Градовете вече воювали помежду си коя от държавните агенции да приютят, съобщи в понеделник премиерът Бойко Борисов пред журналисти, след като изненадващо се появи на инспекцията на строежа на участък от магистрала "Хемус" – от гара Яна до околовръстното шосе.
Той коментира широк кръг от теми – от идеята за преместване на част от централната държавна администрация в провинцията и електронното правителство през закона за конфискацията, усвояването на еврофондовете, строителството на магистрали, до младежката безработица.
По повод на местенето на чиновниците Борисов каза, че единственото, решено със сигурност до момента, е преместването на ресора туризъм от Министерството на икономиката, енергетика и и туризма в Пловдив, където вече имало и избрана сграда.
За останалите ведомства се водел дебат, каза премиерът, като напомни, че е поискал от министъра по еврофондовете Томислав Дончев икономическа обосновка, "за да видим колко ще струва".
Премиерът напомни, че пари няма и даде пример, че заради липсата на средства няма да се осъществи идеята Столичната община да се премести в сградата на земеделското министерство, която е архитектурен паметник. Това местене би струвало 20 млн. лв., каза Борисов.
А конкуренцията между градовете за приютяване на агенциите, по думите му, била "страховита".
Варна и Бургас били във война кой да вземе Агенцията по рибарство и аквакултури. Плевен и Хасково се карали за Агенцията по виното и лозарството. Едните казвали, че правели повече вино, другите – че пият повече.
Борисов побърза да увери, че местенето нямало да се случи за месец-два или за година, а в следващите 4-5 години, намеквайки, че ГЕРБ няма намерение да се оттегля от властта след изборите догодина.
В защита на “деконцетрацията” Борисов каза, че градовете трябва да станат по-атрактивни за младите хора, “иначе ще идвате в София”. Той поиска от журналистите да вдигнат ръка, ако са родом от столицата, след което заключи: “Ето, виждате ли, половината не сте от София”. “Мислим как да създадем интерес хората да останат по градовете си”, каза Борисов и даде за пример Русе, където се разходил през уикенда. “Станал е изключително приятен град – с площади, с фонтани, с опери, с театри, млади хора с кънки...”, описа впечатленията си премиерът.
Борисов не пропусна да коментира и критиките към Закона за конфискацията с думите: “На никой не му е приятно да му конфискуват палатите по морето, в чашките на язовирите и т.н.”. “Защо нито един посланик не критикува закона”, запита Борисов и отбеляза, че всички се радват, че се е намерила политическа партия да приеме такъв закон. Сега най-важното било да се избере ръководството на комисията за конфискацията и специално на регионалните директори.
Премиерът се възползва от присъствието на камерите, за да обясни за пореден път, че “много активно се работи за електронното правителство”. Последва неясно обяснение за мярка за професионално обучение, финансирана с 30 млн. лева и насочена към 6000 души, към която нямало интерес. Борисов свикал среща с икономическия министър Делян Добрев и социалния Тотю Младенов, за да обсъдят проблема. “Младите нямат работа, а в същото време не се изпълнява тази програма”, каза Борисов.
Електронният прием на документи трябвало скоро да се въведе и по отношение на проектите за енергийна ефективност в малките и средни предприятия, каза още Борисов.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
36 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Все пак не може да се отрече някаква логика в тази история.Конкретен пример е ДИК-Държавна Инспекция по Корабоплаването.Може ли някой да обясни какво търси тя в София?Мястото и е във Варна,Бургас или Русе,т.е. там където са корабите и морските фирми.
По последни данни най-много алкохол се изпива в с. Железница, та предлагам там да преместят агенцията по виното и ракията, Агенцията по пътищата да я преместят между 50-тия и 60-тия километър на АМ Тракия, Дирекцията на МВР в с. Шума /може да се използва част от вилата на Цветан Цветанов/, президентството на оная скала до Черноморец и т.н. Не знам защо туризма да е в Пловдив, а не на връх Мусала например?
Браво селски ,браво.Дебатирайте по-внимателно,защото като дойдат други на власт,може да ти потърсят отговорност за делата които си вършил.
Тапак!
А селата са в битка за Министерски съвет!
Но пък умее да разиграва театър и да влиза в образ на голям спестовник и грижовник, без който ще изгинем............ Смях! Не е ли време и да се поразгневим?
Градовете воюват понеже се надяват на пари, които ще бъдат откъснати от значително по-важни дейности, отколкото за местене на бардаците.
3 234 008 ЛВ. „ИЗЛЕТЯЛА“ ВЛАСТТА ЗА ПОЛОВИН ГОДИНА (данните са от авиоотряда от 11.10.2010, т.е. за първите 6 месеца от управлението на ГЕРБ) Като имаме пред вид , че министрите рядко пътуват сами със самолет (изключение: Цветанов и Дянков), другите за 6 месеца явно ги е изхарчил Борисов! Сам, или с други. И това, без да броим хеликоптерите му, или горивото за мощните коли, които пътуват с допълнителен обслужващ персонал и бодигардове, за да посрещнат величието по летищата. Но той го беше казал още в първите дни: че за сигурността си няма да пожали средства.
През април тази година в ТЕМА бяха направили справка за Дянков, че той, примерно, си е поръчал само две пътувания със самолет и то в рамките на страната през м.г (на 19 септември до Русе и до Бургас на 13 декември)....И това е струвало 7519,58 лв. само за самолета. Това донякъде показва колко харчи обикновено Борисов като прелита насам натам и то без никакъв сериозен повод