Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданите получиха право да атакуват устройствените планове на общините

2 коментара
Застрояването на Арапя в община Царево

Конституционният съд (КС) премахна недосегаемостта на общите устройствени планове на градските територии, закрепена в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Това означава, че противоконституционната норма няма да се прилага по всички заварени и висящи случаи.

Народното събрание получи изричен срок от два месеца да уреди със закон последствията от решението на КС. Дотогава съдилищата ще решават споровете, прилагайки пряко конституцията и принципите на правото.

Парламентът трябва да уреди и въпросите по обезщетяването на пострадалите от противоконституционното законодателство граждани. Атаката срещу необжалваемите устройствени планове бе на Висшия адвокатски съвет.

КС казва, че парламентът е длъжен да се съобразява с конституционни принципи на правовата държава и защитата на основните права.

"В случая преграждането на пътя към съдебно обжалване на общите устройствени планове е лишено от конституционна легитимност, тъй като не е обусловено от висша конституционна ценност, в името на която правото на защита да отстъпи", се казва в решението на КС.

Съдът напомня, че и досега държавата е имала право да защитава своите права чрез областните управители. Те могат да връщат приетите устройствени планове на общинските съвети и да ги атакуват пред административните съдилища. На този фон гражданите, чиито права и интереси са увредени, не можеха да сторят нищо.

Забраната за обжалване на ОУП нарушава и материалната справедливост като елемент от принципа на правовата държава, се казва в решението на КС.

То идва в момент, в който повечето големи общини вече имат общи устройствени планове. Висящ все още е скандалният казус с устройствения план на Царево, който е атакуван от природозащитниците заради предвиденото застрояване на защитените територии от парк "Странджа". Все пак гражданите получават право да се защитават в съда при промени в устройствените планове от техните местни власти.

Другата "отменена" от КС разпоредба на закона е срокът за започване на отчуждителни процедури от общините и държавата за имоти, определени за зелени площи. По досегашния ред срокът беше 15 години, който КС сметна за прекомерен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #2

    Изненадан съм от това разумно решение на КС! Мислех че и там слагат всякакви калинки и бръмбари. А относно дупетатите гласували тези малоумни текстове - заслучават да им го ковнат това решение на челото с по един телбод

  2. преспав
    #1

    Имало значи и СЪД и ПРАВО в България. Именно това е и начина Съдът да се разграничи от Каскет-Прокуратурата, които ние общо наричаме "правосъдна система". Не че и Съдът няма трески за дялане, но Прокуратурата на Каскета са си направо за отсичане. Та се питам - тази ли Конституция която ни защитава се опитваха от ГЕРБ да променят / заменят - с некаква Бойкова и Барниръбалова конституция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.