Протестите от февруари тази година, освен предсрочни избори, постигната и един страничен ефект, засега с твърде противоречиви резултати – вдъхнаха нов живот на идеята за обществените съвети като панацея за всички болежки на държавното ни управление. Под надслова "цялата власт на гражданите” се започна масово изграждане на обществени съвети или реанимиране на съществуващи такива.
Затова екипът на Mediapool реши да постави във фокуса на публичното внимание работата на тези съвети и да провери наистина ли те дават възможност гражданите да участват в управлението по ефективен и смислен начин.
В специалната ни рубрика "На фокус”* публикувахме репортажи и анализи за работата на обществените съвети към министерствата на енергетиката, екологията, здравеопазването, образованието, отбраната, външните работи, Висшия съдебен съвет, както и специалната парламентарна комисия за промени в Изборния кодекс с участието на граждански организации.
Изводът, който се налага на пръв поглед, е съвсем очакван – че съществуващите обществени съвети по-скоро симулират диалог с гражданите, отколкото са платформа за реалното му осъществяване. Причините за това са най-различни – като започнем от подбора на участниците в съветите, минем през правилата за работата им и стигнем до обществената нагласа, че "всички са маскари” и "от нас (гражданите) нищо не зависи”.
"Новият гражданският съвет бе създаден изцяло конюнктурно. Той не бе плод на някакво осъзнато желание да се поддържа диалог. Самият пленум (целият състав на ВСС) не отчита нужда да се занимава с повдигнатите от гражданския съвет теми. (Освен желание) те нямат и административния капацитет да поддържат диалога", коментира пред Mediapool Христо Иванов от Българския институт за правни инициативи. (БИПИ е член на обществения съвет и една от най-критичните към работата на ВСС неправителствени организации.) Същото в една или друга степен може да се каже и за останалите обществени съвети. Впечатлението е за "говорилни”, които имитират дейност, но са обречено неефективни. Тома Белев от коалицията "За да остане природа в България" определи обществения съвет към МОСВ като "един грешен съвет, който имитира обществени консултации" и отказа да участва в него.
Най-гротескна обаче е картината в парламента, който "се отвори” за граждански предложения за промени в Изборния кодекс. От материалите, които публикувахме, ясно се вижда намерението на управляващите да използват завишената гражданска активност по темата, за да симулират диалог с обществото от една страна и да бавят топката, докато договорят задкулисно обслужващи статуквото промени в изборния закон. В заседанията на комисиите може да участва всеки и да направи каквито си иска предложения. Пред Mediapool депутати, отказали да бъдат поименно цитирани, казват:
“Няма как да включваме в изборен закон откровени глупости – първо ще станем за посмешище, второ вече така или иначе приличаме на психиатрия”.
В подобен тон се изказа и Мая Манолова от БСП, която оглавява двата помощни органа – по изработване на Изборния кодекс и ресорната комисия, която трябва да поддържа връзките между народните представители и гражданското общество: “Обсъжданията с граждани имат и терапевтичен характер – хем те не се чувстват изолирани от изработването на Изборния кодекс, хем получаваме всевъзможни предложения, някои доста екзотични и взаимноизключващи се, но други са ни много полезни и аз съм склонна да ги приема”.
По неофициална информация от парламентаристи поне 90% от събраните по този начин граждански предложения няма да бъдат включени в Изборния кодекс, а останалите 10 на сто ще отпаднат при окончателното му писане.
В коментарите на читателите на Mediapool ясно личи скептичното отношение към обществените съвети като изразител и защитник на интересите на гражданите в процеса на взимане на институционалните решения: "Кой вярва, на този граждански контрол? Кой влиза в него? Тия граждански истории ги измислиха за да заблуждават баба Пена от село.”; "Обществени съвети" - пълна пародия!"
Има и коментари, които ясно посочват начините обществените съвети да се превърнат в работещи формати за диалог между гражданите и институциите: "Трябва да е абсолютно ясно по какви критерии се подбират хората, не може просто всеки да иска да участва”. "Пълни и подробни доклади от всяко министерство за състоянието на управляваните от тях ресори. Обществени поръчки, конкурси, кадри, проекти, програми... всичко на масата!"
Резултатите от анкетата ни по темата за ползата от обществените съвети също потвърждават тези наблюдения – близо 64% от гласуваните смятат, че така властта само имитира диалог чрез безсмислени говорилни, често с участието на подставени, случайни и некомпетентни лица. 23% са на мнение, че обществените съвети не са излишни, но са необходими и по-активни форми на граждански натиск, за да бъде управлението прозрачно, законно и в обществен интерес. В допълнение, голяма част от нашите читатели са на мнение, че за да се решат основните обществени проблеми ("корупция, мафия, монополи, олигарси, зависими медии, недостатъчно ефективна система на правораздаване и недостатъчно справедлива държава", както бяха идентифицирани от президента), са необходими предсрочни избори (44.35 %) и дълбоки реформи (33.35 %).
Екипът на Mediapool ще продължи да следи работата на обществените съвети и другите форми на диалог между гражданите и институциите. Ще публикуваме още мнения на експерти, както и предложения за възможните начини работата на обществените съвети да бъде по-ефективна и наистина в интерес на обществото.
Ако вие имате опит от участие в подобни формати, очакваме да го споделите с нас. Защото ясно е, че отвъд протестите и изборите, съществува едно широко поле за гражданско участие в управлението, което обаче пренебрегвано, защото изисква време, упоритост, знания и себеотдаване. На този етап изглежда безсмислено гражданите да инвестират толкова усилие в симулативни дейности като обществените съвети. Но в дългосрочен план осъзнаването на нуждата от трайно, последователно и целенасочено усилие от страна на гражданите за участие в управлението е неотменна част от опита за устойчива промяна в управленския модел на страната.
* Проектът "Ефективни форми на гражданското участие в процеса на взимане на решения и контрол върху управлението” се финансира в рамките на програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.
_____________________
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
За какви съвети говорите,та нали ще намаляваме администрацията и сега хоп съвети към министри,кметове т.е. към всички органи за управление.То тогава няма да остане нито един безработен,даже и да се върнат всички емигранти.Като резерв ще се наложи да ползваме пенсионерите а ми и ако и те не стигнат ще се наложи и внgос от чужбина
ВИИ Карл Маркс
Болшевик Копейкин, поздравления!
Открихте колелото.
Което е напредък, но както знаем врагът е коварен и дебне с неудобни въпроси.
Имайте готовност.
Как така в най-изпадналата монархическа антидемокрация на крепостни селяни
се повили антикапиталистически граждански съвети?
Защо предавате милиционерската докрина за савецки савети?
Може ли да се има доверие на такива при положение че са били диктувани
от безбожния негодяй Илич „Ленин“ - спонсориран, финансиран
и доставен в Русия …
от омразния капиталистически (германски) Запад?
Не са ли били савецките савети имитация на комуните от Френската революция?
Не е ли била Френската революция имитация на Американската револючия за независимост?
Участвала ли е монархистка Русия във войни за Освобождение на християнския свят?
Фашистка държава ли е бил бившият СССР?
Подкрепяте ли гражданските протести срещу савецкия паразит Станишко
или Ви е добре с контрите?
5
И. Иванич, Шавеция
"Цялата власт на (съветите на) гражданите” не е от вчера и не е нов лозунг и лансиране на начин на решаване на обществените проблеми !
Идеята възникна в една от най-изостаналите в развитието си към демокрация държава в Европа в началото на миналия век - Русия с абсолютна монархия !
След абдикацията на негодния монарх Николай II
УМНО, АКТУАЛНО, НЕОБХОДИМО - ПОЗДРАВЛЕНИЯ МЕДИАПУЛ !
""" Протестите от февруари тази година, освен предсрочни избори, постигната и един страничен ефект, засега с твърде противоречиви резултати – вдъхнаха нов живот на идеята за обществените съвети като панацея за всички болежки на държавното ни управление. Под надслова "цялата власт на гражданите” се започна масово изграждане на обществени съвети или реанимиране на съществуващи такива.
Затова екипът на Mediapool реши да постави във фокуса на публичното …
внимание работата на тези съвети и да провери наистина ли те дават възможност гражданите да участват в управлението по ефективен и смислен начин. """
ПОПАДЕНИЕ В ДЕСЯТКАТА ! ЖУРНАЛИСТИКА НЕ ВЛАЧЕНЕ ПО ТЕЧЕНИЕТО, А НАБЛЮДЕНИЕ И АНАЛИЗ ОТСТРАНИ С ТВЪРДА ЗЕМЯ ПОД КРАКАТА !
"Цялата власт на (съветите на) гражданите” не е от вчера и не е нов лозунг и лансиране на начин на решаване на обществените проблеми !
Идеята възникна в една от най-изостаналите в развитието си към демокрация държава в Европа в началото на миналия век - Русия с абсолютна монархия !
След абдикацията на негодния монарх Николай II на 27.02.1917 г. и излизането на политическата сцена на парламентоподобни институции, като Думата и отприщената невиждана дотогава свобода от правителствата с участие и под ръководство на Александър Керенски, в Русия се създават стихийно какви ли не съвети, комитети, сдружения, най-значителни от които съветите на войнишките, работническите и селски депутати, формирани не чрез издържани демократични избори, а чрез надвикване и надръгване с лакти на чувстващи се способни и призвани всякакви, сред тях множество и невежи и дори и неграмотни. С превес на въоръжени войнишки депутати в тези съвети и въоръжени войнишки маси в страната, те стават паралелна власт на временното правителство на Александър Керенски, обещало да управлява до свикване на всеруско учредително събрание на тези съвети, за изработване на конституция на държавата. Завърналият се в Русия болшевик Ленин вижда в тези съвети шанс за дребната си болшевишка фракция сред социалдемократите - тези съвети да добият власт и след това съветите да бъдат превзети от болшевиките. Той и болшевишките му ортаци, кабинетни "революционери" всячески подръчква тези съвети с логунг "Цялата власт - на съветите !" да завладяват власт и да изместват от нея правителството и през лятото на 1917 г. се стига до фактическо двувластие в Русия на временното правителство и на съветите, неосновани на конституция и закони за съставянето им и за правомощията им. Пучът на болшевиките в Петроград по-късно през октомври със събиране и подстрекаване на тълпи за разграбване на Зимния дворец, с който пуч на лумпенизирани юноши и младежи при отсъствие на цялата армия, воюваща далеч на фронта срещу Германия, временното правителство, неразполагащо поради войната практически с никакви сили в тила за опазване на реда в Петроград и Москва, не успява да се справи. Целта на пуча на болшевиките - предварването на насроченото всеруско учредително събрание на съветите на войнишките, работническите и селски депутати преди то да приеме конституция на държавата и с това нов демократичен правов ред на Русия на мястото на вакуума след рухналата абсолютна монархия, успява. След завземането на властта с октомврийския си пуч болшевиките проникват с лекота съветите с издаването на два популистки декрета - за "мира" и за "земята". Първият декрет за "мира" е за капитулация на Русия пред Германия и излизането й от световната война с приемане на немотивирани с нищо неописуеми загуби за Русия и по същността си е грандиозно национално предателство. С този декрет болшевиките първо примамват на своя страна най-простата маса примитивни хора, че не ще трябва да воюват на фронта за националните интереси на държавата си и второ примамват на своя страна обикновените воюващи наборни войници на фронта, че повече не ще трябва да воюват и ще се завърнат по домовете си. Неизпратените на фронта лумпенизирани младежи и завърналите се от фронта разпасани деморализирани войници с оръжие в ръцете си навлизат в съветите и стават ръката на болшевиките в тях. Вторият декрет за "земята" обявява земята за собственост на тези, които я обработват (без обаче да им я предаде с индивидуални нотариални актове) и подлудява наивни селяни, че вече са крупни собственици благодарение на болшевиките и тези селяни стават втората ръка на болшевиките в съветите. С "депутати" въоръжени лумпенизирани войници и оглупени, почувствали се земевладелци в съветите на войнишките, работническите и селски депутати, болшевиките разгонват отдавна насроченото и свиканото легитимно учредително събрание с участващи в него в мнозинство си неподкрепящи болшвиките депутати и ... останалото е позната история.
Подобни "съвети" в мътна вода се копират в България веднага след съветската окупация и "спонсорирания" от Сталин комунистически преврат на 09.09.1944 г. с название "комитети на Отечествения фронт", съставяни по комунистическа инициатива през 1944-45 г. по същия нерегламентиран от конституция и закони начин както "съветите" в Русия през 1917 г., като паралелна и изземваща властта на правителството (в което след преврата на 09.09.1944 г. Сталин не посмява да постави повече от само един-единствен комунист, Антон Югов, необходим му и достатъчен му министър на вътрешните работи, за да не предизвика реакция на съюзниците). Тези първоначално изглеждащи "патриотични" и невинни нелегитимни съвети-"комитети" на ОФ обаче бързо осъществяват терора, изземването на властта и болшевизирането на България. Например в изкарания от комунистите прословут Закон за конфискация на имуществата, ЗКИ, от 1946 г. (на който днешният приет от комунистическите мутри на ГЕРБ конфискационен без установено от съд престъпление е копие "под индиго"), на въпросните комитети на ОФ се дават правомощия да избират и посочват жертвите на политически конфискации, за да разсипят икономически всички хора с потенциал да се противопоставят на настъпващата комунистическа диктатура.
И днешната абсурдна нелегитимна масова "съветизация" в България в момента изглежда само гротескна и безобидна. Изключение още с пръкването си не безобиден, а опасен "съвет", е неизвестният от кого и как е съставен "граждански съвет" на несъществуващ като учредена легитимна законно регистрирана политическа партия или политическа коалиция "Реформаторски блок", който задкулисните му създатели-собственици могат да използват за каквито си пожелаят политически ходове. Никой не знае обаче, кога управляващи могат да впрегнат придворни "съвети" на незнайно как вредили се в тях "съветници" за нелегитимни цели или кога може да пръкнат мераклии да превземат държавата с позоваване на "искания" на "съвети" със свои командировани съветници от кол и въже в тях !
Журналистите на Медиапул единствени са усетили фалша и риска на Андрешковска "съветизация" в 2013 г. в държава с демократична конституция, членка на престижни демократични общности - Съвета на Европа, Европейския съюз, Северноатлантическия съюз !
И БИЯТ ОСНОВАТЕЛНО ТРЕВОГА ЗА УСЕЩАНЕ НАВРЕМЕ ОТ РАЗУМНИТЕ ХОРА НА ОПАСНАТА ЕУФОРИЯ НА ДНЕШНАТА СЪВЕТИЗАЦИЯ !
ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ДАЛНОВИДНОСТТА ИМ И ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИЯ ИМ КУРАЖ ДА РАЗГОЛЯТ И ПОСОЧАТ СЪЩНОСТ НА НЕЛЕГИТИМНИ "СЪВЕТИ" И СЪВЕТИЗАЦИЯ !
Протестите от февруари, бяха причината за протестите от юни та до сега. Т.е. получи се приказката от трън та на глог та на чеп по-висок. Ако ме питате кой беше виновния за тази вакханалия, ще ви отговоря просто, тези които спечелиха най-много от предизвиканата ситуация.
Обществени съвети=отрядници=квартални ОФ организации=другарски съд и още подобни прелести от социализма. Много удобна форма на размиване на политическата отговорност на управляващите, които за това са избрани.
Щом Тома Белев се е изказвал - работата е ясна.... пълна порнография. Престъпникът, който краде от екологични проекти няма място в МОСВ.
"цялата власт на гражданите” Този филм вече сме го гледали. Още Ленин го издигна "вся власт советом" и резултата го видяхме всички. Те гражданите не мислят кого избират на избори, пък после се чудят защо вървим от зле на по-зле.