Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До декември Гърция да реши иска ли да остане в еврозоната

Гръцкото правителство подкрепи референдума

23 коментара

До средата на декември Гърция трябва да реши дали иска да остане в еврозоната. Такъв е отговорът на Германия и Франция на намерението на гръцкия министър председател Георгиос Папандреу да организира референдум за европейския спасителен план, предаде Ройтерс в сряда.

По-рано след седемчасово среднощно заседание правителството в Атина одобри решението за референдума. "Референдумът ще бъде ясен мандат и ясно послание в Гърция и извън нея за европейския ни курс и участие в еврозоната. Никой няма да може да се съмнява в курса на Гърция в рамките на еврозоната", заяви премиерът Папандреу след заседанието.

Той обаче ще трябва в пряк контакт да убеди в правотата си лидерите от еврозоната, които се съберат в сряда вечер за срещата на Г-20 в Кан. Макар и Гърция да не е член на групата Папандреу бе поканен и ще има срещи с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози. Очаква се Меркел и Саркози да упражнят натиск за бързо прилагане на предвидените в спасителния план за Гърция мерки, за да бъде преодоляна още по-дълбока дългова криза в еврозоната.

В навечерието на тези срещи Саркози каза, че обявеното от папандреу намерение за провеждане на референдум е изненадало цяла Европа. А френският министър-председател Франсоа Фийон заяви пред парламента в Париж, че "Европа не може да стои и да чака седмици какъв ще е резултатът от референдума".

"Гърците трябва да кажат бързо и недвусмислено дали избират да запазят мястото си в еврозоната или не", заяви Фийон.

Резултатите от социологическите проучвания показват, че 60 на сто от гърците не одобряват постигната миналата седмица от европейските лидери сделка по европейската спасителна програма. Но в същото време над 70 процента от гърците подкрепят оставането на страната в еврозоната. Затова много ще зависи от това в каква рамка ще постави дебата Папандреу – на спасителната програма и съпътстващите я болезнени съкращения или на членството в еврозоната, което продължава да бъде популярно, отбелязва Ройтерс.

Очевидно европейските партньори на Гърция ще настояват за второто. В същия остър и раздразнителен тон като Фийон преди да отлети за срещата в Кан изявление направи и германския канцлер Ангела Меркел.

"Одобрихме програма за Гърция миналата седмица. Искаме да започнем нейното прилагане, на за това се нуждаем от яснота, и на това са посветени разговорите ни тази вечер", каза Меркел на съвместна пресконференция в Берлин с турския премиер Ердоган.

Същевременно германското финансово министерство намекна, че европейските партньори и Международният валутен фонд могат да спрат шестия транш на стойност 8 милиарда евро от първия пакет от международната помощ за Гърция. Той трябваше да бъде преведен този месец.

"Траншът все още не е изплатен. Такава е днешната ситуация. Предстои да видим как ще се развият нещата. Но, ако се съди по всичко което чухме от Гърция, гръцкото правителство няма да има нужда от парите до декември", посочи говорител на финансовият министър Волфганг Шойбле.

Европейските лидери одобриха предоставянето на транша миналата седмица, но бордът на МВФ все още не е определил дата за своето решение по въпроса. Източник от фонда заявил пред Ройтерс, че по-нататъшното развитие ще зависи от изхода на днешните разговори в Кан с Папандреу, към които ще се присъедини и управляващият директор на МВФ Кристин Лагард.

Отхвърляне на европейския спасителен план от Гърция ще има "непредвидими" последици, предупреди при пристигането си в Кан и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

"ЕС постигна споразумение за мащабни мерки в подкрепа на Гърция. Но за да бъдат задействани тези мерки, жизненоважно е да има стабилност в страната. Без съгласието на Гърция за програмата на ЕС и МВФ условията за гърците ще бъдат много по-болезнени, особено за най-уязвимите", каза Барозу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Мисля, че референдум трябва да има в Германия и Франция: -Желаете ли да платите от Вашия джоб борчовете на гърците, докато те танцуват сиртаки? Тогава ще говорим кое е най-демократично...

  2. Анонимен
    #22

    За всичко са виновни банките. Те ръфат жива плът от народите, не е виновен който получава, а който дава за да заробва. ФИЛИП МАКЕДОНСКИ

  3. Анонимен
    #21

    До20 Това го пише сънародник , който е минал през 90та и 96-97 година?Много бързо явно се забравя, защото нито дълговете ще им бъдат отписани и ще работят за половин пробита драхма.Проблемът е , че наистина се застрашава еврото и съюза като цяло.

  4. Анонимен
    #20

    Защо им е на гърците еврозоната? Един банкрут ще им позволи да отпишат милиарди дълг и да стъпят на кратата си, разбира се ако започнат да работят. Тези милиарди, дето им подхвърля ЕС всъщност са за банките на големите икономики, не за Гърция. И всички тези вопли от ЕС всъщност са да спасят собствените им некомпетентни управления за смека на народите си. За мен Папандреу е мъжкар, но не от вида на Борисов.

  5. Анонимен
    #19

    @16: ако искаш да те възприемат сериозно не се позовавай на разни митични планове. Освен това не става ясно какво разбираш под "пари"

  6. Анонимен
    #18

    другара Тодар Живков:
    Още преди повече от 200 годин големият германски историк и картограф проф. Якоб Фалмерайер писа, че "нито капка елинска кръв не тече в днешните (тогавашните) жители на Гърция".
    Проф. Фалмерайер беше изследвал имената на селищата, планините, върховете, реките, местностите и прочие в днескашна Гръция – по правило от тракийски произход, впоследствие погръчени.
    Гениалният Георги Раковски, който изследваше етногенезиса на българския и европейските народи, не пропусна да цитира проф.

  7. Mickey
    #17

    А сега да се направя малко на Нострадамус!:)

    Верно е, че от Европа искат да им налеят акъл на гърците!
    Но да не забравяме и Православната Дъга, която има в Гърция не по-малко влияние от това в БГ! На тая "Православна Дъга" какъв и е интереса и какво и е влиянието в този процес - можем само да гадаем, щом не можем да надникнем зад стените на Кремъл! Като нищо обаче да направят така(а те имат необходимата агентура и влияние), че народа каже "НЕ" и Гърция да рухне ! Тогава да дойде там Дядо Иван и

  8. Анонимен
    #16

    Какво произвеждаше Гърция преди да влезе в ЕС и какво сега?Какво произвеждаше ЕС преди влизането на Гърция и какво сега?Какво произвеждат ЕС?Само в Германия липсват 80хил.инженера!Всичко е внос от Китай,Турция, Македония, Йордания,ЮАР,Украйна...!Трилиардните дефицити и последващите простотии са резултат некадърността на управляващите елити да организират и реализират собствено производство!Много е по-лесно да "внасят" и да живеят от комисиони, контрабанда и спекула!Изходът е:
    1.Възстановяване на

  9. Анонимен
    #15

    Гърците да обявяват фалит а Франция и Германия, които искат да им продадат дълговете на частни фирми да го духат. Бат ви БОКО ще се насере и понеже не остана какво да скуби от собственият си двор (който не е фалирал или не е престъпна група) и съвсем ще спрат парите от ЕС, който той отклонява за нискокачествени магистрали. Сигурно с комунистите ще се оправдае. Нюза ВИЕ СТЕ ГАДНИ МАНИПУЛАТОРИ и ФУРНАДЖИЙСКИ ЛОПАТИ>

  10. обикновен_deactivated_1521757111
    #14

    Популизмът на гръцките управляващи се корени още в първата половина на 19 век,когато се създава съвременната гръцка държава и без изключения Държавната намеса в икономиката и преразпределението на дохода и държавното администриране непрекъснато са се разраствали, за да се стигне до сегашния умопомрачителен размер на администрацията, нуждаещ се естествено от огромни средства, които страната не е могла да заделя, а е вземала кредити.
    Всички гръцки управници са надували популисткия балон, за да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.