Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Границите "падат"" и в Северна Европа

0 коментара


Антони Георгиев, Копенхаген, Дания

24 март 2001

След почти десетгодишни и нерядко разгорещени дебати, Дания, Швеция, Норвегия и Финландия стават част от Шенгенланд на 25 март. За българите това означава, че когато падането на визовите ограничения за страните от Шенген стане реалност след две седмици, те ще могат да пътуват относително свободно и в страните в Северна Европа.

Но много скандинавци гледат на онова, което нашите сънародници смятат за новопридобита свобода и приобщаване към Запада, като на ненужен, объркващ и скъпоструващ лукс.
Противниците на Шенген в Скандинавия имат две основни причини за своето недоволство: идеологически и чисто практически.

От практична гледна точка, животът в скандинавските страни от неделя нататък няма да се промени много. Досега гражданите на Дания, Швеция и Финландия, които са членки на Европейския съюз, преминаваха границите на Шенгенланд с размахване на отворените си на трета страница паспорти - във влаковете към Германия или по летищата в Западна Европа. В редки случаи някой граничен полицай проявяваше интерес. От неделя тази необходимост ще отпадне - гранични полицаи няма да има.

Като че ли за обикновените хора предимствата на общото пространство за паспортно сътрудничество, наречено Шенген, свършват до тук. Започват недостатъците.
Между Дания, Швеция, Норвегия и Финландия, плюс Исландия, и без това няма граници. Гражданите им могат да пътуват свободно, без да си носят паспортите, а между правителствата им има споразумения за юридическо, полицейско, социално и икономическо сътрудничество. Тези споразумения на практика бяха превърнали Северноевропейският съюз в мини-копие на по-голямото -и по-младо - братче на юг.

Противниците на Шенген изтъкват, че чисто физическият акт на показване или непоказване на паспорта на границата е по-скоро следствие, а не цел. Шенген, в основата си, е споразумение за полицейско сътрудничество, а не проява на добра воля, целяща да улесни обикновените граждани. За да стане той възможен, в законодателствата на страните, членуващи в него и в агенциите, чиято задача е да налагат тези законодателства, бяха въведени сериозни промени. Нерядко, тези промени са в противоречие с или в най-добрия случая на ръба на вече съществуващите национални законодателства.

Най-важната от тези промени е достъпът до информация, касаеща гражданите.

Едва ли има държави в света като скандинавските, където публичните регистри на информация да са толкова вездесъщи и всеобхватни. Невъзможно е човек да направи и най-просто движение в Дания, Швеция или Норвегия, без да трябва да си каже ЕГН-то. На пръв поглед тази свръхсистематизация на информацията изглежда страховита, но в ежедневието тя е просто удобство.

Когато отидеш в банка, не е нужно да си носиш банковата карта, защото чиновниците там вече знаят какъв е номера на сметката ти по ЕГН-то или по телефонния ти номер. В края на годината банката изпраща информация за състоянието на сметката до данъчните власти, така че на теб не ти е необходимо да контактуваш с тях, когато трябва да попълващ данъчната си декларация - те вече знаят всичко. Когато отидеш в библиотеката, библиотекарите вече знаят какви книги си взимал от там. Когато отидеш на лекар, той вече има в компютъра си пълната здравна картина и знае какви лекарства ти е предписвал преди десет години.

Трикът обаче е, че в Скандинавия има много строги и ефективни закони за достъпа до тази информация, като най-главният от тях не позволява нейното смесване.
Лекарите наистина имат огромно количество лична информация за отделните граждани, но те не могат да я обменят с библиотеките. Социалните служби притежават данни за безработните, но на тях не им е разрешено да ги обменят с данъчните служби. Никой, освен съда, не е в състояние да нареди "събирането" на цялата тази информация на едно място.

Тази сложна система от правила, гаранции и контрагаранции осигурява спокойствието и обществения ред, без да нарушава гражданските права на отделните хора.

С Шенген голяма част от нея отпада, казват критиците. Шенген означава един суперкомпютър, където работят гърци, италианци, французи и германци; машина, намираща се на хиляди километри от Стокхолм и Копенхаген, която съдържа данни, считани от много хора, живеещи тук, за интимни. Как да знаем какво точно пише в този суперкомпютър за нас? Какво да направим, ако някои от пишещите по клавиатурата му направи грешка?

Но идеологическите възражения не са по-маловажни. Идеята на ЕС като такъв, казват опонентите, бе да осигури общ пазар и свободно движение на хора.

С Шенген Европа на практика са раздели на две - на привилегированите /сред които скандинавците винаги са били и без Шенген/ и на чакащите за визи. Шенген е още една тухла в изграждането на "Крепост Европа".

Това е арагумент, за който дори най-въодушевените привърженици на Шенген и федерализирания Европейски съюз се замислят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.