Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкото правителство се кани да предоговори спасителния план

12 коментара

Новото правителство на Гърция ще поиска от своите кредитори удължаване с две години на срока, в който трябва да постигне договорените с тях фискални цели, за да отговори на огромния обществен натиск за смекчаване условията на международния спасителен план. Това съобщава в четвъртък агенция Ройтерс, като се позовава на неназован представител на малката лява партия Демократична левица, участвал в трипартийните разговори преди обявяването на новото гръцко коалиционно правителство.

Според източника на агенцията удължаването на срока е един от ключовите елементи в приет от представители на спечелилата изборите дясноконсервативна партия Нова демокрация и нейните коалиционни партньори – социалистическата ПАСОК и Демократична левица.

"Правителството на националната отговорност, което се създава при подкрепата на три партии - Нова демокрация, ПАСОК и Демократична левица - ще има пълноценен мандат за целия период на дейността си, както е определено в конституцията. Целта на

правителството е да се справи с кризата, да открие пътя към растеж и да предоговори условията по спасителния заем, без да поставя под риск европейския курс на страната, нито членството ѝ в еврозоната", се казва в документа, съгласуван от коалицията.

Под съмнение нямало да бъдат подложени и структурните реформи и постигането на балансиран бюджет. Цел на новия кабинет ще бъде и създаването на условия за окончателно излизане на Гърция от кризата.

Всички партии, които се договориха за участие в правителството на премиера Андонис Самарас, в предизборната си кампания обещаха предоговаряне на най-болезнените мерки за икономии, съпътстващи споразумението за втория пакет кредити от ЕС и МВФ на обща стойност 130 милиарда евро. Според експерти драстичните мерки за икономии до голяма степен са станали причина за дълбоката рецесия, в резултат на която брутният вътрешен продукт на Гърция се сви през последните няколко години

с почти 20 процента и рязко нарасна безработицата.

Европейските партньори на Гърция казват, че са готови на промени в антикризисния план, но не радикални, напомня Ройтерс.

Същевременно станаха известни ключовите министри в правителството, оглавявано от лидера на Нова Демокрация Андонис Самарас. Потвърждават се прогнозите, че министър на финансите ще бъде банкерът Василис Рапанос, 65-годишен, близък до социалистите и с опит в управлението на гръцката икономика. Досега бе президент на управителния съвет на Националната банка на Гърция, най-голямата търговска банка в страната. Той участваше в управлението на страната в социалистическите правителства и управляваше експертния съвет в министерството на икономиката и финансите от 2000 до 2004 г., по времето, когато Гърция прие еврото.

За заместник-министър на финансите е назначен Христос Стайкурас, 38-годишен, икономически съветник на премиера от десницата Андонис Самарас.

Димитрис Аврамопулос, който е заместник-председател на Нова демокрация, ще поеме министерството на външните работи. Той е 59-годишен и е близък сътрудник на премиера Самарас. Редица години е бил дипломат, от 1993 до 2011 г. - депутат в гръцкия парламент, в периода 1995-2002 г. - кмет на Атина, от 11 ноември 2011 г. до 17 май 2012 г. - министър на националната отбрана в коалиционното правителство на бившия премиер Лукас Пападимос.

Панос Панайотопулос, който ще оглави министерството на отбраната, в последно време ръководеше сектора за външна политика на Нова демокрация.

Европейската комисия приветства съставянето на новото гръцко правителство и вижда в това сигнал за "решимостта" на Атина "да спази ангажиментите си" и да остане в еврозоната, предаде АФП, цитирана от БТА.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че е"особено успокоен" от "широката парламентарна подкрепа", с която се ползва новото правителство начело с консерватора Андонис Самарас.

В следващите дни тройката (включваща експерти от ЕС, Европейската централна банка и МВФ) ще се върне в Атина за обмен на мнения с новото правителство и за да започне оценка на това, което е направено и това, което трябва да се направи, по отношение на предвидените основни реформи" в замяна на помощта от международните кредитори, уточни Барозу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Никакво смекчаване на условията за тази мързелива и вечно паразитираща сган! Да започват да работят и да си уволняват безкрайната армия от държавни хрантутници! Докога други ще им плащат заплатите и ранното пенсиониране! Меркел да ги подхваща яко с тоягата или да им бият шута от еврозоната. Западните политице не разбраха ли, че този тумор няма лечение, а само ще се разраства, докато смуче ресурсите на системата. Те поначало изобщо нямат работа нито в евросъюза, нито в еврозаната.

  2. Анонимен
    #11

    На гърците им трябва не смекчаване, а втвърдяване на условията. Иначе пак ще си останат същите крадливи мързели. aus Deutschland-a

  3. Анонимен
    #10

    Е сега вече и германците трябва да излязат на улицата. На нас дето не участваме в "спасителните планове" вече ужасно ни писнаха византийските номера, а какво да кажем за тях. Мошеническата държавица трябва да бъде оставена да фалира, за да започнат хотелиерите и ресторантьорите там да ценят всяко 1 евро, което им носим. А сега ще ми искат по 130-150 евро на вечер за тройна стая ! да го д...т !

  4. Анонимен
    #9

    Двама гърци седят под навеса на кафенето, отпиват по глътка кафе и зяпат човешката суетня наоколо. По едно време единият казва: - Тоя свят съвсем е откачил... - Що бе? - пита другият грък. - Ами ето на, ще трябва да се работи! - обяснява първият. - Как така бе?! Кой ще работи?! - Споко бе - германците ще работят! Пий си кафето и не се коси!

  5. Анонимен
    #8

    4, не е страшно, скъпо е... Ще трябва и ние да ги ... отработваме...

  6. Анонимен
    #7

    Някой пак ще трябва да смята - при излизане на Гърция от еврозоната, загубите за ЕС ще са 100-120 млрд евро. При оказване на помощ - 130 млрд сега още 20 млрд 120 млрд след като гърците изпапкат помощите...

  7. Анонимен
    #6

    4–ти, ще загубят печалбата си лихварите. Това, което дължат гърците не е заема, а са лихвите. Ще дадете ли заем на някой, ако не знаеш действителното му икономическо състояние? Цялата схема е, или за унищожаване на държавата/както при нас/, или за свръх печалбата на някои държави, които ще станат още по–силни!

  8. Анонимен
    #5

    другара Тодар Живков В математиката има една теорема, че измежду множеството „малки леви партии” и в условията на 1,2 млн. мъртви души-„избиратели”, винаги ша са намери поне 1 особено „малка лява партия”, която да „докаже”, че „драстичните мерки за икономии на Луканов и Виденов до голяма степен са станали причина за дълбоката рецесия, в резултат на която брутният вътрешен продукт на България се сви до 1997 г. с почти 3500% (3,5 пъти) и рязко нарасна безработицата”. Но никъде не е казано, че баш такава „малка лева партия” требва да са допуща до властта, та хептен да разсипе дръжавата.

  9. Анонимен
    #4

    Някой от ЕС може ли смислено да обясни обясни защо ще е толкова страшно, ако Гърция го напусне и се върне към драхмата?

  10. Анонимен
    #3

    Европа се зарадва и ще възнагради гърците с опрощаване на поне оше 100 милиарда евро. Въпреки ниския кредитен рейтинг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.