Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданите са напълно беззащитни срещу полицейското насилие

0 коментара
Гражданите са напълно беззащитни срещу полицейското насилие

Безнаказаността на полицаите е пълна, а гражданите са напълно беззащитни срещу полицейското насилие. Този извод прави Българският хелзинкски комитет (БХК) въз основа на данните за парите, които държавата е изплатила като обезщетения на граждани, понесли насилие от органите на реда.

А те са близо 906 000 лева, съобщи зам.-председателят на БХК Маргарита Илиева на кръгла маса на тема "Полицейското насилие в България: стоп сега!".

От 1998 до 2010 година Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) е произнесъл 27 осъдителни решения срещу България по дела за полицейско насилие. В 23 от случите държавата е осъдена и заради бруталността на полицаите, и заради последвалото неадекватно разследване.

В една трета от делата насилието е довело да смърт

В една трета от делата, заведени в Страсбург, има причинена смърт, изтъкна Маргарита Илиева. 20 са жертвите на мъчително и нечовешко отношение от страна на органите на реда.

В три от делата полицията е отказала на жертвите си животоспасяваща медицинска помощ, посочи още зам.-председателят на БХК. И тези случаи са завършили със смърт, обясни още Маргарита Илиева.

По 16 дела насилието се е изразявало в мъчение или нечовешко, унизително третиране - жертвите по тези дела са 20 души.

31 човешки живота и семейства са поразени от насилието на органите на реда. Повечето от жертвите са много млади: трима са деца – на 14 г. и на 17 г.; 16 са младежи на възраст между 19 и 29 г.; четирима са млади хора между 30 и 36 г.

В три случая жертвите са възрастни хора (72 г., 67 г. и 62 г.).

Разследването е неадекватно, няма нито един осъден полицай

Делът на ромите сред жертвите е несъразмерно голям. Те са 11 души или повече от една трета от всички. Двама ромски младежи са убити от военен полицай на расова основа, според съда в Страсбург.

Според свидетел непосредствено след като убива с автоматична стрелба двамата младежи, полицаят насочва оръжието си към друг ром, стоящ наблизо и извиква:"Мамка ви циганска". Убийството става в ромска махала. Българските власти отказват да разследват показанията за расова омраза.

В друг случай 17-годишно момче от ромски произход в официални документи на полицията е наричано "циганин".

В резултат на тези и други случаи съдът в Страсбург се произнася, че членовете на малцинствата у нас и най-вече ромите са в особено уязвимо положение в отношение със силите на реда. Съдът за правата на човека нееднократно установява, че полицаите подлагат ромите на насилие, завършващо често със смърт.

Няма нито един ефективно осъден полицай за случаите на полицейско насилие, решени досега от ЕСПЧ.

В единствения случай, в който полицаи насилници въобще са осъдени, те получават условни присъди, и то за минималното наказание, предвидено от закона. Във втория случай, в който полицаи въобще са дадени на съд, Върховният касационен съд ги оправдава за побоя, който нанасят на 14-годишно дете, погрешно взето от тях за "извършител".

В третия случай, в който обвиняеми полицаи са дадени на съд, докато властите протакат производството, давността изтича и то е прекратено. В четвъртия случай на внесени обвинителни актове военният съд отказва да гледа делото и два пъти го връща на прокуратурата на основания, които ЕСПЧ намира за невалидни. В никой друг от случаите, решени досега от съда, прокуратурата не внася обвинение срещу полицай насилник в съда.

Няма данни за нито един дисциплинарно наказан полицай за тези случаи. Няма уволнени, някои дори са повишени.

"Използването на огнестрелно оръжие от правоохранителните органи нарушава пряко защитата на правото на живот и на правото на лична и телесна неприкосновеност, затова предпоставките за неговата употреба трябва да бъдат стриктно установени в съответствие с международните стандарти", заяви адв. Диляна Гитева от Български адвокати за правата на човека. Тя подчерта, че двата основни такива стандарта са "абсолютна необходимост" и "стриктна пропорционалност".

Според адвокат Емилия Недева от Асоциация за европейска интеграция и права на човека проблемът с полицейското насилие продължава. Тя направи преглед на пет нови случая, по които няма произнасяне от съд.

Насилие и срещу затворниците

Яна Бюрер Тавание, директор "Кампании" в БХК, представи ново изследване на БХК, според което много висок дял затворници съобщават, че спрямо тях е употребявана физическа сила от органите на реда.

27% от анкетираните в четири затвора съобщават за употреба на сила при задържане, а 16% – за насилие от полицаи вътре в полицейските управления.

"Това е проблем, който от години стои пред българските правителства, пред законодателя и пред съдебната система. Той става все по-актуален и трябва да намери своето решение", заяви адвокат Даниела Доковска, председател на Висшия адвокатски съвет.

БХК иска промяна в Закона за МВР

Българският хелзинкски комитет иска промяна в Закона за МВР, с която да се ограничи полицейското насилие. Според омбудсмана на републиката Константин Пенчев проблемът с полицейското насилие няма да се разреши с промяната на нормативната база. Това е въпрос на воля от всички нас и на непрекъснат контрол, категоричен бе той.

В подкрепа на тезата на БХК за промяна в закона за МВР се обявиха от Охранителната полиция и Върховния касационен съд (ВКС). Николай Григоров от Охранителната полиция призна, че полицейско насилие има. Всеки сигнал, който постъпва при нас, се проверява, изтъкна той. Всички ние заставаме срещу насилието и ще проявим нетърпимост към подобни прояви, добави Григоров.

Според Гроздан Илиев от ВКС е необходимо законово да се детайлизира ползването на полицейските средства при задържане. Групите за задържане действат по един и същи начин, независимо дали срещу тях стои рецидивист или човек от т. нар. "бели якички", коментира той.

Съдебната практика на ВКС показва, че се прилага насилие в случаи, когато не е необходимо. Използването на оръжие трябва да е последна мярка, посочи Гроздан Илиев.

Евгени Трифонов от Върховната касационна прокуратура (ВКП) представи данни от 2008 г. за разследваните случаи на полицейски произвол от страна на прокуратурата. 1807 преписки са заведени срещу служители на МВР, ДАНС и охранителите в затворите през 2008 г.. Образувани са 408 досъдебни производства, 125 служители са осъдени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.