Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Границата между Северен и Южен Кипър - последната стена в Европа

0 коментара

Кипър, който е третият по големина остров в Средиземно море, е разделен на два сектора - гръцки и турски, след турската военна операция през 1974 г., предизвикана от инспириран от Гърция преврат на кипърските гърци.

Кипърските турски власти първоначално бяха обявили отварянето на границата за 28 април, което доведе до объркване сред официалните представители и жителите на острова, решили да преминат демаркационната линия.

Все пак в 9 ч. вчера сутринта в зоната на зелената разделителна линия пристигна високопоставен представител на кипърската турска полиция, който обяви, че свободното преминаване може да започне незабавно. Малко след това първият кипърски турчин премина линията с все още объркано изражение на лицето.

"На 47 години съм и преди живеех в гръцката част на Никозия. Избягахме след първите етнически вълнения през 1963 г. Сега искам да видя отново къщата, в която съм роден. Вече не мога да си спомня гръцките си приятели от времето, когато бях дете", разказва пред кипърската телевизия турчинът Ахмед.

При пунктовете за преминаване нямаше голяма навалица. До ранния следобед вчера близо 350 кипърски турци бяха преминали в южен Кипър. По-късно запристигаха все повече желаещи да прекосят зелената линия, които образуваха дълга опашка пред граничния пункт, помещаващ се в бившия хотел Ледра Палас.

Според полицията броят на кипърските гърци, желаещи да преминат в северната част на Кипър, е бил сравнително по-малък. По официални данни до ранния след обед вчера те са били около 140 души.

"Аз също искам да видя къщата, в която съм роден. Познавам я само по снимки и от разказите на родителите ми", разказва 35-годишен кипърски грък, родом от пристанищния град Фамагуста, от който семейството му се преселило след турското нахлуване.

При преминаването на границата със Северен Кипър кипърските гърци трябва да покажат паспорта си и да купят застрахователна полица за автомобила си. Те получават лист хартия, с който им се разрешава еднодневен престой в турската част на острова. Кипърските турци пък трябва да представят доказателство, че са от кипърски турски произход, тъй като на заселниците от Анадола и на турските войници не им е позволено да влизат в Южен Кипър.

Според наблюдателите отварянето на границата е резултат от натиска, оказван върху лидера на кипърските турци Рауф Денкташ, след като международно признатата Република Кипър подписа Договора за присъединяването си към ЕС.

"Денкташ просто иска да изпусне парата от севернокипърския котел", коментира по този повод правителственият говорител на Република Кипър.

Върху кипърския турски лидер натиск оказва и собствената му общност, посочват наблюдателите. През последните няколко седмици десетки хиляди кипърски турци демонстрираха в подкрепа на решаването на кипърския въпрос.

"Искам решение сега, а не утре", заявява по телевизията кипърски турски пенсионер. "Преди бях учител в Южен Кипър. Искам всички кипърци - гърци и турци, да живеем заедно", посочва той и добавя, че е бил приет много сърдечно в южната част на острова.

По-рано този месец ООН обвини Денкташ за провала на усилията на генералния секретар Кофи Анан за уреждане на кипърския въпрос.

"Това е исторически ден за нашия остров. Трябва да използваме този шанс да преодолеем разделението и заедно да се възползваме от преимуществата на членството на Кипър в ЕС", заяви вчера кметът на турската част на Никозия Хюсеин Ерк. По думите му следващата крачка е зелената линия и всички видове контрол да бъдат премахнати.

Предложеният от Кофи Анан план предвижда конфедерация по модела на Швейцария, включваща кипърска гръцка и кипърска турска федеративни държави.

Ако двете общности не постигнат споразумение до 1 май 2004 г., правната и политическата рамка на ЕС ще влезе в сила единствено в южната, гръцка част на острова.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.