Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцки и румънски региони по-назад от българските по конкурентоспособност

2 коментара
Гръцки и румънски региони по-назад от българските по конкурентоспособност

Гръцки и румънски региони се представят по-лошо от българските по конкурентоспособност. Това показва публикуваното трето издание на индекса за регионална конкурентоспособност за 263 региона на ЕС.

Сред десетте най-слабо представящи се региони са пет гръцки, три румънски и по един български и френски. Сред тях е най-бедният регион у нас Северозападният, който обаче не е последен в класацията. След него са два в Гърция – Централна и Източна Македония/Тракия, и един румънски, а в дъното на класацията е френска Гвиана, показва проучването.

На върха на класацията по конкурентоспособност са два региона в Лондон и холандският Утрехт, следвани от шведската столица Стокхолм.

Под регионална конкурентоспособност ЕК разглежда способността на даден регион да предложи привлекателна и устойчива среда за предприятията и местните жители.

Показателно е, че сред десетте най-конкурентоспособни региони попадат четири британски.

Индексът на конкурентоспособността включва 11 показателя, разделени в три групи, които оценяват силните и слабите страни на даден регион. Разглеждат се институции, макроикономическа стабилност, инфраструктура, здравеопазване и основно образование, които са ключовите двигатели за всяка икономика. В останалите две групи на индекса се измерва ефективността на региона и иновациите в него.

България е сред страните, при които се наблюдава голяма разлика между икономическото развитие на столицата и останалите региони. В тази група страни попадат още Гърция, Румъния, Словакия и Франция.

Като цяло резултатите за 2016 г. са близки до предишното изследване от преди три години. Отново се наблюдава полицентричен модел със силни столични и метрополни райони, които са основните двигатели на конкурентоспособността.

В сравнение с двете предишни издания на индекса от 2010 и 2013 г., Малта и няколко региона във Франция, Германия, Швеция, Португалия и Великобритания са подобрили своите резултати, докато региони в Кипър, Гърция, Ирландия, а напоследък и в Холандия ги влошават.

В източните региони на ЕС конкурентоспособността като цяло се е запазила.

Новото в изданието за 2016 г. е интерактивният интернет инструмент, който дава възможност за по-подробен анализ и сравнение на всеки регион, или с друг с подобен брутен вътрешен продукт на глава от населението, или с всички региони на ЕС.

По този начин се виждат резултатите за всеки регион по отношение на иновациите, управлението, транспорта, цифровата инфраструктура, здравеопазването и човешкия капитал.

Инструментът е създаден за да се помогне на регионите да открият своите слабости и инвестиционни приоритети, когато изготвят стратегиите си за развитие.

"Този индекс е ценен инструмент за подобряване на процеса на разработване на политики. Той затвърждава усилията на ЕК за подкрепа на структурните реформи и стимулиране на иновационния капацитет на регионите на ЕС чрез инвестициите в рамките на политиката на сближаване", коментира еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Когато се измислят регионални политики, те винаги трябва да стъпват на "исторически" анализ: какви професии има, какъв бизнес е печеливш там, с оглед на географското положение, занаятите в коренното население и демографският прираст /ако населението рязко и за дълго намалява, няма смисъл районът "да се въздига" и да се влагат големи инвестиции, избира се малък проект/.

  2. anastasd
    #1

    Нашата "конкурентноспособност" е основно заради ниските заплати тук. Същото се отнася за по-голямата част от Румъния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.