са изградените и недовършени сгради на комплекс "Център знаме на мира"

"Главболгарстрой" е приватизиран през 1996 г. от работническо-мениджърското дружество "ГБС - Приват". Имотите край Аркутино стават част от активите на вече частното дружество. Според нотариалния акт от 1997 г. базисната цена на имота е 156.03 лв. на кв. м. Справка в масивите на БНБ показва, че в този период един долар се е обменял за над 1700 лв., което прави около 10 цента цена за квадратен метър.

В интервю през 2004 г. за Balkan Media Agency директорът на "Главболгарстрой" Симеон Пешов заявява: "заварихме разбити пътища, липса на елементарна инфраструктура, рушащо се скеле на строеж, изоставен в средата на 80-те години. Въпреки това си дадохме сметка за изключителния потенциал на местността и с готовност протегнахме ръка на държавата и общината, които през 1995 г. търсеха инвеститор, готов да възстанови района". В същото интервю Пешов обяснява, че намеренията на фирмата са "да превърне райското кътче в център за развитие на екологичен туризъм".

Пътят на "райското кътче" към офшорките

През май 2005 г. "Главболгарстрой" обособява от имота два парцела – в община Созопол и в община Приморско. Теренът от 311 дка в Созопол е записан като неурегулиран поземлен имот "обществен терен" и в него е включен недостроеният комплекс "Център знаме на мира". Данъчната оценка на имота е 878 918 лв. Другият имот от 254 дка, включващ дюните, според нотариалния акт е земя девета категория при неполивни условия. Данъчната оценка е 6941 лв.

Пет месеца по-късно имотите са вкарани като апортна вноска в дружеството "Аркутино ЕАД" с едноличен собственик на капитала "Главболгарстрой", а месец по-късно като едноличен собственик на капитала на "Аркутино" ЕАД в регистъра вече е записана офшорната "Фадилен Инвестмънт ЛТД", регистрирана на Британските Вирджински острови. Като управители са вписани швейцарски гражданин и трима българи. Българите са Деница Урумова, адвокатите Боян Станоев и Димитър Данаилов. През 2007 г. собственик на капитала вече е фирмата "Ар Ту Ар Аркутино Лимитид", Вирджински острови, САЩ.

Следват още няколко смени на едноличния собственик на капитала в годините: "Инджайс Ийстърн Еуропеан Пропърти Дивелопмънт Къмпани" (Кайманови острови), Интегрейт Ийстърн Юръпиън Фанд (Кайманови острови) и като последен собственик е записано дружеството "Икериа Лимитид", регистрирано в Обединените арабски емирства.

Имената на адвокатите Станоев и Николай Базлянков присъстват лично или чрез фирми в управата на всички дружества-собственици на "Аркутино" ЕАД.

Кои са тези хора?

Деница Урумова е дъщеря на дългогодишния съдия от ВАС Николай Урумов. Името ѝ се появява и като управител на консорциум "ГБС-Созопол", създадено през 2008 г. със собственици "Главболгарстрой" и община Созопол.

От 2009 г. Урумова започва кариера на съдия и в момента работи в Софийския районен съд. Името на Урумова нашумя около сделката ѝ за купуване на отстъпено право на строеж като крайнонуждаеща се в Приморско през 2007 г. От репортаж на БНТ през 2010 г. става ясно, че на мястото е построен хотел.

Боян Станоев и Николай Базлянков са съдружници в адвокатско дружество. Според Търговския регистър в момента Станоев е действителен собственик на капитала на "Аркутино" ЕАД заедно с дружеството "Икериа Лимитид" (Обединените арабски емирства).

Имената на адвокатите Боян Станоев и Николай Базлянков се появяват и в разследване на в. "Капитал" от 2013 г. за това кой печели 90 на сто от държавните земи от търговете с компенсаторки. Данните от Търговския регистър тогава показват, че адвокатите представляват офшорните собственици на двата акционера във "Винпром Пещера" - "Глобъл маркет" и "Сириус инвест".

Строителството: въпрос на време?

Според одобрения през 2012 г. ПУП за парцела, който се намира на територията на община Созопол в зона А на част от терена е допуснато строителство с височина 15 м.

Според Радост Георгиева, настоящ главен архитект на общината, това са най-високите параметри за строителство, каквито няма нито една сграда в Созопол, още по-малко на първа линия.

Параметрите са два пъти повече от разрешеното по закон 7,5 м. Това се е случило въпреки разпоредбите от 2008 г. на Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Архитект Георгиева каза, че към момента на одобряването на ПУП зона А не е била очертана, но въпреки това тя няма обяснение как това противоречие е допуснато. Одобреният ПУП предвижда строителство на мястото на гората на ваканционни жилищни сгради и хотели.

Общият устройствен план на Созопол влиза в сила през 2016 г., но той не отменя ПУП-а.

Засега няма обяснение от Агенцията по кадастъра как дюните, които са в частния парцел, обособен на територията на община Приморско, са станали урбанизирана територия. От общината твърдят, че няма да позволят строителство в района. Според все още недействащия Общ устройствен план теренът е предназначен за рекреационна устройствена зона, предназначена за курорт и допълващи дейности.


1. Справка от Агенция по кадастъра за имота в община Приморско 2. Част от ОУП на община Приморско, където се намира имотът

По телефона, посочен за връзка с настоящия собственик на терена ("Икериа Лимитид") и който съвпада с този на адвокатската кантора на Станоев и Базлянов, съобщиха в едно изречение, че "чуждестранният собственик е заявил, че засега няма инвестиционни намерения за тези парцели".

(След публикуването на текста от "Главболгарстрой" изпратиха съобщение, че от близо 15 години нямат "нищо общо със собствеността на цитираните имоти, както и с последвалите устройствени процедури, касаещи въпросните", което е посочено и в текста на Свободна Европа.)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.