Гръцкият премиер Андонис Самарас е присъствал на "тайна вечеря" в Света гора, която се е състояла далеч от прожекторите на 15 февруари с участието на Владимир Якунин, шеф на руските железници и близък приятел на президента Путин, твърди гръцкият в. "Етнос", цитиран от БТА в понеделник.
Срещата не била случайна и на нея е била обсъждана гръцката приватизационна програма. Пътуването на Самарас до Света гора официално е било огласено дни преди срещата, а руснаците са знаели конкретната дата. Гръцката страна е била информирана за присъствието на Якунин в Света гора и срещата се е състояла в столицата на монашеската република Кариес.
Руски бизнесмени често посещават Света гора и в руския манастир Св. Пантелеймон обикновено лятото ходи и руският президент Владимир Путин. Твърди се, че за срещата е убил уведомен и държавният глава на Русия, който на предишна среща със Самарас се застъпил за руско участие в гръцката приватизация.
В разговорите в Света гора акцентът паднал върху интереса на Москва за участие в търга за приватизацията на гръцката железопътна компания ОСЕ. Според някои източници руснаците били заинтересовани не само за покупката на пакета от акции на гръцките железници, но и за подлежащото на приватизация Солунско пристанище.
Гръцката страна съвсем не е безразлична към този факт, смята вестникът. Представители на гръцкото правителство неведнъж са заявявали, че колкото повече мощни "играчи" се включат в приватизацията, толкова по-добре за Гърция. Самият Самарас не крие желанието си в приватизацията да има руско участие, особено след проваления опит за продажба на гръцката газова компания ДЕПА на гиганта Газпром.
На срещата в Света гора Якунин поставил отново пред Самарас въпроса за покупката на мажоритарния пакет акции на ОСЕ и на Солунското пристанище и поискал от гръцкия премиер ускоряване на тръжните процедури.
От гръцка страна съществувал проблем, който бил свързан със забавилото се стартиране на търга за Солунското пристанище, тъй като целта е процедурите по него да бъдат задвижени паралелно с тези за гръцката железопътна компания ОСЕ.
На срещата била казано, че ако всичко върви нормално и руснаците спечелят търговете, споразумението ще бъде ратифицирано на среща на върха между премиера Самарас и руския президент Путин, която вероятно ще се състои през септември в Атина или в Москва.
В управляващата коалиция в Атина обаче не са малко онези, които се тревожат, че събитията в Крим могат да създадат пречки за участие на руснаците в приватизационната програма, тъй като европейците и американците на този етап са особено резервирани към Москва.
Гръцкият министър-председател, който е особено внимателен и деликатен по отношение на случващото се в Украйна, се надява, че кризата скоро ще бъде преодоляна и няма да възникнат проблеми при реализация на приватизационната програма в частта ѝ за туризма, където, както е известно, Гърция храни изключителни надежди за приток от Русия още това лято, посочва "Етнос".
Ако в следващите дни кризата отшуми, следва да се очаква посещение на Якунин в Гърция.
Три компании досега са проявили интерес към приватизацията на железниците в Гърция. Това са държавната френска компания SNCF, руската RZD и румънската Grup Feroviar Roman GFR. В своя тръжен пакет Москва е включила и Солунското пристанище. Целите, които са си поставили руснаците са не само икономически, но и стратегически. До 2030 г. руските железници планират разширяване на железопътната мрежа с 20 хиляди километра, инвестицията за което ще надхвърли 4,2 трилиона рубли, според руската компания, припомня гръцкият вестник.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
но и за подлежащото на приватизация Солунско пристанище А скоро може би и Солунската митница
Вие троловете много си фантазирате Военномореска база на Русия в държава от НАТО няма как да има. Ако Самарас си урежда комисионни от сделка, това е нормално за руския начин на бизнес - Сергей го знае добре А руската мечта за някакво господство със всеки ден изчезва - сега на Средиземно море е проблем - а Украйна- до гъ3а на мужиците
ако руснаците спечелят търга Солун става руска военоморска база.по този начин Русия постига вековната си мечта за господство в Средиземно море и от там и в България.