Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданската война в Либия позволява на "Ислямска държава" да укрепи позициите си

0 коментара
Гражданската война в Либия позволява на "Ислямска държава" да укрепи позициите си

Касапницата в Париж на 13 ноември се посреща с войнствена реторика и демонстрация на сила от световните лидери. Барак Обама и Франсоа Оланд се заричат да "унищожат" "Ислямска държава" (ИД). Франция и Русия засилват въздушните удари срещу групировката. Засега битката е съсредоточена в Ирак и Сирия, където ИД контролира обширна територия. Но разрушаването на тази крепост може да бъде само началото. Групировката има клонове, някои самозвани се, на различни места по света - от Алжир до Филипините.

Много от официалните клонове са само слабо свързани с централното ръководство. За повечето се оказва трудно да задържат територия, но някои са доста силни. Гражданската война в Йемен, където се е установила свързана с Ал Каида групировка, позволява в неконтролираните от властите райони в страната да възникне клон на ИД, който да напада правителствени, военни и религиозни обекти. В Египет правителството на Абдел Фатах ас Сиси е тормозено от клон, който действа на размирния Синайски полуостров и пое отговорност за взривяването на руския пътнически самолет на 31 октомври, при което бяха убити всички 224 души в самолета.

Но вероятно будещият най-голяма тревога клон на халифата се състои от трите му "провинции" в Либия, където се смята, че той има около 3000 бойци. Групировката печели там позиции на фона на хаоса на гражданската война между съперничещите правителства и съюзените с тях въоръжени отряди в източната и западната част на страната. Не съществуват държавни структури, които да противодействат на нейния възход. Има изобилие от оръжия - от автомати до ракети. А границите са слабо контролирани. Това са "идеалните условия за терористични действия", пише бившият австрийски военен аташе в Либия Волфганг Пустай. Както в Сирия, победата над ИД в Либия не е приоритет за никого; и двете страни в гражданската война са съсредоточени главно върху това да се нападат помежду си.

Възходът на джихадистката групировка до голяма степен се дължи на благоприятните за това обстоятелства, пише Фредерик Уери от изследователския Фонд за международен мир "Карнеги". Тя се възползва от "пролуките, разсейването и неспособността на съперническите фракции". Както до голяма степен прави в Сирия, ИД се опитва да краде членове и да примамва бойци, като надминава по радикализъм други ислямистки групировки. Това невинаги работи. След като бойците на ИД превзеха малкото източно пристанище Дерна и въведоха своето дивашко правосъдие, те се сблъскаха с враждебна реакция и в крайна сметка бяха изтласкани от града от коалиция, която включваше други джихадисти.

Според ООН обаче напоследък групировката укрепва контрола си в части от Централна Либия, включително град Сирт и голяма част от крайбрежния район на изток. Други бойци на ИД сега се бият, за да спечелят позиции в град Бенгази, който е разделен между източната армия, въоръжени отряди и екстремистки групи. Тези, които се бият с ИД, казват, че наблюдават приток на чужденци в редиците на групировката. Мнозина идват от съседните Тунис, Алжир и Египет. В момент, когато натискът върху ИД се засилва в Ирак и Сирия, изглежда, че някои бойци са пренасочвани към Либия, която се превръща в джихадистко средище.

Напредъкът на ИД в Либия е особено тревожен за Европа, която е на около 400 км разстояние през Средиземно море. "В Либия е налице идеалната експлозивна смес и в случай че тя избухне, това ще стане точно пред вратите на Европа", каза по-рано тази година върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини. Присъствието на ИД по крайбрежието засилва притесненията, че терористи може да се смесят с бягащи от войната мигранти на плавателни съдове, насочили се към Европа.

Но анализатори казват, че тези страхове са преувеличени, не на последно място защото ИД не контролира главните пунктове за отплаване. Групировката представлява по-голяма заплаха за съседните страни, които се тревожат, че ислямски бойци, чуждестранни или доморасли, ще намерят вдъхновение, обучение и убежище в Либия. Твърди се, че джихадистите, които извършиха двете смъртоносни нападения срещу чуждестранни туристи в Тунис тази година, са били обучени в лагери в Либия. Туниските власти казват, че този месец са осуетили друго голямо нападение, замислено в Либия и Сирия.

Въпреки това западни служители обмислят настъпателни действия срещу ИД в Либия и вече предприемат такива. Предполага се, че на 13 ноември при американски въздушен удар е бил убит лидерът на групировката - иракчанинът Абу Набил ал Анбари, за когото се твърди, че е поддържал пряка връзка с централното командване на групировката в Сирия. Ударът, планиран преди касапницата в Париж, беше първият случай, при който Америка атакува ИД извън Ирак и Сирия. Американски удар, нанесен по-рано през годината в Либия, беше насочен срещу Ал Каида, а не срещу ИД: при него беше убит един от лидерите на групировката - Мохтар Белмохтар.

ИД си създава много врагове в Либия, което в крайна сметка може да я провали. Нейните опити да разшири контрола си я поставят в конфликт с племена и въоръжени формирования, които са готови да отвърнат. Тя също така не е допускана да се добере до огромните енергийни ресурси на страната. Повечето либийци са сунити, следователно групировката не може да разчита на междуобщностни напрежения, както прави на други места. А ако ѝ бъде нанесен удар в Ирак и Сирия, това може да намали популярността ѝ в чужбина. Но докато Либия тъне в хаос, джихадистите от ИД вероятно ще устоят.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.