Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Градовете ще се застрояват още по-нагъсто

Преустройване на дома само срещу технически паспорт на сградата

21 коментара
Градовете ще се застрояват още по-нагъсто

Още по-гъсто застрояване на градовете предвиждат промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ). Те са публикувани на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обществено обсъждане.

Предлага се разширяване на териториите и зоните, в които могат да се отпускат по - големи отклонения от правилата и нормативите за застрояване. Това ще става с предложение на кмета, като искането трябва да бъде одобрено с гласовете на две трети от съветниците в общинския съвет, предвиждат промените. В момента разрешаването на строителство извън установените правила ставаше след съгласието на министъра на регионалното развитие.

Допускането на отклоненията се прави заради липсата на свободни места за строителство основно в централните градски части на големите градове. С прехвърлянето на правомощието на общинските съвети да дават разрешителните с отклонения пък се цели засилване на ролята на местно самоуправление и децентрлизация, е посочено в мотивите към законопроекта.

В същото време се предвижда ограничаване на промяната на предназначението на един или няколко имота извън урбанизираните територии, за които няма общ устройствен план. Това се прави с цел спиране на масовото застрояване на курортите.

Предлага се още основен ремонт и преустройство на дома да става само ако сградата има технически паспорт. Такива паспорти имат единствено сградите, строени след 2005 г., докато почти всички стари блокове нямат паспорти.

Целта на промяната е да се защити безопасността на сградите и да се накарат собствениците да си направят техническото обследване на постройката. То и в момента е задължително по закон, но почти никой не го прави.

Устройствените схеми ще се наричат вече пространствени, предвиждат още промените. Те се правят с оглед изготвянето на основните стратегически документи за следващия програмен период на ЕС след 2014 г.

Предвижда се още системата от документи за стратегическото планиране на пространственото развитие да обхващат Национална концепция за пространствено развитие, регионални схеми за шестте икономически района, както и за всяка от 28-те области. Отделно всяка от 264-те общини ще трябва да има концепция за пространствено развитие на община.

Предлага се още кметът да поеме контрола за масовите строежи като къщи, по-ниски блокове и други постройки - от 4 до 6-та категория. Дирекцията за национален строителен контрол ще следи големите обекти - от първа до трета категория.

Целта на тази промяна е постигане на по-голяма ефективност в контрола върху строителството в полза на цялото общество, а не самоцелно прехвърляне на отговорности на една или друга структура на държавната и общинската администрация, е посочено в мотивите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Интересно е да се направи статистика дали писалите по-долу коментари са чели предлаганите изменения в ЗУТ или са се доверили на коментара на г-жа Лили Границка. Както и доколко г-жа Границка и коментиращите разбират от устройствено планиране, инвестиционно проектиране и строителство...

  2. Анонимен
    #20

    Ха така! Новите кметове и общински съветници от ГЕРБ трябва да папкат от някъде. Най-лесно - от строителството. Като го залее бетонът или асфалтът, върви търси къде колко е вложено и колко е откраднато. А в градовете въздухът става все по-лош, влажността расте, нарушава се естествената вентилация. На кого му пука? Важното е днес и сега да се напапкаме.

  3. Анонимен
    #19

    Поредното безумие на алчните крадци.

  4. Анонимен
    #18

    супер

  5. Анонимен
    #17

    майкъл пазарът, глупаци- пазарът! кой ще ви купи апартаментите, дето сте ги нацвъкали нагъсто? и на каква цена, при условие че И СЕГА предлагането е В ПЪТИ повече от търсенето? пазарът, глупаци- а него го няма..

  6. Анонимен
    #16

    Иначе как ще интегрираме селяните? Нали и те са хора? Така и околната среда и поколението ще се разнообразят...

  7. Анонимен
    #15

    И изобщо, смятам да поканя колегите си да отпразнуваме предложените изменения в ЗУТ с кючеци в някое от култовите заведения. Бедна България...

  8. Анонимен
    #14

    Значи така, ще се застроява по-гъсто, щото няма място. Паркиране пак няма да има, както и досега. Гъстото застрояване очевидно е наложително поради бързото увеличаване на населението. Всичко това е обилно полято с брюкселски сос. Добре е, че устройствените схеми най-сетне ще ги наричат вече пространствени. Най-хубавото е, че експертните съвети ПАК НЯМА ДА ИМАТ ПРАВО ДА КОМЕНТИРАТ АРХИТЕКТУРАТА НА СГРАДИТЕ. Времето на чудноватите сгради с кулички, куполчета и други израстъци в индийски стил няма да отмине, така, както не отминава и българската любов към чалгата.

  9. Анонимен
    #13

    Май става дума за Несебър?

  10. Анонимен
    #12

    Санитарните норми се погазват напълно в интерес на мутрите. Корупцията в общините се разраства.Колите няма къде да се паркират. Центъра става гето. Виновни няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.