Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцката икономика върви по стъпките на Аржентина

10 коментара
Гръцката икономика върви по стъпките на Аржентина

Икономиката на Гърция върви по стъпките на Аржентина що се отнася до рецесията, тъй като през второто тримесечие на годината БВП на страната се е свил с 6,2 на сто спрямо същия период на 2011 г. и общо със 17,4 на сто спрямо същия период на 2008 г., когато започна рецесията. Това коментират във вторник гръцките икономически вестници, цитирани от БТА, по повод огласените от националната статистика предварителни данни за състоянието на икономиката.

Най-лошото е, че анализаторите виждат продължаване на рецесията поне до 2013 г. За тази година неофициалните преценки на гръцкото финансово министерство са за рецесия до 7 на сто, а институтът за икономически и индустриални изследвания ИОВЕ прогнозира рецесия от 6,9 на сто, а Юробанк - 7,1 на сто.

За 2013 г. оценките на финансовото министерство са за спад на БВП до 4 на сто. Прогнозите отчитат новите мерки за икономии, които се очаква да бъдат взети в рамките на подготвяния от правителството в Атина пакет в размер на 11,5 млрд. евро, който ще доведе до по-нататъшно свиване на доходите на гърците. Някои от мерките ще бъдат задействани още тази година.

От последните данни за изпълнението на държавния бюджет на Гърция се вижда, че са орязани и публичните инвестиции. Те са занижени до 2,3 млрд. евро, докато предварителните разчети бяха за намаление до 4,2 млрд. евро.

Ако се потвърдят прогнозите за рецесия и през 2013 г., Гърция може би ще надмине Аржентина, преживяла спад на БВП с 20 на сто след фалита през 2001 г..

Пета по ред година брутният вътрешен продукт на Гърция бележи спад. През 2008 г. БВП се е свил с 0,2 на сто, през 2009 г. - с 3,3 на сто, през 2010 г. - с 3,5 на сто, а миналата година с 6,9 на сто. От началото на кризата БВП на Гръция се е свил със 17,4 на сто.

Най-тревожното е, че никой не може да предвиди със сигурност края на този процес. Международният валутен фонд (МВФ) смята, че рецесията в Гърция ще продължи до 2015 г. Това е и причината, поради която фондът иска от ЕС да се намеси и да ореже отново гръцкия дълг, за да може той да стане устойчив като процент от БВП и страната отново да поеме глътка въздух, коментират гръцките анализатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До № 2 и 6 - наври си Русия и Вл.Вл. Путин.....знаеш къде.

  2. Анонимен
    #9

    Гърция е един балон надуван от помощите на САЩ и НАТО по време на Студената война и от парите на ЕС и най-вече на немците в по-късните времена.Гърците първо и преди всичко са вторични пререзпределители и консуматори на неща,които някой друг е произвел или природата им е дала наготово - море и туризъм.Гърците няма да се научат да работят.По-скоро ще се юрнат да емигрират, както през 50-те години на миналия век,към места където може по-успешно да паразитират.

  3. Анонимен
    #8

    Не може да се нарича "икономика", нещо, което има общо само с престъпността. На гърците им е повреден чипа. Може би някой здрав катаклизъм да ги доведе до капка здрав смисъл, но се съмнявам! Нещо ужасно сбъркано трябва има в главите им.

  4. Анонимен
    #7

    Защо ли им спада БВП на гърците? Гърците са там, машините, земята - също, Акрополът - не се е преместил. Но не, не произвеждат. Не работят значи. Защо, да попитаме ние? Ами...намалени били пенсиите, заплатите на държавните чиновници, щяли да раздържавяват нещо. друго май няма ... Просто не им харесват подхранващите структури, чиято цицка не пуска...

  5. Анонимен
    #6

    Само Русия бележи твърд икономически растеж от 4% тази година под ръководството на Владимир Владимирович Путин

  6. Анонимен
    #5

    "Международният валутен фонд (МВФ) смята, че рецесията в Гърция ще продължи до 2015 г. Това е и причината, поради която фондът иска от ЕС да се намеси и да ореже отново гръцкия дълг, за да може той да стане устойчив като процент от БВП и страната отново да поеме глътка въздух, коментират гръцките анализатори." То хубаво ама как ще се оправят с доскорошната "отличничка" Испания, с третата икономика Италия, да не говорим за дребните риби като Словения?

  7. Анонимен
    #4

    От статията се вижда,че западняците пак ще дават пари на гърците.Но на България нищо няма да дадат,защото Дянков казва,че семе дисциплинирани.Дисциплинирани и мълчащи бедняци.

  8. Анонимен
    #3

    Икономичестки ръст е възможен само при постоянен ръст на пазарите. При сгашните тенденции на глобализция просто трябва да се търсят пазари на Марс , да речем.Само че са нужни и платежо способни купувачи и съответно безкрайни ресурси. Как ги виждате при този ръст на населението на Земята? От тази криза няма излизане. Трябва да се търсят нови нетрадиционни изходи. Такива може да се дадат от следващите поколения , защото сегашните са си зомбирани от т.н. либерани, десни , леви и други опиуми.

  9. Анонимен
    #2

    Само Русия бележи твърд икономически растеж от 4% тази година под ръководството на Владимир Владимирович Путин

  10. Анонимен
    #1

    Целият Запад е на монетарен морфин. Печатарките за пари работят на пълна мощност.

    - - Светът продължава да отбелязва икономически спад. Индустриалното производство остава под предишните си пикове в Германия (-2%), САЩ (-3%), Канада (-8), Франция (-9), Швеция (-10), Великобритания (-11), Белгия (-12), Япония (-15), Унгария (-15), Италия (-17), Испания (-22) и Гърция (-27

    - Китай е изключително обезпокоен от трудностите с постигането на „меко приземяване“ и обмисля нов финансов стимул в размер на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.